Sosyal Medyada Gündem Olmuştu! 500 TL Banknot İddiası Asılsız Çıktı

0

Sosyal medyada son dönemde sıkça 500 TL Banknot basılacağı yönünde çıkan iddialar doğrultusunda haber siteleri ve bazı eski banka yöneticilerinin bu iddiaları doğrular nitelik paylaşımları sonucu gündem olmuştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında 500 TL banknot iddialarına cevap verdi.i

500 TL Banknot İddiası Asılsız Çıktı

2022 yılının enflasyon beklentisinde düzeltmeye giden Merkez Bankası, tahminini yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e çıkardığını duyurdu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon raporu bilgilendirme toplantısında kendisine yöneltilen 500 TL banknot sorusuna ise çıkan haberlerin oldukça ciddiyetsiz olduğunu söylerken böyle bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

Enflasyon rakamlarında öngörülen zorlu süreçte düşme eğilimine gireceğini tahmin ettiklerini belirten Başkan Şahap Kavcıoğlu, mayıs ayından sonra rakamların aşağı doğru inmeye başlayacağını söyledi. Ayrıca önümüzdeki aylarda Merkez Bankası’nın Megakent İstanbul’a taşınma sürecinin planları doğrultusunda ilerlediğini tam taşınmanın ise Eylül ayında gerçekleşeceğini bildirdi.

Zorunlu karşılıklar söz konusu olduğunda, doğru okumak zorundayız. ZK’da nihai hedefimiz, kredilerin ekonomik aktivitesini doğru bir şekilde karşılamaktır. Kredilerin dövize ve farklı yerlere gitmesini istemiyoruz.

Reel döviz kuru endeksi istediğimiz noktada değil.

Sosyal Medyada Gündem Olmuştu!

MB Başkanı Kavcıoplu; 500 TL banknot ve 5 TL madeni para için herhangi bir hazırlığımız yok. Bu iddialar ciddiye alınamaz” dedi.

İddia Nasıl Gündeme Geldi

Uzun süredir yaşanan ekonomik krizisin etkisiyle Türk Lirasının değer kaybetmesi sonucu Merkez Bankasının en büyük kağıt para olacak 500 TL banknot ve 5 TL madeni para basılacağı yönünde sürekli spekülasyon ve hit amaçlı haber sitelerinin sosyal medya paylaşımlarını gündeme getirmesi sonucu sosyal medyada gündem oldu.

Son olarak 500 TL banknot iddiaları Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, ateşledi. Yapmış olduğu paylaşımda Merkez Bankasının 500 TL Banknot ve 5 TL Madeni para basmak için hazırlık yaptığını iddia etmesi üzerine birçok haber sitesi ve sosyal medya kullanıcı tarafından bu haber gerçekmiş gibi yayıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }