Ekonomi Haberleri

Piyasalar ABD İstihdam Raporu Verilerini Bekliyor! Ne Zaman Açıklanacak? Dolar/TL Psikolojik Seviye Altında!

ABD tarım dışı istihdam veriler ne zaman açıklanacak, ABD tarım dışı istihdam verileri dolar/tl nasıl etkileyecek, dolar yükselecek mi?

Bu haftanın kapanış günlerinde piyasalar, ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisini bekliyor. ABD tarım dışı istihdam verisi ise her ayın ilk haftasının Cuma günü açıklanıyor. Açıklanan verinin ise özellikle bugün 17.95 bandında işlemde olan Dolar/TL kuru üzerinde değişim etkisi yaratabileceği belirtildi. Peki bu veriye yönelik beklentiler ne yönde? İşte yanıtı…

Ekonomistlerin İstihdam Raporu Verilerine Yönelik Beklentileri

Ekonomistlerin beklentisi, ABD tarım dışı istihdamın 250 bin kişi artış göstermesi, işsizlik oranının ise %3.6 seviyesinde sabit kalması yönünde. Küresel piyasada ABD’den gelecek veriler beklenirken, Dolar/TL kuru ise 17.95 liradan işlemde.

Dolar/TL Artışta mı?

Dolar/TL bugün erken saatlerde 17.97 lira seviyesinden işlem gördü. Dünü ise yatay seyir ardından 17.93 liradan tamamlamıştı. Yazının kaleme alındığı saatlerde 17.95 liradan işlemde ve artışı koruyor. Ancak, ekonomistler dolar iştahını tepe noktaya ulaştırabilecek hareketin kısa vadeli olarak 18 liranın test edileceği an olacağını düşünüyorlar. Bu yüzden 18 dolarlık alan hala psikolojik düzey sayılıyor.

ABD İstihdam Raporu Verileri Ne Zaman Açıklanacak?

Ekonomistlerce, ABD’de açıklanan ikinci çeyrek büyüme verisinin teknik açıdan resesyona işaret etmesi sonrasında, makroekonomik verilerin öneminin arttığı vurgulandı. Ekonomistler bugün TSİ 15:30’da açıklanacak olan ABD istihdam raporu verilerinin, döviz kurlarında oynaklığı yükseltebileceğini belirttiler. Yatırımcıları yakın takibe davet ettiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam