Ekonomi Haberleri

700 TL Gıda Yardımı Başvuru Formu 2022 (Bütün Gıda Yardım Başvuruları)

700 TL gıda yardımı başvuru formu, E-devlet kapısının “E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama“ menüsü içerisinden temin edilir. Kişi gıda yardımı almak amacıyla belediyelere başvuru yapacaksa, E-devlet üzerinden formu indirebilir veya online şekilde doldurabilir. Gıda yardımını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlardan talep edilecekse, form kurumlara yapılan ziyarette temin edilir. Bu yazımızda belediye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, E-devlet, Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımlarına yönelik başvuru adımlarını sizlerle paylaşıyoruz.

700 TL Gıda Yardımı Başvuru Evrakları Neler?

700 TL gıda yardımı başvuru evrakları,

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Gıda yardımı başvuru formu şeklinde sıralanır.

Bu belgeleri temin eden kişiler, gıda yardımına başvuru sağlayabilirler. Müracaatlar E-devlet üzerinden yapılsa dahi öncesinde muhtarlıktan muhtaçlık formu edinilmesi ve bu bilginin E-devlet sistemine düşmesi gerekir. Gıda yardımları maddi durum yetersizliğine bağlı olarak gıda temini yapamayan ailelere sunulur.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022’de belediye gıda yardımı başvurusu yapmak için ikamet edilen ildeki belediyeye müracaat etmek gerekir. Gıda yardımına ihtiyaç duyanlar, E-devlet üzerinden ön başvurularını yapmalı ardından ikamet illerindeki belediyeye bizzat başvuru yapmalıdırlar. Başvuru için takip edilmesi gereken aşamalar şöyledir:

 • Kişi kendisine en yakın olan PTT şubesinden E-devlet şifresi edinmelidir.
 • Gıda yardımı ön başvuru formunu doldurmak amacıyla https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine giriş yapılmalıdır.
 • İlgili linke erişim ardından ekrandaki sistem tablosuna, E-devlet şifresi, TC kimlik numarası yazılarak, sisteme giriş sağlanmalıdır.
 • Ekrana yansıyan gıda yardımı başvuru formu, gelir, iletişim, kimlik, adres bilgileri ve sistemce talep edilen diğer bilgilerle doldurularak, “başvur” butonuna tıklanmalıdır.

Bu adımlar sonunda ön başvuru rahatlıklar tamamlanır. Ön başvurusunu yapan vatandaşlar, ikamet ettikleri ilde bulunan belediyeye giderek, ön başvuru yaptıklarını belirtmelidirler. Bu durumda başvuru ilgili çalışanlarca resmi kayda alınır. Müracaat eden kişinin yaşama koşulları ise belediyenin görevlendirdiği çalışanlarca eve yapılan ziyaret kapsamında değerlendirilir. Muhtaçlık şartlarının saptanması halinde gıda yardımı belediye tarafından kişiye veya aileye sunulur.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gıda yardımı başvurusu yapmak için, bakanlığa bağlı faaliyet gösteren vakıflara müracaat etmek gerekir. 2022 senesinde Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteğiyle gıda yardımı sunar. Başvuruya ilişkin detaylar ise şu yöndedir:

 • İlk olarak başvuru evrakları edinilmelidir. Evraklar, nüfus cüzdanı fotokopisi, gıda yardımı talep edildiğini bildiren yazılı dilekçe, muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi şeklinde sıralanır.
 • Bu evraklarla ikametgahın bulunduğu ildeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidilmelidir.
 • Evraklar teslim edilerek, vakıftan temin edilen hane kayıt formu ve gıda yardımı başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Gelir, iletişim, kimlik, adres, hanede yaşayan sayısı gibi bilgilerin yazıldığı form imzalanarak teslim edilir.

Bu işlemler sonunda gıda yardım başvurusu kolaylıkla tamamlanır. Vakıfların verdiği gıda yardımına E-devlet üzerinden başvuru yapılmamaktadır.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devletten 500 TL yardım başvurusu veya 700 TL gıda yardımı başvurusu yapmak için resmi web adresinden form doldurulmalıdır. Müracaat adımları şu şekilde sıralanır:

 • Vatandaşlar, kendilerine en yakın PTT şubesinden E-devlet şifresi edinmelidirler.
 • Başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine erişim sağlanmalıdır.
 • Erişimle görüntülenen “kimliğimi şimdi doğrula” sekmesine tıklanıp, açılan tabloya E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Bu adımda “ gıda yardımı başvuru işlemleri” menüsüne tıklanıp, açılan başvuru formu sistemin talep ettiği bilgilerle doldurulur.

700 TL gıda yardımı başvuru formu doldurma işlemi ardından “başvur” komutuna onay verilerek, online müracaat tamamlanır. Başvurusu onay alanlara e-posta veya SMS ile bildirim yapılır. Yaşam alanına ziyaret için belirtilen tarih aralığında keşif tamamlanıp, gıda yardımları teslim edilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvurusu, kuru gıda ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlar tarafından gerçekleştirilir. Fakirlik maaşı edinmek isteyenler ve aylık kuru gıdaya ihtiyacı olanlar bu yardımdan yararlanabilirler. Gıda yardımı kapsamında muhtaç kişilere, makarna, pirinç, mercimek, bulgur gibi kuru gıdalar gönderilir.

Gıda yardımına başvuru için kişi şahsen Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kendisine en yakın bölge müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirilmelidir. Bölge müdürlüklerinden gıda yardımı başvuru formunun edinilmesi ve doldurulması yoluyla müracaat yapılır.

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvuru sorgulama işlemi için ALO 183, ALO 153 numaraları aranabilmektedir. 700 TL gıda yardımı başvuru formu dolduran kişiler, ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak sorgulama yapabilirler. Aramayı yanıtlayan vatandaş temsilcilerine TC kimlik numarasını ve gıda yardımına başvuru tarihini iletenler, başvuru onayı alıp almadıklarını öğrenebilirler.

Diğer yandan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kanalıyla gıda yardımına başvuranlar, ALO 183 ve ALO 144 hatalarını arayarak sorgulama yapabilirler. E-devlet üzerinden gıda yardımı başvurusu yapanlar ise kendi E-devlet panellerine erişim sağlayıp, başvuru sonuçlarını görüntüleyebilirler.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2022 (Güncel Liste)

En İyi Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu 2022

32 Günlük En Yüksek Faiz Veren Banka 2022 (Güncel Liste) | En yüksek faiz veren banka

 

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. 700 tl gıda yardımı başvuru formu ile ilgili verdiğiniz bilgiler için tşkler. hayat pahalılığının hat safhada olduğu bu dönemde böyle bir yardım ilaç olacaktır. tşkler.

 2. 700 tl gıda yardımı başvuru formu arıyordum, çok teşekkürler. Çok zor durumdayız, geçinemiyoruz.

 3. 700 tl gıda yardımı başvuru formu hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum, böyle bir devirde bu türde yardımlarınızın çok faydası var

 4. İhtiyacı olanlar bir hayli arttı güzel bir paylaşım umarım her ihtiyacı olan bu yardımdan istifade edebilir…

 5. 700 tl gıda yardımı başvuru formu ihtiyacı olanlar için çok faydalı olacak bu güzel bilgiler için sagolun varolun

 6. 700 TL gıda yardımı başvuru formu arıyordum. Tam aradığım site. Çok yardımcı oldu sağolun

 7. İhtiyacı olan insanlar için böyle yardımlar düzenlemek ne kadar güzel konuyla ilgili çok aydınlatıcı bir metin olmuş

 8. 700 TL gıda yardımı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler sayenizde öğrendim teşekkürler emeğinize sağlık

 9. Bu zor zamanlarda 700 TL gıda yardımı gerçekten çok yerinde olmuş. İhtiyaç sahipleri bu 700 lira gıda lardım formunu mutlaka doldurmalı.

 10. 700 tl gıda yardımı başvuru formu bu zor zamanlarda çok gerekli ihtiyacı olanlar ulaşır umarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam