VISA Blockchain Tabanlı Küresel Ödeme Alanında Ripple İçin Bir Tehdit

VISA Blockchain Tabanlı Küresel Ödeme Alanında Ripple İçin Bir Tehdit

Küresel ödeme ve transfer endüstrisi son birkaç yılda muazzam bir büyüme gösterdi. Daha da yüksek bir seviyeye ulaşmak için, blockchain şirketleri de pazara girdi. Bu sayede de aha iyi güvenlik, daha yüksek hız ve daha yüksek şeffaflık sağlanmış oldu. Şimdi de VISA Blockchain tabanlı küresel ödeme sistemini hayata geçiriyor.

Ripple, SWIFT ve Stellar'ın sert rekabetiyle karşı karşıya kalmasına rağmen, küresel blockchain ödemelerine hükmediyor. Dünya çapında 200'den fazla bankayla ve uluslararası düzeyde B2B para transferini kolaylaştırmak için birkaç şirketle ortaklık kurmuş durumda. Sürekli olarak, TCS gibi devlerle ortaklık kurarak XRapid ve XCurrent platformları aracılığıyla birçok ülkeye ulaşmayı başardı.

Ancak, geleneksel küresel ödeme işlemlerinin lideri olduğunuzda işler her zamankinden daha rekabetçi olabilir. Blockchain bazlı ödeme işine giren VISA, hem bireysel hem de kurumsal sermaye gücü ve kullanıcı tabanı da dahil olmak üzere her yönüyle Ripple’dan daha büyük bir şirket. Bu dev şirket özellikle Ripple'ın hâkim olduğu blockchain segmentinde B2B ödemelerini hedefleyecektir. VISA, birkaç ay önce kripto para transferlerini kolaylaştırmak için blockchain teknolojisini global operasyonlarıyla entegre edeceğini açıklamıştı. Şu anda, VISA’nın blok işleme süreleri 1 veya 2 güne kadar yükseldi. Ripple ve SWIFT nispeten daha düşük işlem sürelerine sahip olsalar da, VISA blockchain tabanlı küresel ödeme hizmetinde kısa sürede onları yakalayabilecek durumda.

VISA Blockchain Tabanlı Küresel Ödeme Alanında Ripple İçin Bir Tehdit VISA Blockchain Tabanlı Küresel Ödeme Alanında Ripple İçin Bir Tehdit

Yeni Blockchain Hizmeti

VISA kısa süre önce IBM ve Linux tarafından geliştirilen Hyperledger Fabric DLT yazılımını temel alan B2B Connect adlı bir blockchain hizmetini başlattı. Şu anda B2B Connect, ücretleri önceden belirledikten sonra doğrudan bankalardan yapılan ödemeleri kolaylaştırıyor. Şu anda 30 ödeme koridoru var ancak 2019 sonunda sayıyı 90'a çıkarmak için çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca, VISA, kullanıcı tabanı ve piyasada güvenli olarak bilinmesi açısından büyük bir avantaja sahip. Şirket 200'den fazla ülkeye hitap ediyor ve bu da ona büyük bir adaptasyon avantajı sağlıyor. Ayrıca, dünyadaki hemen hemen her büyük şirket VISA’yı kullanıyor. Piyasada VISA’ya olan güven, Ripple, SWIFT veya başka herhangi bir blockchain şirketinden çok daha fazla. Bu nedenle, işletmelerin B2B hizmetlerinde VISA’yı tercih etmeleri daha olası.

Bitcoin'in yeniden ivmelenmesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.