Kripto Para Haberleri

SPK Kripto Birimler Hakkında Açıklama Yaptı, Sorumluluk Üstlenmedi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kripto para birimlerine ve kullanıcılarına yönelik önemli bir açıklama geldi.

] }

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kripto para birimlerine ve kullanıcılarına yönelik önemli bir açıklama geldi. Son zamanlarda Türkiye’de artan kripto mağduriyeti üzerine yapılan açıklama kapsamında kurumun bu durum öncesinde defalarca açıklama yaptığı ve yatırımcıların bu açıklamalara kulak asmadıkları vurgulandı.

Özellikle Thodex ve Vebitcoin olayları sonrasında pek çok mağduriyet oluştuğu için TBMM Dilekçe Komisyonu’na çok sayıda şikayet dilekçesi verildiği ifade edildi. Ancak TBMM Dilekçe Komisyonu ise ilgili merciinin SPK olduğunu belirtti. Bunun üzerine ise SPK açıklama yaparak herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için bu durumda bir şey yapamayacaklarını ifade etti.

SPK’dan Kripto Paralara Yönelik Açıklama

Dilekçe Komisyonu tarafından kripto para şikayetleri ile ilgili olarak SPK gündeme getirilince kurum konuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu tür birimler ile işlem yapan kimselerin herhangi bir zarara uğramamalarına dönük olarak dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yapılması halinde de yaşanabilecek olumsuzluklara yönelik daha önceden uyarı yapılmıştır,” denildi.

Bu durumda henüz yasal düzenleme olmadığı için hareket edemeyeceğini belirten SPK şimdilik sorumluluk üstlenmedi. Diğer taraftan Thodex borsasının mağdurlarının sorunları giderilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından özel bir kripto para ekibinin kurulma çalışmalarının başlatıldığı öğrenildi. Bu birimin Thodex durumunun incelenmesinde görev alacağı ve mağduriyetin giderilmesi için görev yapacağı öğrenildi. Aynı zamanda diğer platformlara yönelik de araştırmalar yapabilecek.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu