Teknoloji Haberleri

Çinli Korsanlar Apple, Google ve Microsoft’a Saldırdı

] }

Çinli korsanlar her yıl düzenlenen “Sıfırıncı Gün Saldırıları” etkinliğinde bu yıl yine büyük firmalara saldırarak yeteneklerini ortaya çıkardılar. Bu yılında hedefleri arasında Apple, Google ve Microsoft bulunuyordu. Yapılan saldırılar firmalar açıklarını kapatana kadar devam ediyor.

En İyi Bilgisayar Korsanları Buluşuyor

Çin’in en iyi bilgisayar korsanlarının buluştuğu etkinlik bir nevi korsanların hem büyük firmalara hem de birbirlerine karşı meydan okumaları temeline dayanıyor. Organizasyon Çin’in en prestijli organizasyonlarının başında gelmekte ve oldukça fazla kişi tarafından takip edilmekte. İki gün süren organizasyon en popüler uygulamalara karşı yapılıyor.

Saldırıların amacı açık bulunan yazılıma herkes tarafından aynı anda saldırılması temeline kurulu. Amaç saldırılar sonrası yazılımları ele geçirmek. Organizasyon sonucunda başarılı olanlar hem itibar hem de önemli para ödüllerinin de sahibi oluyorlar. İlk gün Google Chrome, Edge, Safari ve Office 365 üzerine saldırılar yapıldı. Edge ile Safari arasındaki yarışı Apple’ın internet tarayıcısı Safari kazandı. Bu bir bakıma Safari’nin güvenlik anlamında da daha güvenli olduğunu gösterdi. Google’ın Chrome taraycısı ise saldırılar sonucunda 2 defa çöktü. Safari ise 1 defa çöktü.

Diğer saldırılan yazılımlar ise Adobe PDF Reader 2, D-Link DIR-878 router ve qemu-kvm Ubuntu oldu.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu