Ekonomi Haberleri

Altında Önemli Yükseliş, 3 Ayın En Yüksek Seviyesi Görüldü

Altın fiyatlarında önemli yükseliş kaydedildi. Altının ons fiyatında 1,815 dolar ile yaklaşık olarak 3 ayın zirvesine ulaşıldı

] }

Altın fiyatlarında önemli yükseliş kaydedildi. Altının ons fiyatında 1,815 dolar ile yaklaşık olarak 3 ayın zirvesine ulaşıldı. Gram altın ise 485 lira ile son 6 ayın en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Geçen ayı 1680 dolar ile kapatan ons altın fiyatını bugün 1820 dolar seviyesine yükseldi.

Böylece son 3 ayın da en yüksek seviyesi görüldü. Altının dolar bazında olan haftalık yükselişi de yüzde 3 oranını buldu. Bu yükselişlerde ise ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin geçen ay oranlarında yüzde 1,74’lük zirvesinden dün yüzde 1,57 seviyesine kadar gerileme yaşaması neden oldu. Özellikle sabit getirili yatırım araçlarında düşüşün yaşanması altın talebinin ve dolayısıyla fiyatının da artmasına neden oluyor.

Altın Fiyatlarında Önceki Yükseliş

En başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin aşılama çalışmalarına hız vermeleri de yine altın fiyatları üzerinde etkili oluyor. Bu durum ise ekonomik görünüm için olumlu olarak görülüyor. Ancak ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan açıklamalarda ekonomileri destekleyen para politikalarının devam edeceği belirtildi. Bu durum ise gelişmiş ülkelerde enflasyon oranının daha yükseleceğine dair olan beklentileri de arttırmış oluyor. Haliyle doğrudan altın fiyatları da etkileniyor. Uzmanlara göre kısa vadede ons fiyatlarında 1868 dolar bandının aşılıp aşılmayacağı ilerleyen günlerdeki gelişmelere bağlı olacak. 1850 dolar ise önemli bir direnç seviyesi olarak öne çıkıyor.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu