] }
Teknoloji Haberleri

Çin’den Yola Çıkan Tren İlk Defa Marmaray Üzerinden Avrupa’ya Ulaştı

Çin’den yola çıkan tren ülkemizden ilk defa Marmaray ‘ı kullanarak geçiş yaparak “Demir İpekyolu” olarak adlandırılan yolun çok daha kısa ve zahmetsiz bir şekilde aşılmasına olanak sağladı. Marmaray’ın bu yola entegre olmasıyla trenin yolculuk süresi 30 günden 12 güne düşürülmüş oldu.

Marmaray ‘ı kullanarak Avrupa kıtasına geçiş yapan ilk yük treni iki parça halinde tünelden geçirildi. Bunun sebebi ise trenin bir yük treni olması yüzünden oldukça ağır olması. Bu sebepten dolayı tren iki parça halinde tünelden geçirildi. Daha önce farklı koridorlar kullanan tren Bakü-Tiflis-Kars hattının ve Marmaray kullanılarak orta koridor üzerinden ilerlemesi zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor.

Tren, Çin’in Xi’an kentinden çıkarak sırasıyla Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya üzerinden geçerek Prag’da yolculuğunu tamamlıyor. Toplamda 11 bin 483 kilometre süren yolcuğu sırasında 10 ülke, 2 kıta ve 2 deniz aşan tren 12 gün içinde bu yolculuğunu tamamlıyor. Treni işleten firma, trenin geçtiği ülkede aldığı hizmetler için ücret ödüyor. Ülkemizde bu ücret Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından alınmakta.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.