] }
Altcoin

Blockchain nedir ve ne için kullanılır?

Bir blockchain, çok basit bir şekilde, işlemlerin çevrimiçi bir kaydıdır. Bunlar şu işlemler olabilir: Para Malların hareketi Bilgi alışverişi

Bir blockchain, çok basit bir şekilde, işlemlerin çevrimiçi bir kaydıdır. Bunlar şu işlemler olabilir:

 • Para
 • Malların hareketi
 • Bilgi alışverişi

Bu fikri daha ayrıntılı bir şekilde araştırıyoruz ve neden bu kadar potansiyele sahip olduğunu açıklıyoruz.

Blockchain nedir?

Yukarıdaki tanımı alarak ve üzerine inşa eden bir blockchain, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan ‘bloklara’ bir araya getirilmiş büyüyen bir kayıt kümesidir.kriptografi

DLT

Bir de dağıtılan defterine , her işlemi kayda aynı anda birçok yerde tutulur. Sonuç olarak, blockchain’deki bir şey her değiştiğinde, ağdaki herkes değişiklikler hakkında bilgilendirilir ve kabul edilmesi gerekir.

Bu, bir blockchain’i, kesmek ve kayıtlarını değiştirmek için son derece zor hale getirir, çünkü birisinin her bir kaydı aynı anda değiştirmesini gerektirir. Blok zincirleri hacklemeyle ilgili daha fazla bilgiyi kullanışlı kılavuzumuzdan edinebilirsiniz .

Blockchain, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan ‘bloklara’ bir araya getirilmiş büyüyen bir kayıt kümesidir.

Neden herkes blockchain konusunda bu kadar heyecanlı?

 • Blockchain’i bu kadar heyecan verici kılan bir dizi anahtar faktör var.
 • merkezi
 • Bu arada blockchain, merkezi olmayan bir sistemdir. Bu, verilerin tek bir yerde değil ağda yaşadığı anlamına gelir.

Bu neden iyi bir şey?

Mevcut merkezi sistemde bir takım zorluklar bulunmaktadır.

 • Güvenlik – Bu merkezi veritabanları saldırıya uğrarsa, tüm verileri bir kerede açığa çıkarabilirler. Bunun daha yakın zamanda gerçekleştiğini gördük.
 • Maliyet – Merkezi sistemlerin oluşturulması, bir şirketin bir sistemin sorunsuz çalışması için tüm dijital kapasiteyi sağlaması gerektiğinden genellikle pahalıdır.
 • Verileriniz – Bu merkezi sistemlerde, verileriniz size ait değildir ve genellikle bu verileri verdiğiniz ağlar tarafından para kazanılır.
 • Şeffaflık – Bilginin bugün kimler tarafından ve kimler için kullanıldığı. Merkezi olmayan internet bunu değiştirebilir!

Daha önce böyle bir şey yok muydu?

Bankanız, bir varlığın birden fazla harcanıp harcanmadığını veya kullanılıp kullanılmadığını görmek için merkezi veritabanını kontrol ederek bu sorunu çözer. Blockchain, merkezi bir veritabanına ihtiyaç duymadan çözer.

Blockchain’i kim icat etti?

Blockchain fikri, 90’lı yılların başından beri kriptograflar arasında tartışıldı. Ama gizemli Satoshi Nakamoto, bugün yaratıldığını anladığımız gibi o blok zincirine gelene kadar değildi. Bitcoin , blockchain üzerine kurulmuş bir sistemdir.

2017’deki İlk Blockchain Şirketleri

Ethereum 

Ethereum, akıllı sözleşmelerle çalışan merkezsiz bir platformdur. Akıllı sözleşmeler, biriyle herhangi bir etkileşim olmaksızın otomatik olarak gerçekleştirilen anlaşmalara girmenize izin verir.

2017’de dört projenin her üçü de Ethereum platformunda uygulandı ve bu yıl için en popüler ICO platformu haline geldi.

Yaklaşık 13 milyon kişi hizmetlerini kullanıyor. Belirleyicisi ETH, halihazırda piyasa değeri aktifleştirilmesinde Bitcoin ve Ripple’den sonra tüm para birimleri arasında üçüncü sırada yer alıyor.

IOTA 

IOTA, Things of Internet’de uzmanlaşmış açık kaynaklı bir dağıtılan defterdir. Bu sistem, komisyon ücreti almamakta, doğrulama süresini azaltmakta ve işlem sayısı ne olursa olsun istikrarlı olmaktadır, çünkü teknoloji, “Karışıklık” yenilikçi fikir birliğine dayanıyor. Bu modelin blokları, zincirleri ve madencileri yok. Bir işlem gerçekleştirmek isterseniz, sistem tarafından belirtilen iki önceki işlemi onaylamanız gerekir. Bu eylemler, tüm düğümlerin aynı mevcut durumu olduğunu kanıtlamaktadır.

Kasım 2017’de IOTA, PwC, Microsoft, Deutsche Telekom ve diğerleri tarafından veri para kazanma programıyla işbirliği yaptı.

Şirket, bu yıl Bosch Grubu’ndan önemli yatırımlar da gerçekleştirdi. Kasım 2017 tarihine kadar IOTA platformunda 65.000’den fazla kullanıcı vardı.

Coinbase 

Coinbase, değişim için en iyi dijital para birimi cüzdan ve platformdan biridir. Coinbase’in Bitcoin Cash için destek başlatacağı basit bir açıklama, BCH’nin fiyatını önemli derecede etkiledi. Bu platform, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı tarafından verilen bir işletme lisansı olan BitLicense’u alan üç Blockchain projesinden biridir. 2016’da, bir GDAX, Global Digital Asset Exchange’ye dönüştürüldü.

Global Digital Asset Exchange’de 13.300.000’den fazla kullanıcı bulunuyor.

Dalgalanma, gerçek zamanlı olarak brüt yerleşim ve döviz işlemidir. Temel amacı para transferlerine ayrılmış bir sistem oluşturmaktır. Şu anda, şirket dünya genelinde 75’den fazla bankayla çalışıyor. Bu bankalar, iç ödeme sistemlerinde teknolojiyi tanıtmakta ve test etmektedir.

Aralık 2017’de Ripple, Japon ve Güney Kore bankalarının, Blockchain’i bankalar arasında uluslararası ödemeler yapmak için daha ucuza test etmeye başladığını açıkladı.

Brave 

Brave, reklamları ve izleyicileri engelleyen bir web tarayıcısıdır. Sonuç olarak, web siteleri daha hızlıdır ve trafik önemli ölçüde azaltılır. Böylece zaman ve paradan tasarruf edersiniz. Buna ek olarak, yanlışlıkla üzerine tıkladığınızda herhangi bir kötü amaçlı yazılım yakalayamazsınız.

Kaba tahminlere göre, Brave iki ila üç milyon kullanıcıya sahip. Brave en hızlı ICO’lardan biridir. Takım 27 saniye içinde 35 milyon dolar kazandı.

Qtum 

Qtum, hisselerinin kanıtına dayalı bir fikir birliği modeli olan UTXO’ya dayanan ilk entelektüel sözleşme sistemidir. Platform, Bitcoin Core ve Ethereum Sanal Makinesi’ni birleştirmek için Account Attraction Layer kullanıyor.

28 Aralık 2017’de Çin’in en büyük video barındırma şirketi olan Qtum ve Baofeng, müzik ve film endüstrisindeki çalışmaları dönüştürmek için ortaklık yaptığını açıkladı.

OmiseGO 

OmiseGO, Haziran 2017’de kurulmuş ve değişim ve ödeme hizmetleri için merkezi olmayan bir finansal teknolojidir. Ethereum platformu ödeme sistemleri, ağ kapıları ve finansal kuruluşlar arasındaki bağlantıdır.

Ağustos 2017’de, OmiseGO, Ethereum’a dayalı ilk markör oldu ve 1 milyar doları aşkın bir sermayeleştirdi.

Steem 

Steem, ademi merkeziyetçi sosyal yayıncılık ağıdır. Ödülünüz yazılarınızdaki “beğenilen” sayısına bağlıdır. Topluluğun yanıt verme şekli becerilerini nasıl geliştirebildiğini gösterir. Ayrıca topluluktan para toplayabilmek için ağda yeni belirteçler oluşturabilirsiniz. Platformu yaklaşık 500.000 kişi kullanıyor.

Augur 

Augur, gerçek olayların tahmini platformudur. Bir şeylerin olacağından eminseniz, bu sonuç için paylaşım satın alabilirsiniz. Sistem Ethereum’a dayandığından akıllı sözleşmeler ödemelerin yapılmasını sağlar. Ve tüm tahminler halka açık bir Blockchain üzerinde çalıştığı için , kimse daha sonra tahminlerini değiştiremez.

Golem 

Golem, açık kaynaklı, merkezi olmayan ilk süperbilgisayar. Şebeke, kullanıcıların bilgisayarları tarafından çalıştırılır. Bir dizi sanayi, biyoloji, DNA analizi, kriptografi, ayrık logaritma, makine öğrenimi, büyük veri vb. Gibi birçok hesaplama gerektirir. Hizmet, kendileri için güç sağlar.

Tencent ve Blockchaini

Teknoloji devi Tencent, Çin hükümeti ile blok zinciri ile ilgili güvenlik sorunlarına karşı mücadele ediyor.

Firmanın başkan yardımcısı Bin Ma, devlete ait bir medya kuruluşu olan ChinaNews tarafından yayınlanan bir rapora göre, Perşembe günü Çin Blok Zinciri Güvenlik Forumu sırasında Çin Blockchain Güvenlik İttifakının kurulduğunu açıkladı  .

Hükümet destekli Çin Teknoloji Piyasası Birliği (CTMA) tarafından desteklenen forum, haber servisine göre örgütleri “blokaj endüstrisinin sağlıklı gelişimini” korumaya yönelik bir araya getirmeyi amaçladı.

China Blocks Group, Çin Blockchain Güvenlik İttifakının Tencent üyesi Tencent Security, Çin Blockchain Uygulama Araştırma Merkezi, CTMA ve 20’den fazla kamu ve özel kuruluştan oluşacağını bildirdi.

Konferans, Çin’deki blockchain ile ilgili suçların sayısı arttıkça geliyor.

Nisan ayında, devlet tarafından işletilen medya çıkışı Xinhua bildirilen Xi’an, merkezi Çin’de bir şehirde, polis başarıyla blockchain kavramı ile ilişkili bir piramit şeması çökertti .

Bu davada yer alan çevrimiçi pazarlama platformu, lansmandan sonraki 17 gün içinde 86 milyon RMB’ye (yaklaşık 13 milyon $) kadar yatırım yapan 13.000’den fazla katılımcıyı ödüllendirdi.

Üniversitelerde Blockchain

1- Universidad de Alcalá, İspanya

Universidad de Alcalá, Alcalá de Henares, Madrid’de bulunan bir devlet üniversitesidir. Unesco dünya mirası ve 1293 yılına dayanan en uzun süreli Avrupa üniversitelerinden biridir. Okul şimdi “Ethereum, Blockchain Teknolojisi ve Kripto İktisatta Master” başlıklı bir kurs sunuyor.

Kurs, “Profesyoneller, öğrenciler ya da blok zincir tabanlı teknolojiler hakkında bilgi edinmek isteyenlerin teknik, ekonomik, sosyal ve yasal yönleriyle bütünleştirici bakış açısından”, okulun web sitesi ayrıntılarına yöneliktir. “Çalışmanın amacı blokaj teknolojisi, DAO’lar ve akıllı sözleşmeler gibi özel ve enine bir durum olarak kripto paralar da dahil olmak üzere üçlü bir perspektiften: teknolojik, ekonomik-finansal ve düzenleyici olmak üzere kapsamlı sözleşmeler sunmaktır.”

2- Universidad Autónoma de Madrid, İspanya

Madrid Özerk Üniversitesi, Universidad Autónoma de Madrid (UAM), İspanya’nın başkenti kuzey tarafında bulunan bir devlet üniversitesidir. 1968’de kurulan okul şu anda 18 Temmuz’dan 20’ye kadar “Blockchain: kripto paralardan iş ağlarına” başlıklı kısa bir kurs sunuyor.

“Bu derste, Bitcoin blockchain’in teknik temelleri, sınırlarını gösteren ve kayıtların ve yazarlarının zekice yönetilmesi ile ilgili sorunlara özel bir vurgu yapan, oldukça pratik bir yaklaşıma sahip olacak.” .

“Bu sorunlara çözüm olarak, akıllı sözleşme kavramı ve uygulanması ve kullanımı Ethereum ve Hyperledger’da tanıtılacaktır. Son olarak, bir yuvarlak masa toplantısında, blok zincirine dayalı olası modeller ve iş ağları tartışılacaktır. ”

3- Universidad Europea Madrid, İspanya

Madrid Avrupa Üniversitesi Universidad Europea Madrid, 16.000’den fazla öğrencisi bulunan özel bir üniversitedir. Okul, Bitcoin’de 6 aylık bir yüksek lisans diploması ve ekim ayında başlayan blockchain sunmaktadır.

Kursta altı modül bulunmaktadır: blockchain teknolojisi; Bitcoin’in emelleri; blok zincirinin güvenliği ve araştırılması; kripto para birimine bağlı yasal yönler; blockchain ile yenilik; ve proje geliştirme.

Okul, “Kursu bitirdiğinizde, blockchain teknolojilerine dayanan çözümlerin teknik ve yasal uygulanabilirliğini eleştirel bir şekilde analiz edebilecek ve kripto-para birimi ile ilgili tümleşik projeleri geliştirebileceksiniz” diye açıklıyor. “Teknolojide geleneksel teknolojinin ötesinde yenilikçi fırsatları tanımlayabilecek ve BİT veya finansal sektördeki herhangi bir şirkete değer katabilecek teknoloji alanında bir profesyonel olacaksınız.”

4- Instituto Tecnológico de Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires Teknoloji Enstitüsü, Instituto Tecnológico de Buenos Aires (ITBA), bilgi teknolojisi, iş ve mühendislik çalışmalarına odaklanan özel bir üniversitedir.

Enstitü, 11 Temmuz’dan 26 Eylül’e kadar süren “Kriptoekonomi: blockchain akıllı sözleşmeler ve kripto para” başlıklı bir diploma kursu sunmaktadır.

“Özellikle sıfırdan başlayarak ya da çok temel bilgilerle çalışan, parasal, teknolojik düzeyde ve günümüzde ve gelecekte dünyadaki bir yatırım biçimi olarak nedenleri, mekanikleri ve yıkıcı fırsatları öğrenmek isteyen insanlar için tasarlanmıştır. kripto ekonomilerinden. ”

Enstitüye göre:

Program, kripto para birimleri, jetonlar, ICO’lar, akıllı sözleşmeler ve farklı blokajlar dünyasını anlamak için temel ve orta düzeyde bilgi edinmek isteyen ve edinmeyi isteyen herkesi hedeflemektedir.

5- Rio de Estudios Süper Yönetici, Venezuela

Instituto de Estudios Superiores de Administración (IESA), Caracas, Maracaibo ve Valensiya’da kampüsleri bulunan özel bir kar amacı gütmeyen Venezüella iş okulu. 1965 yılında kuruldu.

Okul şu anda “Yeni ekonomide Kripto para, blockchain ve iş, yönetim ve iş için fırsatlar ve zorluklar” başlıklı bir kurs sunuyor.

60 saatlik kurs, 20 Temmuz – 29 Eylül tarihleri ​​arasında devam ediyor. İçeriğinde “bitcoin, kripto paralar ve paranın evrimi” ile “bitcoin ve blockchain teknolojisinin düzenlenmesindeki uluslararası deneyimler” yer alıyor.

Blockchain’de Konsensüs Algoritması Nedir ve Neden İhtiyac Duyarız?

Bazı blokajların özellikleri sadece çözecekleri problemlere bağlıdır. Bu basit fikir, insanlar arasındaki popüler sanrılar , blok zincir sınıflandırmaları ile ilgili gözden geçirmeler vb. Ile ilgili temel içeriğin sonsuz bir yüküne sahiptir .

Bu yazıda tekrarı önlemek için en popüler fikir birliği mekanizmalarını daha derinden,detaylı ele alacağız. Nasıl çalıştığını ve ne zaman ve neden başka bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu anlamanız, blockchain hakkındaki efsaneleri kırmanıza ve teknolojiyi pratik bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır.

Blockchain sadece veriyi düzenlemek için bir araçtır

Blockchain noktasını şu şekilde düşünelim:

 • Veritabanını organize etmede yeni bir yaklaşım
 • Şimdiye kadar gerçekleşen her değişimin tarihini saklar
 • Verileri muhasebe sisteminin son durumunu işlemek yerine blok zincirinde düzenler.

Gördüğünüz gibi, burada ademi merkeziyete referans yok. Çünkü blockchain’in kendisi, merkezi olmayan bir ortamda güvenilir ilişkiler kurmaz. Blockchain sadece veriyi düzenlemenin çok esnek ve güvenli bir yolunu sağlar, oysa konsensüs mekanizması ile birlikte, tamamen veya kısmen merkezi olmayan bir sistemin başarılı bir şekilde çalışmasına izin verebilir.

Sonuç: Blockchain teknolojisi, değişikliklerin tüm geçmişini depolayan, ancak merkezi olmayan bir ortamda güvenilmez ilişkiler kurmanız gerektiğinde, blok yapılı bir veritabanı oluşturmanıza izin verir

Peki, konsensüs mekanizması ne yapar?

Oldukça basit. Uzlaşma bir anlaşmaya varmanın bir yoludur. Ortak bir mutabakat olmaksızın merkezi olmayan bir sistem, bir saniyede parçalara ayrılacaktır. Sistem katılımcılarının birbirlerine güvenip güvenmediği veya hiç güvenmediği bile farketmez. Aynı şekilde, hepsi için ortak olacak belirli işleyiş prensipleri üzerinde hemfikirler. Ve bu bir konsensüs mekanizmasının doğrudan rolü.

Şu an için çeşitli mutabakat mekanizmaları var. En popüler olanı incelemeden önce, iki şeyi anlamak önemlidir:

 1. Şimdiye dek, uzlaşmaya varmak için evrensel bir yöntem yoktur.
 2. Aynı zamanda, iyi ya da kötü bir algoritma yoktur. Sadece muhasebe sistemlerinin gereklilikleriyle ilgilidir.

Türkiye Üniversitelerinde Blockchain

Ülkemizde üniversite düzeyinde ilk Blockchain merkezi kuruluyor. Bu merkezle Türkiye’de Blockchain uzman açığının kapatılması ve teknolojinin yaygın bir şekilde kullanılması amaçlanıyor.

İlk Blockchain merkezimiz, İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi (BlockchainIST Center) Bahçeşehir Üniversitesi’nde (BAU) açıldı. Merkezin direktörü Bora Erdamar’a göre BlockchainIST, “Türkiye’de Blockchain üzerine yapılan bilimsel çalışmaların ve yayımların en önemli araştırma, geliştirme ve yenilik merkezi” olarak tasarlandı.

Daily Sabah’ın haberine göre Erdamar, Türkiye’nin “insanlığı değiştirecek” bu teknolojide lider ülke olma şansı bulunduğunu söyledi. Ayrıca direktör, uygun Blockchain araştırmaları yapabilmek ve olası kullanım durumlarını inceleyebilmek için tüm eğitim kurumları, işletmeler ve devlet kurumlarıyla işbirliğinin önemini de vurguladı.

Öte yandan dünya çapındaki bazı üniversiteler Türkiye’den daha önce Blockchain, akıllı sözleşmeler ve kripto para birimleri ile ilgili kursalar başlattı ve dağıtık defter teknolojisinin faydalarını çoktan benimsedi. Sadece bu yıl Stanford Üniversitesi, Ethereum Vakfı tarafından desteklenen Blockchain Araştırma Merkezi’ni kurdu. Ayrıca yine bu sene Brezilya’nın en büyük üniversitelerinden Fundaçao Getulio Vargas da kripto alanında ilk yüksek lisans derecesini vermeye başladı. Tabi bu gelişmelerin yanında Ripple’ın Blockchain ve kripto para eğitimini desteklemek için dünya çapında 17 üniversiteye 50 milyon dolar bağışladığını da atlamamak gerek…

Erdamar, Türkiye’nin dijitalleşmeye başladığını ve dünyanın geri kalanıyla beraber dijital dönüşüme ayak uydurmak için büyük çaba sarf ettiğini dile getirirken, hükümetin bu endüstriye karşı belirsiz bir duruş sergilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz kasım ayında Diyanet İşleri Başkanlığı, Bitcoin’in islama uygun olmadığını ifade etmişti. Bunun ardından hükümette kripto paralara karşı sert bir tavır almıştı. Ancak geçtiğimiz haftalarda Recep Tayyip Erdoğan yurtdışı ziyaretler kapsamında gittiği Güney Afrika’da BRICS zirvesine katılmış ve “Milli ve yerli para konusunda Rusya ile görüş birliği içerisindeyiz.”vurgusunu yapmıştı.

Futbol ve Blockchain

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), mobil maç biletlerini Blockchain aracılığıyla dağıtmayı denediğini ve denemelerin başarıyla sonlandığını duyurdu. Futbol maçlarında kullanılan bilet sistemini “daha basit ve güvenli” bir hale getirmeye çalışan UEFA, bu hafta Real Madrid ve Atletico Madrid arasında oynanan Süper Kupa maçında  Blockchain teknolojisini kullandı.

Konuyla ilgili açıklamayı kendi sitesinden yapan UEFA, Blockchain sayesinde bilet dağıtım sisteminin çok daha güvenli olacağına ve böylece bilet sahtekarlığının önünün kesileceğine inanıyor. UEFA, bu alandaki denemeyi yapmak için Süper Kupa maçına bilet almış kişilerin biletlerini Blockchain bazlı bir mobil uygulama üzerinden dağıttı.

UEFA tarafından yapılan açıklamaya göre test edilen bu yeni bilet dağıtım sistemi, stat girişlerindeki Bluetooth cihazlarıyla ortaklaşa çalışıyor. UEFA aslında bu alanda daha önce de denemeler yaptı. Bundan bir süre önce Fransa’nın Lyon kentinde oynanan maçın biletlerinin yüzde 50’sini Blockchain tabanlı uygulamayla dağıtan UEFA, artık bu oranı yüzde 100’e çıkarmayı biliyor.

Blockchain Güvenliği

Korsan saldırılardan kaynaklanan küresel kayıplar, 2011’den 2017’ye kadar olan dönemdeki kayıp miktarını aşan 1,8 milyar dolar oldu. Kurbanların büyük bir kısmı, ticari değeri olan kripto para birimi ve Blockchain teknolojisi alanında yatırımcılar ve kullanıcılar oldu. 2025 yılına kadar neredeyse 180 milyar dolara yükseldi. Bu sonuçlar ve tahminler, 8 – 11 Ekim tarihleri ​​arasında Kiev, Ukrayna’da düzenlenen siber güvenlik forumu HackIT 4.0 uzmanları tarafından paylaşıldı .

Dördüncü, yıllık etkinlik çok formatlı çıktı: iki günlük konferansa (Saldırı Günü ve Savunma Günü) ek olarak, misafirler bir seri ödül maratonuna, bir dizi yuvarlak masaya tanık oldular ve bir gün de İnsan yapımı bir felaketin sonuçlarını görmek için Cernobil bölgesi hatırlanabilir.

Birleşik Krallık, İngiltere ve Fransa’dan uzmanlara ek olarak – Bitcoin Core geliştiricisi Peter Todd, Twitter güvenlik ekibinin eski lideri Moxie Marlinspike, Trend Micro Zero Day Initiative Brian Gorenc’in başkanı  foruma katılmıştır. Altyapı Volodymyr Omelyan ve Ukrayna Bilgi Politikası Bakanlığı temsilcileri.

Merkezi olmayan teknolojiler, kripto para birimleri ve ICO’lar bu yılın dikkatini çekmiştir. Forum katılımcısının tahminlerine göre, Amerikan işadamı Julian Zegelman, Blockchain teknolojisinin ticari değeri 2025 yılına kadar 176 milyar dolara ulaşacak ve 2030 yılına kadar 3 trilyon doları aşacak.

Remington Ong, aynı zamanda Blockchain ve kripto para alanlarının Çin’de çeşitli işletmelerin kurucusu olan milyarlarca doları kaybetmeye devam ettiğini söylüyor. Sadece 2018’in ilk altı ayında, sektörün toplam zararları (2016’dan bu yana toplam 27 milyar dolar kazanılan ICO sektörü dahil) 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Uzmana göre bu, 2011’den 2017’ye kadar olan dönemde bilgisayar korsanlarına “verilmiş” bir milyardan fazla.

hacker saldırılarının başlıca üç amacı kripto değişimi, cüzdanlar ve ICO’lar (kimlik avı saldırıları). Ayrıca, saldırganlar tarafından kullanılan en yaygın araçlar arasında:

 • sosyal mühendislik (telefon avcılığı, kimlik avı),
 • kötü amaçlı yazılım / istemci erişimi (keyloggers, özel anahtar yedekleri),
 • cüzdan (sahte cüzdanlar, tedarik zinciri saldırıları),
 • in-the-middle (DNS saldırıları, sahte web siteleri),
 • merkezi alışverişler (sıcak cüzdanlar, yetersiz süreçler, şifreleme eksikliği),
 • ICO (sahte ICO’lar, hatalı akıllı sözleşmeler),
 • Blockchain (şifreleme algoritması, DOS).

Finans danışmanı, ekonomi üzerine birçok çalışmanın yazarı olan Blockchain teknoloji araştırmacısı Dinis Guarda, en yeni problemlerden birini de işaret etti: İnsan DNA’sının dijitalleştirilmesi ile ilgili riskler.

“İlk defa dünyadaki çeşitli üniversitelerden araştırmacıların insan ve hayvan DNA’sını dijitalleştirdiği zamanlarda yaşıyoruz. Ortak iyilik için çalışmasını sağlamak için, teknoloji uzmanları, hükümetler ve düzenleyici kurullar gibi kilit aktörlerin, güçlü yönetişim ve etik kurallarına dayanan temel operasyonlar olan bir dizi eşler arası ağlar altyapısı oluşturması gerekecektir. Aksi halde, bir dizi siyah kuğu insansı dalganın sonucu olarak potansiyel bir sonraki tsunami’yi tetiklediğinden, tahmin etmek zor bir bilim kurgu distopya senaryosuna girebiliriz, ”diyor Dinis Guarda.

Blockchain Güvenlik Yatırımları Artıyor

Uzmanların genel sonucu şudur: Hükümetlerden gelen yatırımlar da dahil olmak üzere Blockchain’de siber güvenlik yatırımları artacaktır.

Fransa Halk Cumhuriyeti Senato Savunma Komitesinin siber güvenlik alt komitesinin yöneticisi Cadic Olivier, “Dünyayı özgür kılmak için hacker müdahalesine ve manipülasyonuna karşı bir aşı oluşturmalıyız” dedi.

Ukrayna’nın Bilgi Politikası Bakan Yardımcısı’na göre, bugünün en önemli görevlerinden biri olan Dmitry Zolotukhin, insan faktörünü ortadan kaldırmak ve hükümette çalışan insanların dijital okuryazarlığını artırmak.

Dördüncü sanayi devriminin yaşandığı bir dünyada dijital altyapı aktif olarak gelişiyor. Ancak, giderek daha savunmasız hale geliyor, bu yüzden şimdi dünyada bir numaralı sorun devletin online medya ve özel şirketlerin IT çözümleri, Ukrayna’nın Altyapı Bakanı Volodymyr Omelyan söyledi.

“Etkinliğin organizatörlerine minnettarım. Bakan , işbirliğiyle hem hükümetleri hem de özel sektörü başarıyla koruyacak yeni ürünler oluşturabileceğimize inanıyorum ”dedi.

Blockchain ve Afet Durumları

ABD Savunma Bakanlığı, blockchain teknolojisinin afet yardımı çalışmalarının iyileştirilmesine yardımcı olma konusunda “çok büyük” bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Savunma Lojistik Ajansı Asker Destek bölümü bir düzenlenen toplantıya blockchain zaten 2017 yılında yıkıcı kasırga Maria sonra Porto Riko toplantı yardım “başarılı” çalışmaları Asker Destek en Sürekli ev sahipliği yaptı onun yardımcı olabilirdi anlamak Philadelphia bu ayın Süreç İyileştirme (TÜFE) ofisi.

Olayla ilgili bir DLA raporuna göre, TÜFE yönetim analisti Elijah Londo, “Potansiyel kesinlikle çok büyük” dedi . Blockchain hakkında konuşun ve güven ya da işlemleri internetin iletişimi değiştirdiği şekilde dönüştürmekle karşılaştıran uzmanları duyacaksınız.

Şu anda, DLA lojistik süreçlerini merkezi olarak yönetilen sistemler üzerinden takip etmekte ve bu da tarafların verileri senkronize etmesini zorlaştırmakta ve hepsinin doğru ve güncel bilgileri takip etmesini sağlamaktadır. Blok zincirleme teknolojisini kullanarak, ajans veriyi izleyebilir ve böylece tedarik zinciri işlem süreçlerini ve gönderilerin transit geçişi görünürlüğünü iyileştirebilir.

“Bu, blok zincirinin [yardım çabalarında] nerede büyük bir yardım olacağını nerede görebildiğimi görüyorum. DLA’nın İnşaat ve Ekipman biriminin direktör yardımcısı Marko Graham, malzeme akışını ve üreticiden gelen verileri takip ederek hammadde satın alarak… nakliyeyi almak ve mavnaları almak ”dedi.

TÜFE, blok zincirleme teknolojisini kullanarak bir tedarik zinciri platformu oluşturmak için IBM ile birlikte çalışan ABD Ulaştırma Komutanlığı ve nakliye devi Maersk ile hizmetlerini geliştirme yolları üzerinde çalışıyor .

Londo devam etti:

“Teknolojiyi araştırıyoruz. Ne olduğu, ne endüstrisi hakkında söylediği, geleceğin neye benzeyeceği, tedarik zincirlerine nasıl uygulandığı ve diğer sektörlerin nasıl kullandığı hakkında olabildiğince akıllıyız. Durum tespiti yapıyoruz. ”

Blockchain için olası kullanım durumları, diğer ABD devlet kurumları tarafından da giderek daha fazla incelenmektedir. Bu ayın başlarında, İç Güvenlik Departmanı onu söylemiş görünümlü blockchain çözümlerle sahte belgelerin kullanımını önlemek için gereken yetenek geliştirmek ve bu çalışmaya yardımcı olmak amacıyla girişimlere kadar 800.000 $ hibe sunan.

Ve geçen yıl, ABD Deniz Kuvvetleri’nin inovasyon kolu, blockchain’in üretim sistemlerine ek güvenlik getirip getiremediğini incelemeyi planladığını açıkladı.

Gelir Kaynakları

Kripto para denildiğinde insanların akıllarına tek para kazanma yöntemi olarak al sat gelmekte. Fakat al sat dışında da Bitcoin Altcoin ve Blockchain ile pasif gelir elde etme her zaman için mümkün. Bu yazımızda bununla ilgili çeşitli tüyolar vereceğiz.

Öğrenciler İçin Blockchain İle Kazanç

Öğrenciler için ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Özellikle bilgisayarla ilgili bir bölümde okuyorsanız ilk aşama olarak Blockchain firmaları ile iletişime geçin. Mail yoluyla bu günümüzde çok rahat bir şekilde yapılmakta. Göndereceğiniz mailde bu şirketlerde online staj yapma talebinde bulunun. Bu etapta hemen para kazanma peşinde olmamak ve bunu karşı tarafa sunmamak çok önemli. Bu şirketlere ait pek çok yazılımın testini gerçekleştirerek işe başlayabilirsiniz. İlerleyen safhalarda bu işten hem ciddi bilgiler öğrenecek hem de aynı şekilde ciddi paralar kazanabileceksiniz. Bunların dışında kendinizin de önerebileceğiniz çok şey olduğunu unutmayın. Aynı zamanda çalışma hayatında da yeni kapılar açılacaktır.

Veri Bilimcisi

Veri bilimcisi tabiri son zamanlarda yavaş yavaş duyulmaya başlayan bir tabir. Bitcoin Altcoin ve Blockchain ile pasif gelir elde etmek isteyen kişiler kendilerini bu konuda geliştirebilirler. Bu biraz da her gün televizyonlarda gördüğümüz ekonomi uzmanlarının yaptığı işe benziyor. Ancak kripto para dünyasında bunun bir okulu olmadığı için tamamen kişinin kendi yeteneklerine kalmış bir durum. Verileri yorumlamak, eldeki müşteri bilgileriyle sebep sonuç ilişkisi kurup şirketler için ileriye dönük tahminlerde bulunmak veri bilimcisinin asli yaptığı şeylerdir.

Pazarlama Uzmanı

Günümüzde şirketlerde bu unvan mevcut. Ancak kripto para konusunda yabancı şirketlerin Türkiye’deki işlemleri ve yatırımları için en çok ihtiyaç duydukları unvan da pazarlama uzmanı. Pazarlama uzmanı denildiğinde kişinin aklına sabah gidişi akşam gelişi olan bir iş gelse de yabancı Blockchain firmaları sizi bu şekilde kullanamayacaklarından dolayı işiniz yine online ve internet üzerinden olacaktır. Pazarlama uzmanı müşteri ile şirketin arasındaki bağdır ve yabancı Blockchain firmaları her ülkede bu unvanla çalışacak yerleşik kişiler aramaktalar.

Bitcoin Altcoin ve Blockchain ile pasif gelir elde etmenin bir başka yöntemi de ICO şirketleriyle iletişime geçmek. Özellikle hukuk alanında eğitim almış ya da bu alanda öğrenciliklerine devam edenler için atılabilecek adımlardan bir tanesi de bu şirketlerin çalışmalarının bağlı bulundukları ülke mevzuatlarına uygun olup olmadığını araştırabilir ve sonrasında bir maille bunu şirketlere bildirebilirsiniz. Bu işlemi tamamen online olarak yapmanız mümkün. Şirketle bağlantı kurup bu işlemi sizin için yaparım demek yerine önceden yapıp bunu bir maille şirkete göndermeniz onların gözüne de girme şansını doğuracaktır. Elbette bunu tek bir şirkete yapmayın. Ne kadar çok şirket o kadar fazla para kazanma ihtimali.

Türk Şirketlerinde Blockchain

Bitcoin kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte herkes yatırım yapıp nasıl çok kazanırım şeklinde bir düşünceye kapıldı. Tahmini olarak 5-6 yıldır kripto paralar hayatımızda olsa da bunun arkasındaki Blockchain teknolojisi aslında bu sistemin işleyişini sağlayan en önemli etkenlerden. Dünyanın önemli firmaları Blockchain sistemine dahil olarak bu sistemle koordineli bir şekilde çalışıyorlar. Bu firmalardan en önemlisi de Sony. Sony yeni tanıttığı kendisine özgü eğitim platformunun altyapısında Blockchain kullanıyor. Ülkemizde de Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler mevcut. Ancak görünen o ki bu sistemin çalışma mantığının tam olarak anlaşılamamasından dolayı süreç oldukça yavaş işliyor. Bununla birlikte pek çok şirket konuya hala önyargılı bir şekilde yaklaşmakta. Bu yazımızda Blockchain ile çalışacak yerli şirketlerimize göz atıyoruz.

Akbank

Akbank atılımcı ve yenilikçi bir banka olduğunu geçtiğimiz yıllarda Ripple’ın Blockchain ağına dahil olarak bize göstermişti. Hatta bu konu hakkında pek çok yabancı bankadan dahi önce davranarak çalışmalarını Almanya’da bulunan Akbank AG üzerinden başlattı. Akbank Blockchain kullanımını pek çok avantajı sebebiyle tercih etmekte. Esnek yapısı sayesinde çok daha hızlı bir şekilde işlem yapmak mümkün. Bununla birlikte banka masraflarını azalttığı gibi kesintisi olarak 7 gün 24 saat işlem yapmaya da olanak sağlamakta.

Bankalar Arası Kart Merkezi

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler arasında BKM yani Bankalar Arası Kart Merkezi de bulunmakta. 1990 yılında 13 bankanın katılımıyla kurulan bu merkez dijital kimlik ve akıllı sözleşmeler konularında Blockchain kullanarak denemeler yapan kurum aynı zamanda şifrelenmiş bir para birimi oluşturup bu para birimi de çeşitli mağazalardan ürün alımı sırasında kullanılmasına olanak sağlıyor. BKM’den yapılan açıklamaya göre ilerleyen zamanlarda Ethereum ile ilgili çalışmalara da başlanacağı söylenmekte.

Copyrobo

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler arasında Blockchain tabanlı hizmet vermeye başlayan firmalardan bir tanesi de Copyrobo. 4 yıl gibi uzun bir süredir Blockchain üzerinde çalışan şirket kendisini global bir noter olarak konumlandırmakta. Blockchain’i kullanarak telif hakkı gerektiren eserlerin takibini yapan şirket, telif hakkı ihlallerinde anında eserlerin geçmişini ortaya çıkarabiliyor ve bu sayede ortaya çıkan anlaşmazlıklarda deliller ile ispatta bulunabiliyor. Şirketin amacı ise dünya üzerinde üretilen bütün eserlerin teliflerinin te bir çatı altında toplanarak bu sistemi kabul gören bir hale getirebilmek.

blank

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Detaylı bir açıklama olmuş Blockchain Nedir sorusuna a dan z ye açıklamışsınız. Teşekkür ederiz.

 2. Bitcoin Nedir konusu çok araştırıyor lakin daha önce araştırılması gereken bir konu blockchain’dir. Blockchain Nedir konusunu muazzam açıklamaşsınız teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu