] }
Bitcoin Haberleri

Bitcoin Yorumları: Bitcoin Yasal Mıdır?

Kripto para ve dijital dünyanın yaygınlaştığı son dönemde birçok yatırımcı ve yeni yatırımcının aklını Bitcoin yasal mıdır sorusu kurcalıyor. Kripto para dünyasının parlayan yıldızı Bitcoin’in alınıp satılması için araştırmalara başlayan yatırımcılar bu sorunun yanıtını araştırıyor. Bitcoin alım – satım işleri nedeniyle herhangi bir hukuki ve cezai yaptırıma uğramak istemeyen yatırımcılar Bitcoin’in güvenilirliğini de sorguluyor. Bitcoin, günümüzde yasal bir kripto para birimi olarak dijital dünyadaki yerini almış durumda.

Dünyanın birçok ülkesinde kripto para birimleri ve Bitcoin ile ilgili yasal düzenlemeler yapıldı ve yapılıyor. Özellikle Amerika, İngiltere ve Çin gibi büyük ekonomiye sahip devletler, kripto para birimlerinin yasallaşması noktasında önemli aşamalar kat etmiş durumda. Ülkemiz Türkiye’de de bitcoin çalışmaları istenilen aşamaya ulaşamasa da ilerleme olduğu bir gerçek. Bitcoin yasal mıdır? Sorusu da böylece “Evet, yasaldır.” Şeklinde cevaplandı.

Bitcoin Yasal Mıdır?
Bitcoin Yasal Mıdır?

Bitcoin Yasal Mıdır? Sorusu Artık Geride Kaldı

Bitcoin’in birçok ülke mevzuatına girmesiyle, yatırımcılar da daha güvenli ve daha etkili şekilde kripto para ile Bitcoin yatırımları yapmaya başladılar. Türkiye’de de artık Bitcoin yasal mıdır? Sorusu geride kalmıştır. Öyle ki Türkiye’de hizmete giren kripto para borsalarında günlük olarak bitcoin alım – satım işlemleri özgürce gerçekleştirilmektedir.

Bitcoin alım satım işlemleri özellikle Coinbase kripto para borsasında gerçekleştiriliyor. Hem kredi kartı hem de banka hesaplarıyla kripto para birimi alım satımı yaptırılabiliyor.

Bitcoin Madenciliği Suç Mudur?               

Bitcoin madenciliği yapmak yasal olarak bir suç veyahut kabahat arz etmiyor. Yatırımcılar ve diğer kullanıcılar, günümüzde her ne kadar zorlaşsa da Bitcoin madenciliği yapabilirler. Türkiye’de bitcoin madenciliği hiçbir şekilde suç teşkil etmeyen, tamamen yasal bir eylemdir. Bitcoin madenciliği, dijital hayatın önemli bir para kazanma aktivitesi olarak da kabul edilebilir.

Güncelleme 1: 22 Haziran 2019

Bitcoin, Facebook’un Libra’yı tanıtmasından sonra yükselişe geçti ve 10.000 Dolar sınırını geçti. Bu durumun meydana gelmesinde en büyük olay şüphesiz ki Facebook’un aylardır üzerinde çalıştığı yeni kripto para biriminin sürekli olarak gündemi meşgul etmesiydi. Piyasalar da bu durumdan oldukça rahatsızdı çünkü yatırımcılar da önlerini göremiyorlardı. Şimdi ise her şey belirgin bir hale geldikten sonra bunun ilk sonucu Bitcoin’in 10.000 dolar sınırını aşması şeklinde görüldü.

Piyasalar ve yatırımcılar Facebook’un yeni kripto para birimi olan Libra’nın Bitcoin karşısında nasıl bir hareket göstereceğini merak ediyorlardı. Bir kesin Libra’nın Bitcoin’den daha üstün bir kripto para olacağını savunurken diğer bir kesim ise çok fazla etkili olamayacağını söylüyorlardı. Ancak ne olursa olsun bu yeni para biriminin sektörün kullanıcı tabanını genişleterek, kripto paraya duyulan ilgiyi arttıracağı kesin.

Şimdi, tanıtımından sadece iki gün sonra piyasaların Libra’yı kripto alanı için olumlu bir gelişme olarak kabul ettikleri de yavaş yavaş anlaşılıyor. Hem Bitcoin hem de altcoinler, iki günlük güçlü bir kazanç gördü. BTC 10.000 dolarlık direnç noktasına geldi bile. Oysaki sadece birkaç ay önce 4000 dolar seviyesine ulaşıp ulaşamayacağı konuşulmaktaydı.

Fiyatlardaki artış, eğilimi teyit eden normalin üstünde rapor edilen 21,5 milyar dolarlık daha büyük bir hacim ile desteklenmekte. Bitcoin bu seviyeleri en son gördüğünde yani Mart 2018’de, çok çeyreklik ayı piyasası öncesiydi. 2017’de BTC 10.000 $ ‘ı yakalamasından sadece 18 gün sonra 20.000 $’ a yükselmişti.

Bitcoin’in fiyatındaki sürekli büyümeyi hızlandırabilecek diğer başka faktörler de mevcut. Ancak kripto para yarılanması birdenbire Bitcoin’in değerini 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürecek ve yeni kripto paraların emisyonunu önemli ölçüde azaltacak. Aynı zamanda kripto para biriminin kıtlığını da arttıracak.

Güncelleme 2: 23 Haziran 2019

Son 24 saat içinde, dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, fiyatına yaklaşık 1.200 ABD doları ekledi. Dün bu saatlerde, BTC 9.700 $ üzerinden işlem gördü. Ancak yazı yayına hazırlanırken, lider kripto para günlük tabloda % 11.5’lik bir kazanç ile 10.910 dolarlık bir paya sahip oldu. Bitcoin’in 10.000 doları geçmesi piyasayı yeşil yaptı.

Mevcut piyasa durumu, Bitcoin 8.000 $ ‘a ulaştığında ve son olarak iki hafta içinde 10.000 $ ‘a yükseldiği 2017 yılındaki durumuyla benzerlik gösteriyor. Bu sefer, Bitcoin yaklaşık bir aydır 8 bin dolarlık direnç seviyesiyle mücadele etmesine rağmen, bu direnci kırmasından bu yana yükseliş momentumunda. Bugün piyasada birkaç kayıp olmasına rağmen, tüm büyük kripto para birimleri de önemli kazançlar kaydediyor; Ancak, Bitcoin’e karşı çoğu altcoin kırmızı renkte.

Ethereum’un nihayet 300 doların üzerine çıkması Ethereum hayranları için de mutlu bir an oldu. Ethereum günlük % 7.29 oranında artış gösterdi. Ripple da bir boğa hissiyatında. Ripple’ın değeri ise % 3.58 oranında arttı ve fiyatı 0.457 $ ‘a yükseldi.

Bitcoin’in 10.000 dolar sınırını aşması piyasaların genelinde yeşil renk olarak kendisini gösterse de bu durumdan hiç etkilenmeyen kripto paralar da yok değil. Ancak kalbur üstü olarak adlandırılan birkaç büyük altcoin bu durumdan olumlu yönde etkilendiler. Pek çok uzmana göre Bitcoin’in 10.000 dolar sınırını aşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de Facebook’un yeni kripto para birimi olan Libra’nın tanıtılması. Bu sebepten dolayı piyasalarda meydana gelen rahatlama kripto paraların hareketlerinin de kolaylaştırmışa benziyor.

Libra’nın tanıtılmasını bekleyen ve bu yüzden ellerindeki varlıkları hareket ettirmeyen yatırımcılar bu tanıtım süreci sonunda verdikleri kararlar ile beklettikleri yatırımları yapmaya başladılar. Bu da kripto para piyasasını yeniden canlandıran etmenlerden bir tanesi oldu.

Güncelleme 3: 24 Haziran 2019

Brandt’ın bu açıklaması büyük BTC yatırımlarını heyecanlandırırken, yatırımcılar bunun gerçek olup olamayacağı konusunda araştırma yapmaya başladılar. Her ne kadar Brandt tarafından böyle bir paylaşım yapılmış olsa da hemen şunu belirtelim ki, BTC tarihi boyunca 10 bin doların üzerinde, sadece 87 gün kalabilmiş ve bu sürenin sonunda 10 bin dolar bandının altına düşmüştür. Uzun süredir 10 bin doları aşamayan Bitcoin, son 24 saat içerisinde 10 bin doları da aşarak 11.127 dolara yükseldi.

An itibariyle inişli çıkışlı bir grafik sergileyen BTC’nin önümüzdeki günlerde ve aylarda nasıl bir seyir izleyeceği, yatırımcılar tarafından en fazla takip edilecek konular arasında yer alıyor. Daha öncede farklı analistler Bitcoin dijital para biriminin 25 bin ve sonrasında 40 bin dolara ulaşacağını iddia etmişlerdi. Hatta dünyaca ünlü yatırımcı analistler arasında yer alan Michael Juju, 2021 yılına kadar Bitcoin’in 100 bin doları aşması halinde 1 milyon seviyesini görebileceği gibi çılgın bir iddia paylaşmıştı.

Peter Brandt’a Twitter’ın Ünlü Bitcoin Yorumcusu Destek Verdi

Üstelik Peter Brandt’ın bu iddiası bir başka ünlü analist olan ve Twitter paylaşımları yaparak gerçek kimliğini gizleyen @TrueCrypto28 Twitter kullanıcısı destekleyerek, BTC’nin 93.000 Dolar bandına yükseleceği yönünde tahminde bulundu.

Ekonomi analistlerinin değerlendirmesine göreyse bu tutarlar biraz abartı bulunsa da, piyasa değerlerine bakıldığında imkânsız tutarlar olmadığı belirtildi.

Güncelleme 4: 25 Haziran 2019

Dünyanın en büyük sanal para girimi olan Bitcoin, gün itibariyle 11 bin doları aşarak 11.129 dolar seviyesine geldi. İşlem hacmi ise 197,8 milyara ulaşan BTC, geçen yılın Mart ayından bu yana ilk kez bu seviyeye ulaşmayı başardı.

Bitcoin 11.125 Doları Geride Bıraktı

2018 yılının Aralık ayında 3,200 dolar seviyesinde işlem gören dijital para birimi Bitcoin, yüzde 246 gibi dev bir artışla gün itibariyle 11,125 doları aşarak 11,129 dolar seviyesine çıktı. Uzun bir sürenin ardından sanal para biriminin muhteşem yükselişi, dijital para birimi yatırımcılarını fazlasıyla heyecanlandırmaya başladı ve Bitcoin daha ne kadar artar? Sorularının sorulmasına neden oldu.

Sanal para biriminin bu seviyeye gelmesinden sonra dünyaca ünlü yatırım şirketlerinin yöneticilerinden bazıları, BTC’nin 40 bin dolar seviyelerini görebileceğini söyledi. Ki zaten asıl öngörülen BTC’nin 10 bin doları aşması halinde, yükselişini sürdüreceği yönündeydi. Ve bu öngörü 10 bin dolardan sonra birkaç saat içerisinde %10 artışla, doğrulanmış oldu.

Bir başka BTC uzmanıysa 10.000 doları aşması halinde, 15 bin dolarında görülebileceğini öne sürmüştü. 40.000 dolara göre daha gerçekçi bir yaklaşım olan bu öngörü, Bitcoin’in seyrine bakılırsa tutacak gibi duruyor. Bazı uzmanlarsa BTC’nin 100.000 dolara yaklaşması halinde, 2021 yılına kadar dijital para biriminin 1 milyona ulaşacağını öngörmektedir. Özetle yabancı BTC uzmanlarının öngörüleri, önümüzdeki aylarda da BTC’nin dolar karşısında daha fazla değer kazanacağı yönündedir.

Güncelleme 5: 27 Haziran 2019

Dünyaca ünlü yatırım uzmanı olan ve Fundstrat Global Advisor şirketinin kurucu ortaklarından birisi olan Thomas Lee, Bitcoin’in 10.000 doları aşmasının ardından, BTC’nin geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Lee yaptığı açıklamada, BTC’nin 10.000 doları görmesi halinde 40.000 dolar seviyelerine yükselebileceğini daha önceden de söylediklerini ve bu iddialarının halen devam ettiğini dile getirdi.

Dünyaca ünlü mali analist Lee, daha önce yaptığı öngörüsünü yenileyerek, Bitcoin kripto para biriminin, gelinen aşamada yakın bir zamanda 40 bin dolar seviyesine yükseleceğine yeniden vurgu yaptı.

FOMO durumunun yaşanacağını söyleyen analist, bu nedenle 40.000 doların BTC için kesinlikle uzak olmadığını söyleyerek, geçmişte yaptığı öngörünün gelinen noktada doğru seyirde ilerlediğini belirtti.

Ünlü analist hatta 10 bin doları gören Bitcoin’in yaklaşık 5-6 ay içerisinde 40 bin dolara ulaşacağı yönünde, iddialı bir söylemde bulundu. Bunun muhtemel olmasını çok yakın gören Lee, piyasa şartlarının bunun için oldukça elverişli bir durum olduğunu söyledi.

Ancak bazı yatırım analistleri Lee’nin bu iddiasının gerçekleşmeyeceğini, Bitcoin’in tarihi boyunca 10.000 Doların üzerinde sadece 87 gün kaldığını ve sonrasında yeniden 10 bin doların altına ineceğini söyledi. 2018 yılında BTC’nin 25 bin dolar üzerine çıkacağını da açıklamış olan Lee’nin bu öngörüsü henüz tutmamış olsa da, birçok analistin yaptığı açıklamaya bakılırsa en azından bu iddianın tutmasının daha muhtemel bir durum olduğu görülüyor.

blank

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu