Kripto Para Haberleri

Türkiye’nin Dijital Para Altyapı Çalışmaları Yılsonunda Tamamlanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dijital parası (CBDC) için başlattığı altyapı çalışmalarının 31 Aralık’a kadar tamamlanmış olacağı belirtildi.

] }

Tüm dünyada kripto paralara olan ilgi ve popülarite günden güne artış gösteriyor ve bu durum ülkelerin kripto para piyasalarında attığı ya da atacağı adımları şekillendiriyor. Kripto paraların yüksek oranlarda kullanılmaya başlanmasından sonra ülkelerin attığı adımlara, Avrupa’da birinci ve dünyada dördüncü yoğunluk ile kripto para kullanımına sahip olan Türkiye de ekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Ekonomi Reformları Eylem Planı için hazırlanan yıllık takviminde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dijital parası (CBDC) için başlattığı altyapı çalışmalarının 31 Aralık’a kadar tamamlanmış olacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Mart günü canlı yayında Ekonomi Reformları Paketi’ni duyurmuştu ve dijital paralara ilişkin açıklamalar o tarihte de gündeme gelmişti.

Ekonomi Reformları Paketinin İçeriği ve Dijital Para Çalışmaları

12 Mart günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından canlı yayında duyurulan Ekonomi Reformları Paketi’nde, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan paylaşıma göre; fiyat istikrarı, finansal sektör, kamu maliyeti, istihdam, cari açık, yatırımların teşvik edilmesi, kurumsal yönetişim, iç ticaretin kolaylaştırılması ve denetimi, rekabet başlıkları yer alıyor.

TCMB dijital para adına teknolojik, ekonomik ve hukuki altyapı çalışmalarına başladı ve “finansal sektör” başlığı altında yapılan çalışmaların en geç 31 Aralık tarihine kadar tamamlanacağı belirtildi. Türkiye’nin dijital merkez banka parası için sorumlu kuruluş TCMB olacak ve ilgili kuruluş da Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olacak.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu