Ekonomi Haberleri

Türk Lirası Küresel Dalgadan Sert Etkilendi, Ne Kadar Kayıp Yaşandı?

ABD tahvilleri kapsamında sert dalgalanma yaşayan piyasalar en çok gelişen ülkeleri olumsuz etkilediler. Türk Lirası, dolar karşısında 7,44 seviyesine çıkış yaptıktan sonra 7,32 seviyesine gerileme yaşadı.

] }

ABD tahvilleri kapsamında sert dalgalanma yaşayan piyasalar en çok gelişen ülkeleri olumsuz etkilediler. Türk Lirası, dolar karşısında 7,44 seviyesine çıkış yaptıktan sonra 7,32 seviyesine gerileme yaşadı. Dün gün içerisinde değer kaybeden dolar, bugün ise hareketli bir başlangıç yaptı ve 7,43 seviyelerini test etti. ABD’de yaşanan enflasyon gelişmeleri sonrasında içeride rezerv tartışmalarının da sürmesi Türk Lirası’nın değer kaybetmesinde etkili oldu.

Dün akşam saatlerinde 7,44 TL bandına kadar yükselen dolar kuru daha sonra düşüş yaşayarak 7,35 bandına çekilmişti. Özellikle haftaya 7 TL bandında başlayan dolar pek çok kişi için düşme işaretleri vermişti ama bu durum kısa sürdü. Hem ABD’deki enflasyon gelişmeleri hem de iç siyasette yaşanan gelişmeler doların tekrar 7,50 TL bandına yaklaşmasına neden oldu.

Yabancı Çıkışı Hızlı Yaşandı

ABD’deki enflasyon hareketlenmesi kapsamında TL önemli kayıp yaşadı ve Meksika Pesosu, Güney Afrika Randı ile en çok değer yitimine uğrayan para birimi oldu. Türk Lirası’nda böylesi önemli bir kaybın yaşanmasında ise iç siyasette bir süredir gündem olan döviz rezervleri de etkili oldu. Ayrıca yabancı girişinin hızlanması ve aynı seviyede çıkışının da yaşanması TL’nin önemli değer kaybetmesine neden oldu.

Yabancı çıkışı hızlandığı için de Türkiye gelişen ülkeler kategorisinde yüzde 3,20 kayıp oranı ile ilk sıralarda bulunuyor. Meksika pesosu yüzde 2,20, Brezilya reali yüzde 1,99, Rus rublesi ise 1,32 oranında kayıp yaşadı.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu