Ekonomi Haberleri

Boeing Türk Hava Yolları ‘na Tazminat Ödeyecek

] }

Tam bir yılan hikayesine dönen Boeing’in 737 Max modelinin akıbeti, pek çok hava yolu firmasının da zarara girmesine sebep oldu. Türk Hava Yolları da bu konu ile ilgili olarak zarar ettiğini açıkladı.

Bilindiği gibi sadece 6 ay içinde 2 adet ölümcül kazaya karışan Boeing 737 Max modeli, pek çok hava yolu firması tarafından yere indirilmiş ve uçuşları durdurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde bu firmalardan bazıları Boeing ile anlaşarak zararlarının karşılanacağını açıkladı. Bu gelişmeler üzerinde Türk Hava Yolları da Boeing firmasıyla masaya oturarak uçakların yerde kaldığı süre boyunca karşılaştıkları zararın yarısının Boeing tarafından ödenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Boeing firmasının şu ana kadar 8 Milyar dolar zarar ettiği tahmin ediliyor. Türk Hava Yolları‘nın ise şu anda 8 adet Boeing 737 Max model uçağı yerde bekletiliyor. Ayrıca daha önceden siparişi verilmiş olan 8 adet uçak daha teslim alınmadı. Toplamda 16 adet uçak, paraları ödenmiş olmasına rağmen kullanılamıyor.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu