Warren Buffett, Bitcoin’e 25 Dolar Bile Vermem!

Ünlü yatırımcı Warren Buffett, Cumartesi günü Berkshire Hathaway Yıllık Hissedarları toplantısında dünyadaki tüm Bitcoin için 25 dolar bile ödemeyeceğini yineledi.

0

Ünlü yatırımcı Warren Buffett, Cumartesi günü Berkshire Hathaway Yıllık Hissedarları toplantısında dünyadaki tüm Bitcoin için 25 dolar bile ödemeyeceğini yineledi.

Toplantının canlı akışı aracılığıyla konuşan Buffett, “Bunu izleyen her türden insan olduğuna ve uzun Bitcoin olduğuna ve kimsenin eksik olmadığına” inanıyor. Bitcoin’i açığa çıkarmak için birçok pazar, türev ve strateji var.

Bitcoin dünyamızdaki yeri

Muhtemelen, 91 yaşındaki Buffett ve ortağı 98 yaşındaki Charlie Munger, Bitcoin’in Millennials ve GenZ için ne anlama geldiğini anlayabilen bir nesil değiller. Elon Musk’ın sanatçısı ve eski ortağı olan Grimes, son zamanlarda insanlığın hiçbir ironi duygusu olmadan “homo-sapien’den homo-techno’ya” evrimleştiğini tanımladı. “Markalarımız kökten değişti, elektronikle büyüyen herkes temelde farklıyız” diyor.

Bilimin bunu destekleyip desteklemediği, Millennials ile Buffett’in ‘ Sessiz Nesil’i arasındaki düşüncede temel bir farklılığın altını çiziyor . Modern internet web tarayıcısı oluşturulduğunda, Buffett 65 yaşındaydı, oysa 27 yaşın altındaki hiç kimse internetsiz bir dünyada yaşamamıştı. Bu, Grimes’ın bilgisayarların ve web 2.0’ın insan beyninin çalışma şeklini sonsuza dek değiştirdiği teorisinin temelidir ve bu iddiayı destekleyen tıbbi araştırmalar vardır.

Warren Buffett gibi yatırımcılar, beyinleri buna bağlı olmadığı için dijital varlıkların ‘değerini’ anlamak için her zaman mücadele edecek olabilir. Buffett, Bitcoin’in nasıl olduğunu açıklamaya devam etti.

Merkezi olmayan bir varlığı tekelleştirme

Buffett, dünyadaki tüm tarım arazilerine sahip olan birini, dünyadaki tüm Bitcoin’e sahip olan biriyle karşılaştıran bir benzetme yapıyor ve bu, merkezi olmayan bir varlığın kavramını ve değerini kavrama konusundaki yetersizliğini daha da vurguluyor. Eğer biri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm tarım arazilerini elinde tutarsa ​​ve kendisine 25 milyar dolar karşılığında %1’lik bir hisse teklif ederse, “bugün bir çek yazacağını” iddia ediyor.

Birisi ona gelip dünyadaki tüm Bitcoin’e sahip olduğunu ve bunun için 25 dolar istediğini söylese, “almaz çünkü onunla ne yapardım?” Diye devam ediyor.

Bununla birlikte, bir nebze kripto anlayışına sahip herkesin bu konuda onunla aynı fikirde olacağını gözden kaçırıyor gibi görünüyor. Birisi dünyadaki Bitcoin’in %100’üne sahip olsaydı, gerçekten de değeri olmazdı ve 25 dolar değerinde olmazdı. Buffett, bir şeyin %100’üne sahip olmanın ve fiyatınızı belirli bir endüstri veya emtia üzerinde tekel sahibi olmaya dayalı olarak belirlemenin mümkün olduğu bir çağdan geliyor. Diyor,

“Bütün Bitcoin’e sahipsem… onu sana geri satmaktan başka ne yapacağım?”

“Bütün Bitcoin’e sahipsem” şeklindeki bu ifade, kendi kuşağının yatırımcıları ile günümüz gençliği arasındaki kritik düşünce farkını gösteriyor. Kripto ve blok zinciri teknolojisi, mevcut nesillerin, bunun bizim geleceğimiz olması gerekmeyebileceği umududur . 2018’den bir Birleşmiş Milletler raporunda, blok zincir teknolojisi aracılığıyla ademi merkeziyetçiliğin geleceğin nasıl olduğuna dair şu ifadeler yer alıyor:

“PARA DEĞİL GÜVEN, DÜNYAYI DÖNDÜRÜR
Herkesin herkese güvenebileceği veya güvenin artık bir sorun bile olmadığı bir dünya hayal edin.”

paranın değeri

Ayrıca, aynı benzetme fiat para birimi için de yapılabilir. Biri dünya çapındaki tüm ABD dolarına sahip olsaydı, onlarla ne yapabilirdin? Bir kişinin %100 sahip olduğu bir kripto para biriminin üzerinde ne gibi bir değeri olabilir? Altın standardı çoktan gitti , ancak belki de yıkıldığı zaman 46 yaşında olan Buffett, fiat doların hala altın destekli atasıyla aynı içsel değere sahip olduğunu düşünüyor.

Bitcoin’in değeri, paylaşılan altyapının gücünden, sıfır bilgi kanıtlarından, merkezi olmayan konsensüs mekanizmalarından, apolitik kontrolden ve insanlığın dijital geleceği ile bütünleşme yeteneğinden gelir. Apple Pay ve diğer temassız ödemeler gibi hizmetler daha uygun hale geldikçe kağıt para kullanımı azalmaktadır. Bir web3 dünyasında, kripto ödemelerinin daha da uygun olması muhtemeldir ve kağıt para pek çok açıdan modası geçmiş olacaktır.

Bitcoin kötü

Buffett’in iş ortağı Munger şöyle devam etti:

“Hayatımda aptalca ve kötü olan ve beni başka birine kıyasla kötü gösteren şeylerden kaçınmaya çalışıyorum – ve bitcoin her üçünü de yapıyor.”

Buffett ve Munger tarihsel olarak daha geleneksel yatırımları tercih ettiler. 1997’de tütün stoklarının zayıf performansı sorulduğunda, Buffett,

“Geçmişte tütün stoklarımız vardı. Çoğuna sahip olmamakla hata yapmış olsak da, hiçbir zaman pek çoğuna sahip olmadık.”

Aynı 1997 konuşmasında Munger şöyle devam etti:

“Yapmaya istekli olduğumuz ve istemediğimiz şey arasında bir çizgi çizmemiz gerekiyor ve bunu kendi ışıklarımızla çiziyoruz.”

Munger’s Daily Journal Corp , US Bancorp, American Express, Bank of America ve Wells Fargo’da 212 milyon $ değerinde hisseye sahiptir ve bunların tümü kripto para birimindeki ve merkezi olmayan finanstaki artış tarafından tehdit edilebilir.

Munger’ın, dünya nüfusunun en üst %12’sinin paranın %84’üne sahip olduğu bir dünyada, yapmaya istekli olduğumuz ve yapmadığımız şey arasındaki çizgiyi çizmemiz gerektiğine dair ifadesi çok doğru. Merkezi olmayan finans, dengeyi geri getirmek için bir fırsattır. Bir gecede olmayacak ama Bitcoin’in hiçbir şey yapmadığı için hiçbir değeri olmadığını söylemek, servetinin %26’sından daha azına sahip olan 4,6 milyar insanı görmezden gelmek olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }