Ripple Dava Tarihi Ne Zaman? Ripple Davası Ne Olur?

Ripple Dava Tarihi Ne Zaman? Ripple Davası Ne Olur?

23 Aralık  2020'de sizlere resmi bir açıklama olmamasına rağmen Ripple'a dava açılabileceğini söylemiştik. Bu haberimizin gecesinde ise SEC'in Ripple'a dava açtığını sizlere duyurduk.

SEC, Ripple'ın 1,3 milyar $ kayıt dışı menkul kıymet satışı gerçekleştirdiğini söyleyerek 23 Aralık 2020'de  Ripple'a dava açtığını duyurdu.

Başta abd menşei kripto para borsaların olmak üzere Crypto.com, Bitstamp OkCoin ve Coinbase gibi birçok borsa da Ripple'a dava açıldığını öğrendikten sonra Ripple'in XRP'sini askıya alıp silmeye başlamışlardı. Bunlar yaşanırken gün içinde de Ripple'dan SEC ve borsalara çok sert bir eleştiri yaptı. Tabi bu yapılan askıya almak eylemleri dava seyrine göre değişecektir, bir delist ( silme) olarak algılanmamalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)'nun açtığı davadaki ithamları Ripple saldırı olarak yorumladı. Ripple aynı zamanda SEC dışındaki borsaların ve trader'lerin de ortalığı karıştırdıklarını belirten yorumlarda bulunmuştu.

Ripple Fiyat Endeksi: 1 Ripple (XRP) Kaç TL?

Ripple Mahkeme Tarihi Belli Oldu! Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

"Ripple dava tarihi ne zaman" sorusunun cevabını Ripple yatırımcıları ile kripto para yatırımcıları merakla takip ediyorlar.  Edindiğimiz duyumlara göre davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021'de olacaktır.

Yargıç Torres' 22 Şubat'ta bir ön duruşma konferansı düzenlenip. Yapılacak bu konferansın amacı keşif ile uzlaşma tarihleri için umut olup olmayacağını belirlemek.

Ripple davası 22 Şubat'ta karara bağlanmayacak.  Bu aşamada keşif, tarafların karşı tarafın hakkında gerçek bilgileri öğrendiği bir aşamadır. Bu aşamada belge isteyebilir ve ifade alınabilir.  Bütün tanıklar ve belgeler hakkında bilgi edinebilirler.

Yargıç Torres için bu süreçte gerçek  keşfi adına 100 -120 günlük süre belirlenebilir ve bu süre kısaltıla da bilir.  Bu 120 günlük süresin sonunda Yargıç Torres uzman keşfi için 30- 45 gün süre tanımaktadır.  Nihai duruşma ise teslim tarihinden 30 gün sonra yapılır.

Bu sürelerden sonra ise duruşma yapılır.  Bu duruşmaya gidilirse şayet 22 Şubat 2021'den  yaklaşık 200  gün sonra sonuca bağlanması beklenebilir.

Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

22 şubatta başlayacak ilk dava sonucuna göre  süreç daha belirgin olacaktır. Ek belgelere ihtiyacın olup olmadığı ve mahkeme heyetinin ripple savunma argümanlarını doğru bulursa süreç kısa sürecektir. Ancak aksi durumda aylarca sürebilir. Tahmini olarak bir süre net olarak belirtmek doğru olmasada yaklaşık 1 sene içinde nihai bir karar çıkması yüksek ihtimal. Ripple davası eylül, ekim aylarında en geç sonuçlanması beklenilmektedir.

Ripple davası ne olur

En çok merak edilen konuların başında davanın nasıl seyir izleyeceğidir. SEC'in suçlamaları ortada, geçtiğimiz günlerde ripple tarafında kamuoyuna bir açıklama yaptı. Kamuoyu bu açıklamaları mantıklı bulsada aynı tepkiyi mahkeme heyeti verir mi?, Sahşi  görüşüm ripple bu davadan aklanamaz ve ciddi bir para cezası alacaktır. Yıllar öncesinde kripto para birimlerinden biri olan eos da sec para cezasına  aldı.

Ripple davası sonucu

İlk mahkeme 22 şubatta görüleceği için henüz dava sonuçlanmadı. Ripple davası sonucu tahmini olarak para cezası ile sonuçlanacaktır.

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.