Ekonomi Haberleri

Rabobank Dolar/TL Analizini Paylaştı

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, TCMB’de yaşanan görev değişikliği sonrasında yatırımcıların şaşırdığını belirtti ve Tür Lirası görünümüne ilişkin değerlendirmelerini paylaştı

] }

Küresel ekonomi piyasalarında gündemde hala ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından alınan politika faizini sabit tutma kararı ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından haftaya sunulacağı düşünülen 3 trilyon dolarlık istihdam ve altyapı paketi söylemleri yer alırken, yurtiçi ekonomi piyasalarında gündem sıcak gelişmeler ile değişmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan 200 baz puanlık faiz artırım kararı sonrasında, Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alınan Naci Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi, yurtiçi ekonomi piyasalarında büyük dalgalanmalara ve sert değer artışlarına yol açtı. Bu gündem maddesi ile birlikte ekonomi piyasalarında hareketlilikler görülürken, Rabobank’tan dolar/TL analizi geldi.

Piotr Matys’in Açıklamaları

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, TCMB’de yaşanan görev değişikliği sonrasında yatırımcıların şaşırdığını belirtti ve Türk Lirası görünümüne ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Bloomberg HT’ye değerlendirmelerini sunan banka, dolar/TL kurunun çift haneli seviyelere yükselerek tüm zamanların rekorunu kırabileceğini dile getirdi.

Açıklamada bulunan Matys “Ben TL konusunda iyimserdim, dolar karşısında değer kazanmasını bekliyordum ancak bu her zaman kısa vadeli bir düzeltme olacaktı. Dolar/TL çift hanelere ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırabilir” sözlerine yer verdi. Yatırımcılar için sürekli olarak yüksek enflasyon endişesinin gündemde olduğunu ifade eden Matys, “Yatırımcıların güveninin kazanılması için bir şeyler yapılması gerekiyor” dedi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu