Ripple ve SEC Davası Kapıda: XRP 2023 Yılında 10 Doları Görür mü?

Ripple ve SEC Davası Kapıda: XRP 2023 Yılında 10 Doları Görür mü?

SEC ve Ripple arasındaki dava sona yaklaşırken, XRP'nin fiyat tahminleri olumlu görünüyor. Peki, XRP 2023 yılında 10 dolara ulaşabilecek mi?

Çarşamba günü, İngiltere enflasyon verilerinin beklenenden daha yüksek çıkması ve bu durumun önümüzdeki aylarda merkez bankalarını faiz indiriminden alıkoyabileceği endişesi, küresel ekonomilerdeki yoğun enflasyon kaygılarını tırmandırdı. Bu durum, genel kripto para piyasasını etkiledi ve XRP'nin de değer kaybetmesine yol açtı.

ABD merkezli finans teknoloji şirketi Ripple tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen, merkezi olmayan ödeme ve likidite odaklı kripto para XRP, gün boyu yaklaşık %2.5 oranında değer kaybederek 0.4550 dolar seviyesinin hemen altında işlem gördü.

Çarşamba günü görülen bu düşüş trendine rağmen, Ripple ve XRP davasıyla ilgili son gelişmeler ve kripto para biriminin mevcut teknik yapısı, fiyat tahminlerinin hala pozitif kalmasını sağlıyor.

XRP ve Ripple Davası Sonuçlanırken XRP Fiyat Tahmini

Aralık 2020'de, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'ı, XRP tokenlerinin kayıtsız bir güvenlik satışı yoluyla 1 milyar dolardan fazla fon toplamakla suçladı. Ripple, XRP'nin bir güvenlik olmadığını reddetti ve ABD fintech şirketi, SEC'nin daha önce bu argümana katıldığını kanıtlama sürecine girdi.

Geçtiğimiz hafta, davayı yürüten hakim, eski SEC Başkanı Hinman'ın bir konuşmasıyla ilgili belgelerin mühürlenmesi talebini reddetti. Hinman, 2018'deki bu konuşmasında, Bitcoin ve Ethereum'un birer menkul kıymet olmadığını ifade etmişti. Uzmanlar, SEC belgeleri arasında yer alan bu konuşmanın, XRP gibi diğer kripto paraların da menkul kıymet olup olmadığı konusunda SEC içerisinde farklı görüşler bulunduğunu gösterebileceğini düşünüyor.

XRP savunucusu avukat John Deaton, eski bir federal savcı ve CryptoLaw'ın kurucusu, "SEC'nin üst düzey yetkililerinin bir kısmının, XRP'nin bir menkul kıymet olmadığı yönünde makul bir temel olduğunu tartıştığını biliyoruz," dedi ve "Eğer SEC personeli XRP'nin bir menkul kıymet olmadığına inanıyorsa, Ripple'ın aynı şeyi düşünmesi makuldür," şeklinde konuştu.

Bu nedenle, SEC'nin bu belgeleri mühürleme talebinin reddedilmesi, Ripple için büyük bir zafer olarak kabul edildi ve XRP'ye önemli bir destek sağladı.

De facto olarak, XRP/USD, Nisan ayı ortasından bu yana süregelen düşüş trendini kırmayı ve bu ayın başlarında 200 günlük ortalamanın yeniden test edildiği geri dönüşünü onaylamayı başardı.

Şimdilik, XRP'nin 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkma çabası devam ederken, Ripple ve SEC davasıyla ilgili haberler olumlu bir yönde ilerlerse, yılın en yüksek seviyeleri olan 0.58 dolarlık seviyeye bir test mümkün olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.