Artırılmış Gerçeklik Coinleri

Artırılmış Gerçeklik Coinleri

Artırılmış gerçeklik coinleri (AR) ve sanal gerçeklik (VR) son zamanların en popüler konuları.

Artırılmış gerçeklik coinleri (AR) ve sanal gerçeklik (VR) son zamanların en popüler konuları. Blockchain’de VR sosyal platformlar ile artırılmış gerçeklik coinlerinin ise pek çok alanda birlikte çalıştıklarını görüyoruz. AR Coinler oyun ekosistemlerinde işlem ücreti ödemek için, kripto borsalarında yatırım için kullanılırken, NFT Pazar yerlerinde ise bir gelir kaynağı rolünde. İçeriğimizin devamından RNDR, AXS, SAND, MANA ve diğer pek çok AR Coin hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik Coinleri

  • Render coin
  • Axs coin
  • Sand coin
  • Mana coin
  • Enjin coin
  • Chr coin
  • Willd coin
  • Wemix coin

Render Coin (RNDR)

Meta veri deposu modelinin başka bir şekli olarak görülen Render protokolü, 3D artırılmış gerçeklik görsellerinin oluşturulabilmesini sağlar. Dijital ürünleri yaratmak için pahalı uygulamaları satın alma veya bilgisayarda yüksek işlem kapasitene erişme gereksinimlerini ortadan kaldırır. Render Coin sahipleri, dahil oldukları ekosistemde düşük masraflarla 3D görselleri inşa edebilir, tasarlayabilir, ağ ödüllerini kazanabilirler. Ekosistem ölçeklendirilebilir, çevre dostu olmasının yanında ve uygun maliyetli işlem yapma avantajını sunar.

Axie Infınıty (AXS)

2021 ve 2022 senelerinde en iyi performans sergileyen artırılmış gerçeklik coinleri arasında olan AXS Coin, 2021’de %24.000 oranında göz alıcı kazancı sunmuştur. Axie İnfinity aynı zamanda bir dizi kendine benzer oyunun kripto dünyasında çıkış yapmasına da ilham kaynağı oldu. AXS Coin sahipleri Axie Infinity ekosisteminde NFT üretimi gerçekleştirebilir ve ardından bu NFT’leri satarak yeni coinler kazanabilirler.

Axie aynı zamanda bir kazan-kazan oyunudur. Oyundaki görevleri tamamlayanlar, oyun dışı alanda da değeri olan kripto para birimlerini ödül olarak kazanabilirler. Özellikle pandemi süresinde Metaverse dünyasında ortay çıkan kazan-kazan mantığı Axie’de hala devam ediyor.

artirilmis-gerceklik-coinleri.jpg

Sandbox (SAND)

SAND Coin sahipleri, Sandbox artırılmış gerçeklik oyunu içerisinde oyun deneyimlerini yaşayacakları sanal arazileri satın alabilirler. Öte yandan işlem hacmi geniş borsalarda SAND Coin ile yatırım amaçlı işlem yapabilirler. SAND Coin sahipleri oyun içi özelleştirme yanında NFT oluşturma ve NFT’leri ekosisteme bağlı pazar yerlerinde satarak kazanç sağlama imkanına sahiplerdir. Sandbox, OpenSea, The Walking Dead ile anlaşma sağlayarak, geleceği parlak görülen kripto para projeleri arasına girmiştir. Bir bağış toplama turunda ise destekçilerinden 93 milyon dolarlık bağışı alarak, kripto yatırımcılarının ilgisiyle gündeme gelmiştir.

2022/10/19/sand.jpg

Decentraland (MANA)

Decentraland, en çok ziyaret edilen 3D sanal gerçeklik platformlarındandır. Bu ekosistemde işlem yapabilmek için ise yerel kripto para birimi olan MANA Coin kullanılmalıdır. Decentraland dünyasına giriş ve ziyaret için ise herhangi bir kripto para birimine sahip olunması gerekmez, ancak işlem yapılacaksa MANA Coin tercih edilir.

Decentraland ekosisteminde oyuna dahil olanlar, MANA jetonları kullanarak arazi parsellerini satın alabilirler. Arazileri geliştirmek için gerekli NFT’ler yine MANA Coin ödemesiyle edinilir. Geliştirilen araziler ekosistemdeki diğer kullanıcılara daha avantajlı satış fiyatları üzerinden satılabilir. Oyunda ortaçağ mimarili zindanlardan, labirentlere, parti alanlarından, poker oyunu oynan binalara kadar pek çok alan ekosistem kullanıcıları tarafından inşa edilmiştir. Ekosisteme bu katkıyı sağlayan kullanıcılar ise MANA Coin ile ödüllendirilirler. Kısacası oyna-kazan mantığı üzerinden coin elde etmek burada da mümkündür. Örneğin Decentraland artırılmış gerçeklik ekosistemi daha önce pek çok sanal konsere, müzik festivallerine ev sahipliği yapmıştır.

2022/10/19/mana-coin-001.jpg

Enjin Coin (ENJ)

Yukarıdaki başlıklarda kendileri de birer NFT olarak görülen kripto paralardan söz ettik. Bu kripto paralar blokzincir’de yaşıyorlar ve ekosistemlerine dahil artırılmış gerçeklik oyunlarındaki işlemlerin sağlıklı şekilde yürümesinde rol oynuyorlar.

Aynı zamanda kripto para borsalarında alınıp-satılabiliyorlar. NFT’ler metaverse oyunlar satabileceğini veya alabileceğiniz varlıklardır. Enjin ekosistemi ise NFT’leri oluşturma ve yönetmeyi sağlayan bir protokoldür.

Birden fazla oyun ekosistemi ile bütünleştirilerek inşa edilen Enjin ekosistemi, ekosistemler arası geçişi, farklı NFT’leri inşa etmeyi ve NFT’leri birden fazla oyunda kullanıp, satmayı mümkün kılar. Örneğin belirli bir oyun içinde bir sanal kılıç satın aldıysanız bu oyun kapandığında onu Enjin üzerinden ulaşabileceğiniz başka bir oyun ekosisteminde satabilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik coinleri arasındaki ENJ Coin’in sahipleri oyunların kapanması halinde ortaya çıkabilecek NFT’lerin kaybolması, silinmesi riskine karşı kendilerini koruma altına alabilir ve varlıklarını kaybetmezler. Başka bir NFT Pazar yerinde satış için değerlendirme yapabilirler.

Chromia (CHR)

CHR Coin sahipleri artırılmış gerçeklik dünyasında yer alırken, ölçeklendirmeye ilişkin problemlerin tümünden korunurlar. Bir metaverse veya artırılmış gerçeklik uygulaması oluşturmak için çok fazla katılımcının yer aldığı süreçlerde yüksek düzeyde ölçeklendirilebilir özellikli platformlar gereklidir. Chromia protokol bu platformlardan biridir. CHR sahipleri Chromia’da merkeziyetsiz uygulamaları, NFT’leri, artırılmış gerçeklik uygulamalarını ölçeklendirme sorunu yaşamadan oluşturabilirler. CHR Coin ise yapılan işlemler için ağa yönelik işlem ücretini ödemek için kullanılmaktadır.

chromia-chr.jpg

WEMIX (WEMIX)

WEMIX Coin, blokzincir oyun sektörüne odaklanan Wemade Trade tarafından geliştirilmiş ve WEMIX oyununda kullanılan kripto paradır. Kripto para borsalarından satın alınabilir. Bu coin’in sahipleri oyun ağında işlem ücreti ödeme, dijital varlık satın alma, oyun görevlerini tamamlayarak coin kazanma, NFT Pazar yerine erişme ve satış yapma, ücretsiz sanal cüzdan kullanma avantajlarından yararlanırlar.

Wilder World (WILD)

Artırılmış gerçeklik coinleri arasındaki WILD Coin, Ethereum üzerine inşa edilmiş 5D metaverse oyunu içerisinde kullanılır. Tamamen merkeziyetsiz ve sanal ulus inşa etme oyunu olan Wilder World oldukça sürükleyici bir temadadır. WILD sahipleri ekosistemde NFT üretebilir ve ekosisteme bağlı pazarda NFT satarak gelir elde edebilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.