SEC, projenin Telegram’dan askıya alınmasını istiyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Telegram Açık Ağ (TON) belirteç satışı ve iki denizaşırı şirket ile ilgili “acil durum önlemleri ve kısıtlamalarının” kabul edildiğini açıkladı.

SEC, projenin Telegram’dan askıya alınmasını istiyor

SEC, projenin Telegram’dan askıya alınmasını istiyor

SEC’in açtığı acil bir dava ile kayıtsız ve yasadışı olarak, ABD’de ve yurt dışında 1,7 milyar dolardan fazla yatırımcı fonu yaratıldığı iddia edildi.

Telegram Açık Ağı veya TON, indirimli bir fiyatla Gram adı verilen yaklaşık 2.9 milyar dijital jeton sattı. Özellikle 39 Amerikan alıcıya 1 milyar jeton satıldığı iddia ediliyor.

İLGİLİ HABER:  FAİZLER DÜŞERSE NEDEN DOLAR YÜKSELİR?

Telegram, Gram madeni paralarını 31 Ekim’e kadar orijinal müşterilerine teslim etmeyi taahhüt etti. Aynı zamanda SEC, Telegram A.Ş.‘nin suçlu olduğunu iddia ediyor. Jeton satışını düzgün bir şekilde kaydetmeden ve malzeme bilgilerini açıklamadan yatırımcılara menkul kıymet teklif ettiği iddia ediyor.

Kanun Hükmünde Karar Verme Genel Sekreteri Stephanie Avakyan, “Sanıkların, yatırımcılara, Menkul Kıymetler Kanunu’nun gerektirdiği şekilde, Gram, Telegram’ın ticari faaliyetleri, finansal durumu, risk faktörleri ve yönetimi hakkında tam bilgi sağlamadıklarını savunuyoruz.” dedi.

Aynı birimin temsilcisi olan Stephen Paykin, Telegram’ın yatırımcıların haklarını korumayı amaçlayan bilgilerin açıklanması için uzun süre önce belirlenmiş gereklilikleri yerine getirmek yerine, ilk tekliften faydalanmak istediğini belirtti.

İLGİLİ HABER:  Venezuela Ülkedeki Sermaye Girişini Artıracak Kripto Para Havale Platformunu Başlattı

“Vericilerin, federal menkul kıymetler yasalarının eyleminden, ürünlerine basitçe dijital bir simge diyerek kaçamadıklarını belirttik” dedi.

Manhattan Federal Mahkemesinde yapılan açıklamaya göre, SEC, her iki şirketi de Menkul Kıymetler Yasası’nın 5 (a) ve 5 (c) bölümlerini ihlal etmekle suçluyor ve projeye sınırsız şekilde tazminat talep etmeleri ve yatırımcılara para cezası ve faiziyle geri ödeme kararı almasını talep ediyor.

Kripto para alanında uzman olan avukat Katherine Wu , SEC kararının kesin olmadığını ve bölüm şartlarının yerine getirilmesinin mahkeme kararına bağlı olacağını belirtti.

“SEC’in, 31 Ekim’den itibaren belirteç dağıtımını derhal askıya almak istediğini lütfen unutmayın.”

İLGİLİ HABER:  Flaş Gelişme : Bakkt, Vadeli İşlemlere Başlıyor !

Binance Research’e göre, TON token satışı, tüm alıcıların akredite olması gerektiğini varsayan 506 (c) kuralına uygun olarak yapılmasına rağmen, bu kural ikincil piyasaya ve yeni Gram jetonların satışı için geçerli değildir.

Yorum Yok

Cevap bırakın