Ripple Yorumları: Ripple Yükselecek mi?

Ripple Yorumları: Ripple Yükselecek mi?

Son zamanlarda, kripto para birimleri ve Bitcoin (BTC) önemli bir düşüş gördü. Bitcoin, diğer pazarların da gördüğü gibi,% 30 ila % 40 arasında düşen hisse senetleri de dahil olmak üzere dik bir düşüş gören tek kripto değildi. Bu hareketler ayrıca altcoinlerde daha fazla düşüş anlamına geliyordu. Bununla birlikte, bazı sonuçlar son haftalarda Bitcoin'den biraz daha iyi durumda ve bunlardan biri XRP.

XRP 0.06 $ 'dan Önceki Son Destek Noktasında

XRP Fiyat Analizi - 19 Mart 2020 XRP Fiyat Analizi - 19 Mart 2020

XRP / USD grafiği, önceki döngü ile birçok karşılaştırma gösteriyor. Ancak aynı zamanda fiyatın büyük bir erime öncesinde nihai desteğe dayandığını gösteriyor. XRP'nin fiyatı hafta içi 0.15 $ desteğinin altına düştü (0.10 $ 'a ulaştığı gibi), ancak haftalık kapanışla 0.15 $ desteğinin üzerine kapandı.

Bu sayede, XRP fiyatı önemli bir seviyede 0.15 $ destek tutuyor. Bu alanı kaybetmek, bir sonraki desteğe 0.06 $ 'dan daha fazla düşüşe neden olacaktır. 0,06 dolara geçmek fiyatın% 60 oranında düşmesine neden olur.

XRP Fiyat Analizi - 19 Mart 2020 XRP Fiyat Analizi - 19 Mart 2020

Fraktallar genellikle fazla bir şey ifade etmez, ancak XRP'nin fiyatının bir önceki döngüde aynı şekilde davrandığını görmek ilginçtir. 2015 yılında XRP'nin fiyatı onay için son desteğe geri döndü. Benzer bir hareket şu anda gerçekleşiyor, ancak bu onay testi, fiyat 118 hafta sonra bu seviyeye geri döndüğü sürece iki kez sürdü. 2015 yılında test 53 hafta sürdü.

Bundan ne sonuç çıkarılabilir? Çok zor değil, fiyat kolayca bu seviyenin altına düşebilir ve ayı piyasasına devam edebilir. Bununla birlikte, bu döngünün öncekinden daha uzun süreceği doğal bir sonuç çıkarılabilir. Bu yanlış bir şey değil. Bir pazar büyüdükçe ve olgunlaştıkça yeni döngüler de uzar. Bitcoin ile 2014-2018 döngüsü dört yıl, önceki döngü iki yıl sürdü. Piyasa olgunlaştıkça mevcut döngünün 2024-2026'da zirveye çıkması mantıklı.

Bunu XRP tablosuyla karşılaştırarak bu döngünün daha uzun sürdüğünü görebiliriz, çünkü bu seviye bir yıl yerine iki yıl sonra tekrar test edilir. Olumlu bir not, fiyat 2015'in hareketlerini kopyalarsa, önümüzdeki haftalarda 0,33 dolara yükselme mümkündür.

Bütün kripto para pazarlarında bir toparlanma yaşanırken, XRP  ise bu toparlanmayı bir türlü yakalayamıyor. Bu sebeple  XRP’i elinde tutanlarda makro bir satışın olabileceğini bekliyor.

Trader Jacob Canfield, 3. önemli  kripto para olan  XRP’nin kısa bir sürede farklı  bir satışa tanıklık edebileceğini düşünüyor. Jacob Canfield son süreçte  XRP’nin Bitcoin ile diğer önemli kripto para birimlerinin arkasında olduğunu  belirtti ve bununda  fiyat dalgalanmalarına bakınca üzüntü verdiğini söyledi.

 XRP ; Demokles’in Kılıcı Üstünde Askıda 

Kripto para birimi inişlerin bulunduğu üçgen içinde sıkışıp kaldı. Ayrıca üçgenin yatay sınırı hazırda bulunan destek düzeyini simgeliyor.Üçgenler hem yükseliş hem de düşüş istikametinde çözümlenebilir. Bunlarla beraber bu raddede  XRP fiyatının çok  düşük bir desteğin altında olacağı gözlemleniyor bu da kesinkes farklı bir fiyat düşüşlerine sebep olacak.

Son yirmi dört saat içerisinde ise  3. büyük kripto para birimi, BTC’ye karşıt  % 2,53 düştü. CoinStats bilgilerine  göre de  kripto para birimi 0.232 $ üstünde hareket sağlayamıyor.

2020 Yılı XRP'yi İyileştirecek mi ?

Ripple’ın kripto para birimi  XRP satışları, firmanın düzenli  satışları durdurma kararıyla biçimlendirilen  2019 yılının 4. çeyreğinde % 80’den  çok düşüş gösterdi. Ripple Labs açısından XRP’nin saldırgan  satışı, çok  güçlü ayı anlatılarından olduğundan dolayı , bu nihayetinde beklenen fiyat iyileşmelerine neden olabilir.

Amerikan ekonomisti olan Jeffrey Tucker ise , XRP’nin daha fazla karşıt  potansiyele sahip çok önemli bir teknoloji olduğundan son derece emin.

Dün Twitter'da @TheCryptHawk adlı bir kişi, Ripple’ın uluslararası bir para transfer şirketi MoneyGram'ı satın aldığı yönünde yanlış bir söylenti yayınladı. Ripple MoneyGram’ı satın aldı söylentisi kısa zamanda etkisi gösterdi ve XRP yükselişe geçti. Ancak, hızlı bir şekilde  hesabın aynı zamanda kendisini önde gelen kripto analisti olarak tanıtan ve iki farklı dolandırıcılıkla ilgisi bulunan birisine ait olduğu anlaşıldı. Bu dolandırıcılıkların bir tanesi Ponzi botu diğeri ise donanım cüzdanları için sahte bir ICO’ydu.

Çok geçmeden XRP Araştırma Merkezi’nden konu ile ilgili bir tweet atıldı. Bu uyarıda “Dikkat. Bu hesap direkt olarak en az iki dolandırıcılığa karışmış olan bir hesaptır. Bir tanesi Ponzi Botu, diğeri ise sahte bir ICO. Bu hesaba güvenmeyiniz” yazıyordu.

Ripple MoneyGram'ı Satın Aldı Ripple MoneyGram'ı Satın Aldı

Yakın gelecek için Ripple ile ilgili olarak pek çok iddia atıldı. Ancak bu iddiaların hiç birisinde Ripple’ın MoneyGram’ı satın alması gibi bir şeyden bahsedilmiyordu. Bahsedilen kullanıcı olan TheCryptHawk, Ripple’ın Kasım 2018’den bu yana büyük sorunlarla uğraştığı konuşulan MoneyGram’ı Pazartesi günü itibariyle satın aldığını söyledi.

Reklamın İyisi Kötüsü Olmaz

Sosyal medya üzerinde TheCryptHawk’ın tweetini okuyan bazı kişiler ona bu bilgiye nasıl ulaştığını sormalarına rağmen elle tutulur bir cevap alamadılar. İlgili kullanıcı hafta başından itibaren sürekli olarak Ripple’ın MoneyGram’ı satın aldığı konusunda tweetler atmaya devam etti. Ancak bahsi geçen her iki şirketten de bu spekülasyon devam ederken şirket kuralları gereği herhangi bir açıklama yapamayacakları yorumu geldi. Yapılan tek açıklama ise bu hesabın sahte olduğu yönündeydi. Oysaki insanlar bu spekülasyonun doğru olup olmadığını merak ediyorlar. Bütün bu olayların gelişimi ise önemli bir kesim tarafından XRP’nin değerini arttırmak için yapılan bir reklam çalışması olarak nitelendirildi. Bununla birlikte Ripple ile MoneyGram 2018 yılından bu yana bir ortaklık içinde çalışıyorlar.

Ripple yapılan suçlamaları kabul etmedi aynı zamanda karşı dava açacağını da belirtti.

Ripple bu aralar kendisine karşı açılmış davalarla uğraşıyor. Üstelik bir grup yatırımcıda rippleyi şikayet etmiş. Yapılan şikayetlerde XRP’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) rehberliğinde kayıt dışı bir menkul kıymet olduğu söyleniyor. Fakat rapora göre Ripple bu davanın iptali için karşı dava açmış.

Ripple’nin avukatları yatırımcıların yaptığı suçlamaları kabul etmiyor. Ripple davacının ilk teklifini yapmasıyla birlikte üç yıl boyunca karşı dava açamayacağını söyledi ve ilk teklif yapıldığında XRP’yi satın aldığını “makul bir şekilde kanıt gösteremediğini ” iddia etti.

Ripple Suçlamalarla Karşı Karşıya Ripple Suçlamalarla Karşı Karşıya

Bununla birlikte bu şuçlamalar veya Ripple’nin karşı davası XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili sorulara cevap vermiyor. Fakat yapılan açıklamalarda XRP’nin menkul değer olmadığı için yatırım sözleşmesi sayılmayacağını söyledi ayrıca şunlarıda ekledi :

“ XRP satın almak demek Ripple’ye yatırım anlamına gelmiyor. Ripple ve XRP arasında ortaklık yoktur. Ripple’nin XRP li yatırımcılara yardım ettiğine dair kanıt yoktur ve XRP merkezsizdir. Federal ve eyalet yasalarına göre yatırımcılar XRP’nin menkul değer olduğunu söylüyor ve sanıkların gerekli kayıtları yaptırmadan XRP’yi sattıklarını iddia ediyor.”

Genel olarak kanı şu yönde, Ripple XRP fiyatlarını kontrol ediyor ayrıca manüplasyon uyguluyor. Fakat geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bunun mümkün olamayacağını söylüyor. Garlinghouse’ a göre Ripple XRP fiyatını balinaların Bitcoin’i kontrol ettiğinden daha fazla kontrol etmiyor. Ayrıca CEO, hiç kimsenin bu varlıkların fiyatını kontrol edebileceğini düşünmüyor.

Ripple, çeşitli blok zincirleri arasında büyük blok zinciri işlemlerini takip eden bir platform olan Whale Alert tarafından yapılan yeni bir güncellemeye göre, bir milyar XRP'yi Escrow cüzdanından taşıdı.

Hareket, 1 Eylül’ün erken saatlerinde gerçekleşti ve Ripple’in dolaşımdaki yeni XRP’nin üst sınırını düzenlemek için her ayın başında bir milyar tokeni bıraktığı standart uygulamanın bir parçası olduğuna inanılıyor.

Standart Ripple Prosedürleri

Serbest bırakılan miktar kripto para birimi borsalarına ve kurumsal katılımcılara satışa sunulacak. Üst üste bu yığının bir kısmını sattıktan sonra, Ripple kalan XRP coinlerini kaynak olan Escrow Cüzdanına geri getirecek.

Ripple, topluma bu uygulama hakkında Aralık 2017'de resmi olarak bilgi verdi. Hareketi açıklayan bültene göre, bir milyar XRP, 2021 ortası gelmeden 55 ay boyunca devam edecek.

“Escrow, önümüzdeki 55 ay boyunca her ay toplam bir milyar XRP yayınlayan genel cüzdanlardan bağımsızdır. Bu, dolaşıma girebilecek yeni XRP miktarında üst sınır sağlıyor.”

XRP Mart Ayı Analizi Ripple’ın Escrow Cüzdanından Bir Milyar XRP Taşındı

Whale Alert, 1 Ağustos mesai saatlerinde bir milyar XRP coininin hareketini tespit ettikten sonra bir boşaltma uyarısı daha vermişti. Daha geniş kripto alanındaki çoğu kişi, klasik bir "pump ve dump" için yanlış işlem yaptılar. Ripple çoğu zaman yatırımcıların kâr oranını artırmakla suçlanıyor. İlgili bir notta, Ripple'ın XRP'nin büyük parçalarını geç saatlerde hareket ettirdiği görülmüştür. Sadece bir gün önce, San Francisco merkezli şirketin bilinmeyen bir adrese 522.522.373 ek XRP (~ 132M $) taşıdığı biliniyor.

Yatırımcılar Endişeli

Yakın tarihli bir rapor, Ripple’in yalnızca 2019’da 250 milyon dolar değerinde XRP’yi sattığını ortaya koydu. Bir önceki çeyreğe göre % 50 artış demek.

Şirket tarafından 2019 yılının ilk altı ayında satılan net XRP değeri 400 milyon doların üzerindedir. Bu şartlar altında, pek çok yatırımcının Ripple’in şeytani tutumunun, birbiri ardına gerileyen bir XRP ekosisteminin kademeli olarak düşüşüne katkıda bulunmasından endişelenmesi pek de şaşırtıcı değil.

Geçtiğimiz haftalarda bir düşüş trendine giren Ripple, geçen hafta başı itibariyle bu düşüşünü daha da hızlandırdı. Ripple’daki bu düşüş trendi bu kripto paraya yatırım yapmış olanları da bir hayli sinirlendirmeye yetti.

Ripple Kaç Dolar?

Geçen haftaya 0.323 dolardan giriş yapan Ripple, hafta içinde düşüşüne devam ederek 0.283 seviyesine kadar geriledi. Hafta sonuna gelindiğine 0.309 dolardan kapanış yapan kripto para, hafta başına oranla %4.4’lük bir değer kaybı yaşamış oldu. Ripple’daki bu düşüş aynı zamanda 2018 yılının Ağustos ayından itibaren yükselişte olan T1 trendinin de aşağı doğru yönelmesine sebep oldu. Bundan sonra ise L1 0.283 dolar seviyesinde destek olarak test edildi. Bütün bunlara rağmen işlem hacminde ise bir artış gözlemlendi.

2019 yılının Mayıs ayına geldiğimiz şu döneminde geriye dönüp bakacak olursak Ripple’ın Bitcoin karşısında ciddi bir kaybı olduğundan söz etmek mümkün. Bununla birlikte son 5 aydır Ripple aşağı bölgeleri test etmekte. Bu bölgelerde herhangi bir destek bulunamaması halinde daha da dip bölgeleri görmek ihtimaller dahilinde. Ripple’ın hareketinde XRP/BTC ve BTC/USD paritelerinin de birbirlerine olan oranları etkili olacaktır. Bundan dolayı bu değişimleri de yakından takip etmek gerekiyor. XRP/BTC paritesinde yukarıya doğru ivmelenme devam ettiği taktirde aynı şekilde XRP/USD paritesinde de yukarıya doğru bir hareketlenme görülmesi muhtemel sonuçlar arasında.

XRP yatırımcıları için sancılı sürecin bir süre daha devam etmesi öngörülebilir. Şu durumda BTC’nin de azar azar da olsa bir düşüşte olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda piyasayı ayağa kaldırabilecek herhangi bir etkinin de gerçekleşmesinden söz etmek pek mümkün değil. Nisan ayının başında BTC’de meydana gelen ani yükselme piyasanın genelinde de bir hareketlenmeye sebebiyet vermiştir.

HTC'nin ikinci nesil yeni blockchain tabanlı telefonu hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.