Ethereum (ETH) Haberleri

Yerli Yatırımcıların Varlık Fonları 1 Yılda Büyüdü

yerli yatırımcıların finanslar varlıklarında son 1 yılda %35,3 oranında artış yaşandı ve yerli yatırımcıların finansal varlıkları da 5,2 trilyon TL’ye ulaştı.

] }

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), 2021 yılı Şubat ayı verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre; yerli yatırımcıların hisse senedi varlıklarında son 1 yılda %120 artış gerçekleşerek Şubat ayı sonunda 414,6 milyar TL’ye yükseldi. Öte yandan yerli yatırımcıların finanslar varlıklarında son 1 yılda %35,3 oranında artış yaşandı ve yerli yatırımcıların finansal varlıkları da 5,2 trilyon TL’ye ulaştı.

Yurtiçi yerleşkelerin varlık fonlarında son 3 ayda düşüş yaşanmış olmasına rağmen, yıllık bazda fonlarda artış yaşandığı ortaya koyuldu. Yerli yatırımcıların Şubat 2020 döneminde finansal varlıkları 3,8 trilyon TL seviyesindeydi. TSPB, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından hazırladığı Şubat 2021 verilerinde, yerli yatırımcıların son bir yılda finansal varlıklarında en yüksek artışın sermaye piyasası varlıklarında yaşandığını gösterdi.

Hisse Senedi Varlıklarının Toplam Payı %5’ten %8’e Yükseldi

Son bir yılda yerli yatırımcıların finansal varlıklarındaki büyümede en çok artışı sermaye piyasası varlıklarının göstermesinde; artan dijital imkanlar, faizlerdeki düşüşler gibi etkenlerin getirdiği ilgi ile Borsa İstanbul’da yaşanan yükseliş en etkili faktörler oldu.

TSPB verilerine göre yaşanan bu artışlar sonrası toplam varlıklarda, hisse senedi varlıklarının toplam payı da %5 oranından %8 oranına yükseldi. Şubat 2020 döneminde 1,3 milyon olan Bora İstanbul hisse senedi bakiyeli yatırımcı sayısı, 1 yıllık süreçte 2,1 milyona yükseldi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu