Brüt Takas Nedir? Hangi Hisseler Brüt Takasta?

0

En çok yatırım araçlarından bir tanesi olan hisselerde brüt takas oldukça önemli olabilmektedir. Birçok hisse yatırımcısı da bu kavramı fazla merak etme brüt takas nedir, 2021 brüt takas hisseleri, brüt takas işlem saatleri gibi konularla ilgili detaylı bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu yazıda brüt takas ile ilgili tüm konulara eksiksiz değinmeye çalışacağız.

Brüt Takas Nedir?

Brüt takas tamamen hisse üzerine yatırımlarını yapan kişilerin korunmasına yönelik olarak Sermaye Piyasa Kurulu’ nun Borsa İstanbul, Takas Bank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu’ nun ortak çalışmalarıyla ortaya konulmuş işlem türüdür. Bu işlemde amaç;

 • Katılımcıların yatırımlarını korumaya ve yatırım için daha sağlıklı bir ortam oluşturmak,
 • Hisse senetlerinde öncesinde var olan netleştirme ile oluşan mağduriyeti önlemek amacı ile netleştirmenin artık yapılamamasını sağlamaktır.

Nedenleri İle Hangi Hisseler Brüt Takasta?

Brüt takas uygulamasının oluşturulma amacının tamamen haksızlığın ve mağduriyetin oluşumunu önlemek amacı ile olduğunu belirtmiştik. Tüm detayları ve yönetmeliğini takip eden Sermaye Piyasa Kurulu;

 • Bu uygulama ile mağduriyetin, haksızlığın ya da suç sayılabilecek spekülatif girişimlerin daha başlamadan sonlandırılmasını sağlamak amacını güttüklerini belirtmiştir.
 • Piyasayı manipüle eden kullanıcıların suçları işledikten sonra önlem almaktansa daha başlamadan bu girişimleri engellemenin daha yararlı olduğunu düşünmektedir.
 • Sermaye Piyasa Kurulu’ da bunun için zararlı ya da manipülatif girişimi olan hisseleri belirlediği anda o hisselerin hepsini brüt takas şartları altında tutmaya karar vermektedir. Bu konudaki tüm yetkilerin Sermaye Piyasa Kurulu’ nda olduğunu söyleyebiliriz.
 • Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) tüm bu yönetmeliği borsa ve piyasalarda var olan düzeni bozmadan işleme soktuklarını ve süreci olabildiğince takip edip yönettiklerini de belirtmektedir.

Bugüne kadar hisse satışları ve alma işlemlerinde genellikle spekülatif girişimler oldukça yoğun olup ciddi anlamda yatırımcılar artık hisse alanına yönelmeye çekiniyorlardı. Bu şekilde olan hisselere müdahale etmek oldukça zordu ve her katılımcı tabiri caizse kendi bildiğini okuyordu. Fakat, SPK piyasayı düzeltmek amacı ile brüt takas uygulaması dahil olmak üzere birçok çalışmayı yürürlüğe sokarak yanlış gidişata dur demeyi amaçlamaktadır.

Brüt Takas İşlem Saatleri Nedir?

 • Brüt takas işlem saatleri hisseleriniz için takasbank.com üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun yanında brüt takas hisselerinizle ilgili işlemleriniz hisse durumlarınızdan kaynaklı olarak biraz yavaşça ilerleyebilmektedir.
 • Kısıtlanması sebebi ile brüt hisselerle işlem yapabilmek zor olsa da eğer yatırımcının elinde belli miktarda maddi bir güç var ise bununla spekülatör, tahtacı gibi kişileri araya sokarak hisseleri üzerinde var olan kısıtlanmayı belirli oranda kaldırabilmektedir.

Brüt Takas Süresi Ne Kadardır?

Hisselerin brüt takas süresi genellikle hisselerin durumuna göre SPK’ na göre değişiklik göstermektedir. SPK hisselerin brüt takas uygulamasında ne kadar sürede kalacağına özel olarak karar vermektedir. Bu nedenle brüt takas süresi hakkında net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.

Brüt Takasa Girip Yükselen Hisseler Var Mı?

Brüt takasa giren hisselerde yaşanması muhtemel durumları özetlersek;

 • Brüt takasa giren hisselerde belirsizlik ve baskılanma gibi durumlar söz konusu olduğundan bu hisseler belli bir süre geride kalmaktadır.
 • Bu şekilde baskılanan brüt takas hisselerine yönelik olan talep önemli ölçüde azalmaktadır.
 • Talebi azalan ve daha az talep alan hisselerde toplam işlem hacmi de doğrudan düşüş yaşamaktadır.
 • Bu hisselerde genellikle brüt takas uygulamasından ayrılmasına yakın bir talep artışı yaşanmakta ve işlem hacmi yükselmektedir.

Tüm bunlara rağmen bu tarz hisseler konusunda yatırım kararı alırken oldukça temkinli olmakta fayda vardır.

Brüt Takas Olan Hisseler 2021

2021 brüt takas olan hisseler hangileri olduğunu doğrudan SPK, Borsa İstanbul ve Takasbank kurumlarının web sitelerinde yer alan duyurulardan takip edebilirsiniz.

SENEDİ HİSSE PAZAR BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ BRÜT TAKAS YASAĞI KREDİ YASAĞI AÇIK SATIŞ YASAĞI İNTERNET YASAĞI TEK FİYAT UYG. EMİR İPTAL İYİLEŞTİRME YASAĞI PİY. EMRİYLE EMİR İLT YASAK
VAKFN ANA PAZAR 1.7.2021 14.7.2021 EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
KUTPO YILDIZ PAZAR 1.7.2021 30.9.2021 HAYIR EVET HAYIR HAYIR HAYIR EVET HAYIR
VKFYO ANA PAZAR 30.6.2021 14.7.2021 EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
TKURU ALT PAZAR 30.6.2021 29.7.2021 HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR EVET EVET EVET
OZBAL ANA PAZAR 28.6.2021 28.7.2021 HAYIR EVET HAYIR HAYIR
BERA YILDIZ PAZAR 24.6.2021 19.7.2021 HAYIR EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
CEOEM ANA PAZAR 24.6.2021 19.7.2021 HAYIR EVET EVET HAYIR HAYIR EVET HAYIR
BOBET YILDIZ PAZAR 23.6.2021 7.7.2021 EVET EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
ISGSY YILDIZ PAZAR 22.6.2021 19.7.2021 HAYIR EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
YAPRK ANA PAZAR 18.6.2021 2.7.2021 EVET EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
YESIL ANA PAZAR 18.6.2021 19.7.2021 EVET EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
TUCLK ANA PAZAR 7.6.2021 6.7.2021 HAYIR EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
YAYLA ANA PAZAR 7.6.2021 6.7.2021 EVET EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
CANTE YILDIZ PAZAR 2.6.2021 1.7.2021 HAYIR EVET EVET HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR
ORMA PİYASA ÖNCESİ 14.4.2021 13.7.2021 EVET HAYIR EVET EVET

Kaynak: Gedik yatırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.