Blockchain nedir ve ne için kullanılır?

Bir blockchain, çok basit bir şekilde, işlemlerin çevrimiçi bir kaydıdır. Bunlar şu işlemler olabilir:

  • Para
  • Malların hareketi
  • Bilgi alışverişi

Bu fikri daha ayrıntılı bir şekilde araştırıyoruz ve neden bu kadar potansiyele sahip olduğunu açıklıyoruz.

Blockchain nedir?

Yukarıdaki tanımı alarak ve üzerine inşa eden bir blockchain, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan ‘bloklara’ bir araya getirilmiş büyüyen bir kayıt kümesidir.kriptografi

DLT

Bir de dağıtılan defterine , her işlemi kayda aynı anda birçok yerde tutulur. Sonuç olarak, blockchain’deki bir şey her değiştiğinde, ağdaki herkes değişiklikler hakkında bilgilendirilir ve kabul edilmesi gerekir.

Bu, bir blockchain’i, kesmek ve kayıtlarını değiştirmek için son derece zor hale getirir, çünkü birisinin her bir kaydı aynı anda değiştirmesini gerektirir. Blok zincirleri hacklemeyle ilgili daha fazla bilgiyi kullanışlı kılavuzumuzdan edinebilirsiniz .

Blockchain, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan ‘bloklara’ bir araya getirilmiş büyüyen bir kayıt kümesidir.

Neden herkes blockchain konusunda bu kadar heyecanlı?

  • Blockchain’i bu kadar heyecan verici kılan bir dizi anahtar faktör var.
  • merkezi
  • Bu arada blockchain, merkezi olmayan bir sistemdir. Bu, verilerin tek bir yerde değil ağda yaşadığı anlamına gelir.

Bu neden iyi bir şey?

Mevcut merkezi sistemde bir takım zorluklar bulunmaktadır.

  • Güvenlik – Bu merkezi veritabanları saldırıya uğrarsa, tüm verileri bir kerede açığa çıkarabilirler. Bunun daha yakın zamanda gerçekleştiğini gördük.
  • Maliyet – Merkezi sistemlerin oluşturulması, bir şirketin bir sistemin sorunsuz çalışması için tüm dijital kapasiteyi sağlaması gerektiğinden genellikle pahalıdır.
  • Verileriniz – Bu merkezi sistemlerde, verileriniz size ait değildir ve genellikle bu verileri verdiğiniz ağlar tarafından para kazanılır.
  • Şeffaflık – Bilginin bugün kimler tarafından ve kimler için kullanıldığı. Merkezi olmayan internet bunu değiştirebilir!

Daha önce böyle bir şey yoktu mı?

merkezi olmayan

çift ​​harcama

Bankanız, bir varlığın birden fazla harcanıp harcanmadığını veya kullanılıp kullanılmadığını görmek için merkezi veritabanını kontrol ederek bu sorunu çözer. Blockchain, merkezi bir veritabanına ihtiyaç duymadan çözer.

Blockchain’i kim icat etti?

Blockchain fikri, 90’lı yılların başından beri kriptograflar arasında tartışıldı. Ama gizemli Satoshi Nakamoto, bugün yaratıldığını anladığımız gibi o blok zincirine gelene kadar değildi. Bitcoin , blockchain üzerine kurulmuş bir sistemdir.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın