Çinli Korsanlar Apple, Google ve Microsoft’a Saldırdı

Çinli korsanlar her yıl düzenlenen “Sıfırıncı Gün Saldırıları” etkinliğinde bu yıl yine büyük firmalara saldırarak yeteneklerini ortaya çıkardılar. Bu yılında hedefleri arasında , ve bulunuyordu. Yapılan saldırılar firmalar açıklarını kapatana kadar devam ediyor.

En İyi Bilgisayar Korsanları Buluşuyor

Çin’in en iyi bilgisayar korsanlarının buluştuğu etkinlik bir nevi korsanların hem büyük firmalara hem de birbirlerine karşı meydan okumaları temeline dayanıyor. Organizasyon Çin’in en prestijli organizasyonlarının başında gelmekte ve oldukça fazla kişi tarafından takip edilmekte. İki gün süren organizasyon en popüler uygulamalara karşı yapılıyor.

Saldırıların amacı açık bulunan yazılıma herkes tarafından aynı anda saldırılması temeline kurulu. Amaç saldırılar sonrası yazılımları ele geçirmek. Organizasyon sonucunda başarılı olanlar hem itibar hem de önemli para ödüllerinin de sahibi oluyorlar. İlk gün Google Chrome, Edge, Safari ve Office 365 üzerine saldırılar yapıldı. Edge ile Safari arasındaki yarışı Apple’ın internet tarayıcısı Safari kazandı. Bu bir bakıma Safari’nin güvenlik anlamında da daha güvenli olduğunu gösterdi. Google’ın Chrome taraycısı ise saldırılar sonucunda 2 defa çöktü. Safari ise 1 defa çöktü.

Diğer saldırılan yazılımlar ise Adobe PDF Reader 2, D-Link DIR-878 router ve qemu-kvm Ubuntu oldu.

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Ankara Mağazası Açılışı İptal Edildi başlıklı makalemizde Xiaomi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın