Altın fiyatları FED faiz kararı açıklamasına odaklandı

Fed faiz kararı açıklandı mı, faiz kararı altın fiyatlarını nasıl etkiler? İşte tüm detaylar...

0

Altın fiyatları, jeopolitik sıkıntıların Altın gibi güvenli limanlara fayda sağlayan riskli varlıklar için hissiyatı olumsuz etkilemesiyle Şubat ve Mart ayı başlarında oldukça yükseldi. XAU fiyatları 2.000 doların üzerine çıktı ancak alıcılar 2.070 dolarda güçlü bir dirençle karşılaştı ve bu 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesi oldu. En yüksek seviyeden dönen altın fiyatı son üç aylık dönemde  %2’den fazla düşüş yaşayarak gerilediğini gördük. FED’in faiz artırımı beklentileri ABD Hazine getirilerini ve USD’yi yükselttiği için düşük.

Her ne kadar Altın’ın bu yılki hareket şekli, özellikle piyasadaki risk alma hissini çoğu zaman görmezden geldiği için uzmanları şaşırttı. Ukrayna’daki savaş Mart ayının başından fiyatların yükselmesine yardımcı olmuyor belki Altın yatırımcıları bu çatışmanın dünyayı değiştirmeyeceğini biliyorlar.

Altın Tüccarları FED’e Karşı Tedbirli

Ancak diğer yandan, FED’in bu hafta daha da şahinleşebileceğine dair korkuların ortasında güçlü USD ve Hazine getirileri ile Altın fiyatları üzerinde baskı var. FED, artan enflasyon ve yüksek işgücü maliyetleriyle mücadele etmek için bu yıl bir dizi agresif faiz artırımı yapmaya kararlı görünüyor. Altın genellikle enflasyona karşı bir korunma olarak kabul edilir, ancak oran artışları, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıracaktır.

Bunun yanı sıra, Çin’in fabrika verilerindeki ekonomik faaliyeti, geçen ay derin bir daralma gösterdi ve bu da metal piyasasını aşağı çekiyor. Ancak, Çin’de karantinalar sonsuza kadar sürmeyecek. Dolayısıyla Altın FED toplantısı öncesinde geri çekiliyor ancak enflasyon geçici değil ve enflasyon yüksek kalırsa Altın ve Gümüş uzun vadede onunla birlikte yükselecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }