Altcoin Haberleri

Stabil Coin (Stable) Nedir? Hangi Para Birimleri Stabildir?

Stabil Coin ya da Stable Coin geleneksel kripto paralardan farklı olarak yatırımcıların fonlarını değişken piyasalardan korumak amacı ile oluşturulmuş, “merkezi olmayan bir ağ” şeklinde tanımlanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Stabil Coin ya da Stable Coin geleneksel kripto paralardan farklı olarak yatırımcıların fonlarını değişken piyasalardan korumak amacı ile oluşturulmuş, “merkezi olmayan bir ağ” şeklinde tanımlanabilir.

Stabil Coin ya da Stable Coin geleneksel kripto paralardan farklı olarak yatırımcıların fonlarını değişken piyasalardan korumak amacı ile oluşturulmuş, “merkezi olmayan bir ağ” şeklinde tanımlanabilir.

stabil coin (stable) nedir? hangi para birimleri stabildir? 2

Peki, StabilCoin Nedir? Nasıl Çalışır? İşleyişi nasıldır? Hangi Coinler Stabildir? Bu soruların yanıtını yazımızda detaylıca anlattık. Şimdi gelin, stabil coinleri anlamaya yönelik yolcuğa başlayalım..

Stabil Coin Nedir?

Kripto para projeleri ile coinlerin neler sunabileceği arasında her zaman farklılıklar görülebilir. Stabil coinler geleneksel kripto para birimlerine göre bu soruna baştan sona yeni bir çözüm sunmaktadır. Coinlerin genel amacı da bu yönde gelişir.

Genel olarak Stable’ler başka bir varlığa “sabitlenmiş” bir sanal para birimidir. Sabitlendikleri varlık, fiat para birimlerinden değerli metallere (gümüş, altın vb.) destekli olabilir.

stabil coin (stable) nedir? hangi para birimleri stabildir? 3

Bu sanal paralar, her bir madeni ve kripto paraya başka bir varlığın sahipliğini temsil etmeleriyle önemli bir değer katar. Buna örnek olarak; altın destekli bir para biriminin her daim minimum değer miktarını temsil etmesini verebiliriz. Bu destek nedeni ile de varlıklar her birinin temsil ettiği altın miktarı değerindedir.

Stable Coin İşleyişi ve Önemi

Sabitlenen bir varlığın çalıştırılmasında pek çok farklı yol bulunur. Genellikle satın almak için belirli bir miktarda para bulunmaktadır. Stable Coin’ler piyasaya sürülen, kurum/kuruluş, depolanması için değerine karşılık gelen varlık miktarına sahiptir.

Bir portföyde fiyatı istikrarlı bir kripto para birimine sahip olan yatırımcılar, piyasadaki meçhul zamanlarda yatırımlarını yüksek fiyat iniş-çıkışlarından koruma imkanına sahiptir. Stable Coin‘ler yatırımcıların, kullanıcıların ve tüccarların fiyat değişimlerindeki riskleri azaltmaları adına çok önemli bir rol oynamaktadır.

Stabil Coin Listesi: Hangi Coinler Stabildir?

Aşağıda yer alan coinler stabil coin olarak karşımıza çıkmaktadır. 2020 yılında bu coinleri mutlaka takip etmeli, başarı ivmelerini mutlaka izlemelisiniz.

stabil coin (stable) nedir? hangi para birimleri stabildir? 4

  • Tether (USDT): Kolay kurulum ve tam altyapı desteğine sahip olması ile 4. Büyük kripto para olmasını belki de stabil özellikli olmasına borçludur.

stabil coin (stable) nedir? hangi para birimleri stabildir? 5

  • USD Coin (USDC): 1:1 oranında Dolar para birimine sabitlenmiş stabil bir coin olan USD; borç verme,              yatırım yapma ve finans işlemlerine olanak sağlayan en iyi stabil coin olarak tanımlayabilmek mümkün.

stabil coin (stable) nedir? hangi para birimleri stabildir? 6

  • BUSD Coin: Binance borsasının kendi stabil coinini, borsada işlem yaparken BNB kullanabilmek avantajları arasında bulunuyor.

stabil coin (stable) nedir? hangi para birimleri stabildir? 7

  • TrueUSD (TUSD): Dolar destekli olan bir stabil coindir. Yasal ve finansal kurumlar tarafından sahipliğin tanınmasını garanti ediyor olması, olumlu avantajlarından sadece biri.

StabilCoin –  Sonuç

Coinler şu sürece kadar iyi performans göstererek değer kazanmayı başardılar. Fakat önlerinde kat etmeleri gereken uzunca bir yol olduğu aşikardır. Hem değer hem de kullanılabilirlik alanlarında geniş çaplı kabul görmeleri gerekmektedir. Hele de kriz zamanlarında, stable coinler nasıl tepki gösterecek ya da kullanılabilirlik özelliklerini koruyabilecekler mi, bu konular dikkat edilmesi gereken hususlar arasında.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu