Bitcoin (BTC) HaberleriAltcoin HaberleriKripto Para HaberleriRipple (XRP) Haberleri

SEC Eski Başkanı Bitcoin’e Düzenleme Gelebileceğini İfade Etti

Clayton’a göre Bitcoin bir menkul kıymet değil ve bu şekilde sınıflandırılması da pek olanaklı görülmüyor. Fakat bu durumun düzenlenmeyeceği anlamı da taşımadığını ifade etti.

] }

SEC eski başkanı olan ve Ripple’a karşı yürütülen soruşturma ile gündeme gelen Jay Clayton Bitcoin üzerine açıklamalarda bulundu. Clayton’a göre Bitcoin bir menkul kıymet değil ve bu şekilde sınıflandırılması da pek olanaklı görülmüyor. Fakat bu durumun düzenlenmeyeceği anlamı da taşımadığını ifade etti.

Eski başkan, vermiş olduğu röportaj kapsamında BTC’nin menkul kıymet olmamasının ileriye dönük olarak sorun yaratabileceğini ama bu durumun düzeltilmesinin de mümkün olduğunu ifade etti. Clayton açıklamasında “Dijital varlıklar menkul kıymet olarak görülmeleri için belirli düzenlemelere tabii tutulmaları gerekiyor. Bu düzenlemeler hem dolayı hem de bankalar aracılığı ve vergilendirme gibi konularda olmalı. Bunlara yönelik ilerleyen dönemlerde daha fazla adım atılacağını tahmin ediyorum,” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Ripple Davasına Gönderme Yaptı

Özellikle SEC’in Ripple yüzünden gündeme gelmesi sonrasında Clayton bu sürece yönelik de atıfta bulundu. Ripple’a karşı açılan davanın devam etmesine rağmen Clayton’ın açıklamaları esasında XRP’ye yönelik şeklinde yorumlandı. SEC tarafından Ripple’a karşı açılan 1,3 milyar dolarlık davada taraflar uzun zamandır anlaşma sağlayamadılar.

SEC, XRP’nin kayıtsız menkul kıymet satışı ile 1,3 milyar dolar gelir elde ettiğini öne sürüyor. Ripple cephesi ise bunun bir güvenlik değil kripto para birimi olduğunu savunuyor. Ripple savunmasında ayrıca XRP’nin BTC ve ETH gibi bir kripto birimi olarak görülmesi gerektiğini de açıklıyor. Clayton’un düzenlemeye yönelik yaptığı açıklamalar ise XRP’ye atıf olarak anlaşıldı.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu