Bitcoin Bittiğinde Ne Olacak ?

Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya çıkması ile kısa sürede insanlar için yeni bir kazandıran varlık haline geldi. O zamana kadar altın, Euro, Dolar ve Borsa üzerinden kazanç sağlamaya çalışan insanlar bir anda Bitcoin’e yöneldiler. Bitcoin’in cazip yanı ise kısa süre için ani hareketler yaptığı için daha fazla kazandırmasıydı. Tabi bu durum daha çok da kaybetmek demekti. Şu anda ise kimse Bitcoin bittiğinde ne olacak şeklide bir düşünceye sahip değil. Oysaki bir gün Bitcoin’in biteceği işin uzmanları tarafından sıklıkla dile getirilmekte.

Madencilik Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Büyük bir hızla dünyanın dört bir yanında Bitcoin madenciliği yapılmaya devam ediyor. Bunun için özellikle Çin’de çok büyük tesisler kurulmuş durumda. Çin’de elektriğin ucuz olması tesislerin burada kurulmasının en önemli sebeplerinden. Bugün, bir gün içinde 2 bin Bitcoin üretilmekte. Şu anda piyasada bulunan Bitcoin sayısı ise 17 milyon 348 bin 730. Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmış durumda. Bu da Bitcoin madenciliğinin tahmini olarak ne zaman biteceğini bizlere az çok göstermekte.

Bitcoin'in 10.000 Doları Geçmesi Piyasayı Yeşil Hale Getirdi

Bitcoin Bittiğinde Ne Olacak ?

Tüm Bitcoinler çıkarıldıktan sonra neler olacağına dair birkaç senaryo mevcut. Bitcoinlerin çıkarılması bittiği anda piyasa hareketlerinin önemli bir ölçüde durması öngörülmekte. Bu da Bitcoin’in değerinin bugün tıpkı Dolar ve Euro’da olduğu gibi daha durgun bir hal almasına sebep olabilir. Elbette bu da ilginin azalması ve insanların yeniden başka varlıklara yönelmeleri anlamına geliyor. Bitcoin’in bitmesine yakın insanlar daha çok alım yapmaya başlayacaklar. Çünkü piyasada sınırlı hale gelen bir varlığın değeri de normal olarak artacak ve kolay kolay da düşmeyecek.

Henüz Bitcoin’in tam anlamıyla ülkeler tarafından kabul görmediği biliniyor. Ancak bu, Bitcoin madenciliği bitene kadar kabul görmemiş olacağı anlamına gelmiyor. Eğer Bitcoin devletler tarafından kabul gördükten sonra durağan ve değerli bir halde olursa şu andaki altın gibi bir muamele görebilir. Bunun anlamı insanların sahip olup, saklayıp diğer varlıklara karşı değer kazanmasını bekleyip yüksek değerlere satmaları demek.

 

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Nasıl Değer Kazanır ? Fiyatını Belirleyen Etmenler Nelerdir? başlıklı makalemizde Bitcoin'in değer kazanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın