Ekonomi Haberleri

Temsa Yeniden Üretime Başlamayacağını Duyurdu

] }

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin önde gelen otobüs üreticilerinden bir tanesi olan Temsa ‘nın üretimini geçici olarak durdurduğunu duyurmuştuk. Konu ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Bugün ise şirketten konu ile ilgili olarak yeni bir açıklama yapıldı. 23 Aralık’ta yeniden faaliyete geçmeyi planlayan şirket bu tarihi açık uçlu olarak uzattı.

Hacizden Dolayı Üretim Başlamıyor

Temsa yetkililerinden yapılan açıklamaya göre şirketin 23 Aralık Pazartesi günü faaliyetlerine başlayamamasının sebebi olarak hacizler gösteriliyor. Buna ek olarak ilk ertelemede 23 Aralık tarihinin verilmesine karşın bugün yapılan açıklamada ise yeniden başlamanın şu anda mümkün olmadığı ve ne zaman yeniden faaliyete geçileceğinin de belli olmadığı söylendi. Buradan yola çıkarak durumun ilk defa faaliyetlerin durdurulmasının açıklandığı zamandan daha da kötü olduğu anlaşılmakta.

Temsa şu anda dünya üzerinde 70’e yakın ülkede faaliyet gösteriyor. 1968’de kurulan ve 1987 yılında Adana’da inşa edilen üretim tesisinde faaliyetlerine devam eden şirket bir yıl içinde on binden fazla otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretmekteydi.

Geçtiğimiz dönemlerde tamamı Sabancı Holding‘e ait olan firmanın tüm hisseleri 182.7 milyon liraya İsviçreli True Value Capital Partners şirketine satıldı. Aslında bu satışla Sabancı Holding’in yaklaşmakta olan krizi önceden görüp bu şekilde bir satışla önlem aldığını söylemek doğru olacaktır. Zira şirketin faaliyetlerini durdurma kararı alması satılmasından çok da uzun bir süre geçmeden alındı.

Şirketinin ne kadar hacizle karşı karşıya kaldığı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, ülkemizdeki pek çok büyük firmanın da aynı şekilde faaliyetlerini zaman zaman durdurduklarına şahit oluyoruz. Faaliyetlerini durduran firmalardan bazıları tıpkı Temsa’da olduğu gibi yeniden faaliyete başlayamadan ya iflaslarını açıklıyorlar ya da başka şirketler tarafından satın alınıyorlar.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu