] }
Coin Analiz

Waltonchain Nedir? Nasıl Çalışır?

Waltonchain Nedirtedarik ve lojistik sistemleri oluşturmak için tasarlanmış bir teknolojidir. Adını ise uzay çalışmalarında bir öncü olarak görülen Charlie Walton’dan almıştır. Tedarik ve lojistik sistemleri gün geçtikçe daha karışık bir hal almakta. Bunun en büyük sebebi ise bu sistemlerin birbirinden farklı çok fazla ayağının olmasıdır. Bir de buna her firmanın kullandığı farklı sistemler eklenince bu durum çok uzun süren karmaşık işlemleri de beraberinde getirir. Waltonchain hem üretim olsun hem de dağıtım olsun tüm adımların takibinin yapılması ve hangi aşamada olunduğu yönünde geri bildirim verir. Her işlem farklı bir blockchain içerisinde saklanır.

Waltonchain Nasıl Çalışır?

Sistem içerisinde bulunan her nesne kendine özgü bir şekilde tanımlanır. Bu tanımlama işlemi sırasında ise RFID etiketleri kullanılır. RFID aslında radyo frekansı tanımlamada kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu sistemde etiketleri, nesneleri tanımlar ve bunu yaparken elektromanyetik alanlar kullanır. Daha çok envanter takibi ve kütüphane sistemleri tarafında kullanılmaktadır.

Waltonchain teknolojisinde etiketin taranması gibi basit bir işlem sonrasında bilinmesi gereken tüm bilgiler elde edilebilir. Hangi ürün olduğu, şu anda nerede olduğu ve ürünle kimin ilgilendiği gibi bilgiler taranan bu etiket vasıtasıyla bir blok zinciri üzerinde saklanır.

Waltonchain’in Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce bu sistem ile birlikte gelişmiş bir güvenlik gelmekte. Bu sayede dışarıdan yapılacak olan saldırıların da önüne geçilebiliyor. Bununla birlikte ürün ile ilgili en ufak bilginin takibi anlık olarak yapılabilmekte. Bunlar arasında ürünün hangi ülkeye ait olduğu dahi bulunuyor. Her ürün kendine özgü bir şekilde tanımlandığı için sahte ürünlere karşı da bir korumaya sahip. Bütün bunların ötesinde sistemin kullanılması insan kaynaklı hataların da ortadan kalkmasını sağlarken bir taraftan da işçilik maliyetlerinin azalmasını sağlıyor.

Sistemin ana zinciri çeşitli alt zincirlere ayrılmakta. Bu teknolojiyi kullanan herkes kendi alt zincirini oluşturmakta serbesttir. Sistemin en önemli özelliklerinden bir tanesi sistemi kullananları bu sistemi istedikleri gibi kendilerine uygun olacak şekilde özelleştirebilmeleridir. Bu özelleştirme ana zincire bağımlı olmadan yapılabilir. Bu sayede aslında bir ana zincire bağlı olan birbirinden bağımsız ancak aynı prensip ile çalışan alt zincirler ortaya çıkar. Alt zincirlere ayrılmış olarak çalışan sisteme üzerine bu sayede daha az güç binmiş olur.

Waltonchain ekibi tedarik zinciri konusundaki deneyimi ile herkesin dikkatini çekmekte. Ekip aynı zamanda Samsung‘un eski başkan yardımcı olan Kim Sukku’dan da destek almaya devam ediyor.

Waltoncoin Nedir?

Bu sistemde çalışan birincil para birimi Waltoncoin (WTC)’dir. Genesis bloğu ile 100 milyon WTC verildi ve bu değerin üzerinde bir meblağın oluşturulması mümkün değildir. Şu an için bu 100 milyon WTC’nin 70 milyonu dolaşımda bulunuyor. Geriye kalan 30 milyon WTC’nin ise önümüzdeki yıllarda çıkarılması planlanıyor.

1- https://kointimes.net/mark-yusko-bitcoin-ne-zaman-satilir/

2- https://kointimes.net/bitcoinin-dususe-gecmesinin-3-sebebi/

3- https://kointimes.net/neden-bitcoin-almaliyiz/

4- https://kointimes.net/bitcoin-inis-ve-cikislari/

5- https://kointimes.net/bitcoinin-avantajlari-ve-dezavantajlari/

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.