Rusya – Ukrayna Savaşı Kripto Paraların Benimsenmesini Arttırıyor

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) direktörü, kripto para birimlerinin artan kullanımının Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir sonucu olabileceğini düşündüğü bildiriliyor.

0

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) direktörü, kripto para birimlerinin artan kullanımının Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir sonucu olabileceğini düşündüğü bildiriliyor.

Financial Times (FT) tarafından yayınlanan yeni bir raporda , IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Rusya’ya uygulanan geniş çaplı uluslararası yaptırımların mevcut dünya ekonomik düzenini bölebileceğini söyledi.

Gopinath, kripto varlıklarının, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ve stablecoin’lerin yanıt olarak çekiş kazanabileceğini düşünüyor. Ardından düzenleme ihtiyacı gelir. gopinath diyor ki:

“Tüm bunlar, son olaylardan sonra daha da fazla dikkat çekecek ve bizi uluslararası düzenleme konusunu ele almaya zorlayacak.

Çözülmesi gereken bir sorun var.”

Gopinath ayrıca FT’ye, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak ABD tarafından uygulanan yaptırımların bir sonucu olarak ABD dolarının hakimiyetinin azalacağını söyledi.

Aralık ayında, uluslararası düzenlemeye yönelik bir baskının parçası olarak IMF, yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık kripto piyasasının geleneksel finansal sistemle daha fazla iç içe geçmesiyle, belirli ülkelerde sistemik finansal istikrar risklerinin ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

Kurum, Ocak ayında kripto para birimlerinin artan popülaritesinin fiyat oynaklığıyla birleştiğinde geleneksel piyasaları nasıl olumsuz etkileyebileceğini tartışarak aynı şeyi yaptı.

Daha yakın zamanlarda, IMF’nin genel müdürü Kristalina Georgieva, kuruluşun kripto para birimleri yerine CBDC’leri tercih ettiğini söyledi:

Dikkatli bir şekilde tasarlanırsa, CBDC’ler potansiyel olarak daha fazla esneklik, daha fazla güvenlik, daha fazla kullanılabilirlik ve özel dijital para biçimlerinden daha düşük maliyet sunabilir.

Bu, doğası gereği değişken olan desteklenmemiş kripto varlıklarıyla karşılaştırıldığında açıkça görülüyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }