Ruslar, Ruble’nin Aşırı Değer Kaybetmesiyle Bitcoin’e Geçiyor

Rusya ukrayna arasındaki çatışmaların devam etmesinden kaynaklı başta abd ve ingiltere olmak üzere tüm avrupa birliği ülkeleri ve nato üyeleri rusyaya karşı ağır yaptırım kararı aldı. Karar sonrası ruble tarihi bir çöküş yaşadı.

0

Paris merkezli bir kripto para araştırma platformu Kaiko, Rusların Ukrayna ile devam eden krizin ardından Ruble (rusya para birimi) varlıklarını giderek daha fazla Bitcoin’e (BTC)  ve diğer kripto para birimlerine çevirdiği ortaya çıktı

BTC/RUB işlem hacmi yükseldi

Perşembe gününden bu yana, Rus ordusu Ukrayna’ya daha fazla baskı yaptığı için Rus Rublesi ve Bitcoin ticaret hacmi artıyor. Kaiko’ya göre, BTCRUB işlem hacmi dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkarak o sırada yaklaşık 1,5 milyar RUB’a (veya 13.157.894 $) ulaştı. Kaiko’nun araştırma analisti Clara Medalie , işlemlerin çoğunun Binance üzerinde gerçekleştirildiğini söylüyor.

Kaiko ayrıca, Rusya Ukrayna’ya saldırdığında Tether ve Rus Rublesi (USDT/RUB) için ticaret hacminin sekiz ayın en yüksek seviyesi 1,3 milyar RUB (veya 11.764.705 $) arttığını bildirdi. Medalie, bu arada, USDT/UAH dahil olmak üzere Bitcoin ve Ukrayna Grivnası (UAH) için ticaret hacminin de arttığını ancak “Ekim seviyeleri kadar yüksek olmadığını” da sözlerine ekledi.

Ruslar, Ruble'nin Aşırı Değer Kaybetmesiyle Bitcoin'e Geçiyor 1

25 Şubat’ta Ukraynalı kripto borsaları, kullanıcılar kriptoya dönüştürmek için çabalarken ticaret hacminde %200’den fazla artış bildirdi .

Rusya’nın kripto hacmi neden artıyor?

Rusya’daki yatırımcılar, paralarını Ruble çöküşünden korumak için giderek daha fazla Bitcoin ve ABD doları sabit paralarına geçiyorlar. Rusya ekonomisi, ABD ve dünyanın diğer büyük ülkeleri tarafından ülkeye uygulanan daha sert yaptırımların ardından ciddi şekilde etkilendi. Yaptırımlar Ruble üzerinde büyük bir stres yarattı ve bu da Ruble değerinde büyük bir düşüşe yol açtı.

Ruble, özellikle SWIFT yaptırımlarının açıklanmasının ardından %40’ın üzerinde bir düşüşle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. RUB/USD çifti birkaç saat önce 93 seviyesinde işlem görüyordu.

Bu nedenle, yerel halk, paralarını korumak için şirketler, holdingler mevcut sermayelerini Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine dönüştürüyor. Krizin ardından kripto ve geleneksel pazarlar etkilendi. Bununla birlikte, Bitcoin ve Altın daha sonra kısa süreli bir artış  kaydetmeye başladı ve bu da hedge varlıkları olarak hakimiyetlerini gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }