Ekonomi Haberleri

Merkezi Yönetim Bütçesi Fazla Verdi, KDV Gelirleri Etkili Oldu

Merkezi yönetim bütçesine yönelik mart ayı rakamları açıklandı. Buna göre mart ayında bütçe 23,8 milyar lira, ocak mart döneminde ise 22,8 milyar lira fazla vermiş oldu.

] }

Merkezi yönetim bütçesine yönelik mart ayı rakamları açıklandı. Buna göre mart ayında bütçe 23,8 milyar lira, ocak mart döneminde ise 22,8 milyar lira fazla vermiş oldu. Geçen yılın aynı tarihlerinde ise bütçe 43,7 milyar lira açık vermişti.

Bütçenin bu sefer fazla vermesinde ise özellikle otomotiv satışlarının artması, döviz kurlarında artışa rağmen ithalatın sürmesi ve tüketime bağlı olarak KDV gelirlerinin de artış göstermesi etki gösterdi. Bütçe sonuçlarına göre yüzde 21,9 oranında geçen ay artış yaşandı ve 91.2 milyardan 111.2 milyar liraya yükselme yaşandı. Faiz giderleri ise yüzde 25 oranında artış yaşayarak 1.3 milyardan 14.2 milyar liraya ulaştı.

Otomobil ve KDV Artışta Etkili Oldu

Mart ayında gerçekleşen otomobil ve ticari araç satışlarında yüzde 92 oranında artış yaşandı. Bu önemli artışın en çok katkısı ise bütçeye oldu. Mart ayında motorlu taşıtlardan alınmış olan ÖTV gelirleri yüzde 242 oranında artış gösterdi ve 8,1 milyar liraya yükseldi. Üç aylık döneme bakıldığında ise yüzde 198 oranında artış yaşandı ve 15,2 milyar lira seviyesine ulaşıldı. Aynı zamanda KDV gelirleri de önemli katkı sağladılar. KDV’den ötürü net 4,7 milyar lira gelir elde edildi. Dahilde alınan KDV gelirlerine üç aylık süreçte bakıldığında ise yüzde 174 oranında artış yaşandığı görüldü. KDV gelirlerindeki bu artışın hem tüketimin artması hem de vergi iadelerinin ötelenmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu