] }
Bitcoin (BTC) Haberleri

Yeni Bitcoin Cüzdanı, “Korkunç” Kullanıcı Deneyimini Çözmek için Adresleri Gizledi

Yeni bitcoin cüzdanı, Bitcoin (BTC) ve şifreleme işlemlerinin benimsenmesini genişletmeyi hedeflemekte ve adreslerini hatırlamasını kolaylaştırmaktadır.

Easypaysy adlı servis, İspanyol geliştirici José Femenías Cañuelo‘nun ürünü ve 1 Aralık’ta piyasaya sürüldü.

İlgili Makaleler

Dev: BTC Adresleri “insanlar için değil”

Cañuelo, ezberlemenmesi tamamen imkansız olan rastgele harf ve sayıların, rastgele koleksiyonları olan Bitcoin adreslerinin karmaşık yapısından etkilendi. Easypaysy resmi tanıtımında Bitcoin’in kullanıcı deneyimini veya UX’i “korkunç” olarak nitelendirdi.

Bitcoin adresleri aslında insanlar için değildir. Hiç kimse bir kripto adresine ödemeleri yapmak veya almak zorunda kalmamalı, çünkü kimse sizin sadece IP adreslerini kullanarak dünya çapında internette dolaşmanızı beklemiyor ”.

M-cüzdan servisi, kullanıcılara üç Bitcoin “hesap” formatı sunarak çalışır. Bunlar, başkalarının gerçek BTC adreslerini kullanmak yerine kripto para birimi fonları gönderebileceği daha kullanıcı dostu tanımlayıcılar olarak tasarlanmıştır. Maskenin ardında, fonlar düzenli işlemlerde olduğu gibi BTC adreslerine iletiliyor, Cañuelo hiçbir adresin bir kereden fazla kullanılmayacağını vaat ediyor.

Güvenlik Aşinalıktan Kaynaklanıyor

Çeşitli servisler, 2014 yılında BitcoinWallet.com ve geçen yıl Ethererum Ad Ether (ETH) ödemeleri de dahil olmak üzere yıllar içinde benzer çözümler önerdi. Bununla birlikte “Bitcoin eğitimcisi ve geliştirici Jimmy Song bu durumu “ilginç” olarak nitelendirdi ve lansmanı takiben attığı tweette şunları söyledi.

Dezavantajları hiç düşünmedim, ancak bugün kullandığımız adreslerden daha kolay hatırlanması gereken kimlikleri mümkün kılıyor. Bir UI perspektifinden, kartvizitleri hatırlamak ve yazdırmak kolay olduğu için büyük bir kazanç elde etti.”

Cüzdan güvenliği şu anda adres paylaşım kolaylığından çok daha önemli bir sorun teşkil ediyor. Çok sayıda Bitcoin kullanıcısı hala üçüncü taraflara fonlarını saklamaları konusunda güven duyuyor ve kendi özel anahtarlarını kontrol etmeme riskini vurgulamak için özel bir çaba gösteriliyor.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu