Altcoin Haberleri

Yeni Karar Sonrası Dolar Kuru 8,43 TL’yi Gördü

Merkez Bankası’ndaki yeni görev değişikliği kararı ile birlikte 8,43 seviyesine kadar yükseldi.

] }

Yurtiçi ekonomi piyasalarında bir önceki hafta arası yaşanan görev değişikliği ile birlikte hareketli saatler yaşanmaya başlamıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık görevinde bulunan Naci Ağbal’ın görevden alınması ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi ile birlikte başlayan hareketliliklerde, dolar/TL kuru bu oluşan belirsizliğe sert yükselişler ile tepki vermişti.

18 Mart tarihinde gerçekleştirilen TCMB Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 200 baz puanlık faiz artış kararı çıkmasından 2 gün sonra yaşanan bu görev değişikliği ile dolar/TL kuru Asya piyasalarında 8,47 seviyesine kadar yükselmişti. Bu yükselişin ardından geçtiğimiz hafta içi çift yönlü olarak dalgalanan ve haftayı 8,13 seviyesinde tamamlayan dolar/TL kuru, yeni güne 8,21 seviyesinde başladıktan sonra, Merkez Bankası’ndaki yeni görev değişikliği kararı ile birlikte 8,43 seviyesine kadar yükseldi.

İlgili Makaleler

TCMB Başkan Yardımcısı Değiştirildi

Geçtiğimiz hafta yaşanan görev değişikliği kararına sert yükselişler ile tepki veren dolar/TL kuru, yeni haftaya da yükseliş eğiliminde başladıktan sonra bu kez de Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevinde bulunan Murat Çetinkaya görevden alındı ve onun yerine göreve Mustafa Duman getirildi. Daha önce Morgan Stanley bünyesinde de birçok pozisyonda görev yapmış olan Mustafa Duman’ın Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevine getirilmesi ile birlikte, halihazırda yükseliş eğiliminde olan dolar/TL kuru yukarı yönlü ivmesini artırdı ve gün içinde 8,43 seviyesine kadar ulaştı.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu