] }
Teknoloji Haberleri

Cep Telefonuna Gelen Reklam SMS ve Aramalarına Son

Kişisel Verileri Koruma Kurulu‘nun aldığı kararlar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bilindiği gibi pek çok insan sürekli olarak telefonlarına gelen reklam SMS ve çağrılarından şikayet ediyorlar. Bu durum son zamanlarda önüne geçilemeyecek kadar karışık bir hal almıştı.

İnsanların kendi rızaları olmadan cep telefonlarına SMS ve arama şeklinde gönderilen reklamlar bundan böyle dikkatli bir şekilde kontrol altında tutulacak. Buradaki ana kriter ise kişilerin rızaları dışında bu gönderimlerin yapılıp yapılmadığı. Pek çok insan son zamanlarda özellikle internet üzerinden bir yere üye olurken telefon numaralarını üzerinden üye oluyorlar. Bununla birlikte büyük alışveriş mağazalarına yapılan üyelik işlemleri sırasında da yine kişilerin telefon numaraları isteniyor. Ancak pek çok kişi telefon numaralarını verirken bu numaraların nerede ve nasıl kullanılacağının yazdığı metni okumuyor. Bu gibi durumlarda yapılacak pek bir şey yok. Çünkü telefon numaranızı yazmadığınız taktirde üye olamıyorsunuz. Bu bir nevi yaptırım. Bununla birlikte siz telefonunuzu üyelik için vermiş olsanız da size reklam SMS ‘i ve araması gönderen şirketler daha önce adını hiç duymadığınız şirketler olabilir. İşte bu noktada da bundan sonrası için şikayet etme ve dava açma hakkınız bulunuyor.

X isimli şirkete verdiğiniz telefon numarası Y şirketine veriliyor ve bu size reklam SMS ‘i olarak geri dönüyorsa yeni Kişisel Verileri Koruma Kurulu Kararına göre dava açma hakkınız doğuyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.