Altcoin HaberleriBitcoin (BTC) Haberleri

SFOX Raporu: Piyasa Altcoinlerden Çok Bitcoin’e Değer Veriyor

] }

San Francisco Open Exchange (SFOX) tarafından yayınlanan yeni bir raporda, piyasanın hala altcoinlerden çok Bitcoin ile ilgilendiğini iddia etmekte ve Ethereum’un artık altcoin kategorisine giremeyeceği iddiasını ortaya koyuyor.

Libra Görüşmeleri Bitcoin’in Pazara Hâkim Olmasını Sağladı

Kurumsal bir kripto borsası olan SFOX, 24 Temmuz’da bir volatilite resmi yayınladı ve Başkan Trump’ın Bitcoin ile ilgili tweetlerini takiben kripto paralar için korelasyon verilerini analiz etti. Araştırma ekibi, Facebook’un “kripto para birimi olmayan bir kripto para birimi” Libra üzerinden yapılan küresel açıklamaya rağmen, piyasanın alternatif dijital varlıklar konusunda Bitcoin ile daha fazla ilgilendiğini belirledi.

Yatırımcıları, pazarın önde gelen kripto para birimine olan dikkatini dağıtmadı. Aksine Libra’nın sürekli konuşulması ve çıkan haberleri Bitcoin’in piyasa baskınlığını bir yıl boyunca en yüksek seviyeye taşıdı. Bununla birlikte ana akım medyada da konuşulmasını sağladı. SFOX, kongre üyelerinin Libra hakkında yapılan kongre oturumlarında yaptığı yorumları inceledi. Ekip, bu oturumların odak noktası olmamasına ve yalnızca Facebook’un dijital para birimi için rakip olmasına rağmen, Bitcoin’in oynaklığının ve pazar hakimiyetinin en çok ulusal tartışmalardan etkilendiğini belirledi.

sfox raporu piyasa altcoinlerden çok bitcoin'e değer veriyor
sfox raporu: piyasa altcoinlerden çok bitcoin’e değer veriyor

Düzenleyici Endişeleri

Başkan Trump’ın tweetlerini ve Kongre’nin Libra duruşmasını kapsayan haftalarda Bitcoin, 6 Mart 2018’den bu yana en yüksek puan olan yüzde 89,33’ten yüzde 100,30’a yükseldi. SFOX ekibi, artan düzenleyici baskısı karşısında piyasa belirsizliğinin muhtemelen BTC’nin dengesiz fiyatlandırmasına yol açtığını söylüyor.

“Bitcoin fiyatındaki düşme ve Bitcoin dalgalanmasındaki yükseliş eğilimi kombinasyonunun olası açıklaması, pazarın artan hükümet incelemelerinin özel bir blok zinciri ve kripto para biriminin (yani Libra’nın) kamu blokajları için ne gibi etkiler doğuracağını tam olarak anlatılamadığı içindir.”

Rapor şöyle devam ediyor:

Bu tür belirsizlik, Libra’yı çevreleyen çeşitli Bitcoin ile ilgili yorumlar dikkate alındığında anlaşılabilir: Bir yandan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bitcoin’in para olduğunu reddetti ve “hayranı olmadığını” söyledi. Öte yandan Kongre Üyesi Patrick McHenry, Bitcoin’i “Kongrenin caydırmaya çalışmaması gereken“ durdurulamaz bir güç” olarak adlandırdı.”

Altcoin Korelasyonu

Araştırma ekibine göre, Bitcoin kripto para birimi Libra müzakerelerini işgal ederken, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi önde gelen altcoinler son aylara göre BTC ile daha az ilişkili hale geldi. Bunun yerine, pazar lideri altcoinler birbirleriyle oldukça bağlantılı hale geldi.

Hırvatistan’daki postanelerin krito para değişimine başlamaları hakkında hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Cryptoglobe

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu