Kripto Para Haberleri

Türk Kripto Para Borsalarında Yeni Dönem Başladı

30 Nisan tarihi itibariyle Türk kripto para borsalarına yönelik yeni dönem başlamış oldu.

] }

30 Nisan tarihi itibariyle Türk kripto para borsalarına yönelik yeni dönem başlamış oldu. Bu kapsamda Suç Gelirlerinin Aklanmasının Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’e Türk kripto para borsaları da eklendi. Özellikle son zamanlarda kripto para birimleri ile ilgili olarak olumsuz haberlerin çıkması üzerine hükümet adım atmayı sürdürüyor. Bu kapsamda söz konusu yönetmelik 1 Mayıs tarihi itibariyle yayınlandı. Belgeye göre artık kripto para birimi borsalarında suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının yapılması halinde borsalar sorumlu tutulacaklar. Bu sayede de artık kripto varlık hizmet sağlayıcıları da bahsi geçen yönetmeliğe uymak durumundalar.

Türk Kripto Borsalarında Yeni Dönem

Söz konusu açıklama kapsamında kripto para borsalarına ek olarak tasarruf finansman şirketlerinin de artık suç gelirlerini aklanması ve terörün finansmanı kapsamında sorumlu oldukları görülüyor. Bu kapsamda oluşacak faaliyetlerden doğrudan borsalar da sorumlu tutulacaklar. Özellikle hükümetin bu alanda daha yeni adımlar atması da yakın zamanda bekleniyor. Geçen haftalarda Thodex ve Vebitcoin gibi olaylar sonrasında Türkiye’de kripto para birimlerinde güven sorunu oluşmuştu. Bu olayların yaşanması sonrasında ise hükümetin attığı adımlara hız verdiği anlaşılıyor. Dün aynı zamanda yürürlüğe giren kanun ile kripto para alım satımı yapan aracı kuruluşlar için de yasak getirilmişti. Bu sayede de artık aracı olarak faaliyet göstermekte olan kurumlar üzerinden işlem yapılmayacak. Kripto alım satımı yapmak isteyenler banka kanallarını kullanacaklar.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu