Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası Beklenti Anket Sonuçlarını Açıkladı

Dolar kuru üzerindeki etkisi hissedilen haber akışlarından biri bugün yaşandı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay yayınlanan beklenti anketini yayınladı.

] }

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında 8,58 ile tarihi zirvesini gördükten sonra kademeli olarak düşüşe geçmiş, Ocak ve Şubat aylarında yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar ve yaptığı açıklamalara bağlı olarak düşüş eğilimini korumuştu. Bununla birlikte Şubat ayı sonlarında 6,89 TL seviyesine kadar gerileyen dolar kuru, ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak tekrar yükselişe geçti ve Mart ayının ikinci haftasının başında, Pazartesi günü 7,78 TL seviyesini gördü.

Bu aşamadan sonra tekrar gerileyen dolar kuru, 7,50 TL seviyesini güçlü bir destek noktası haline getirdi ve bu seviyenin üzerindeki güçlü konumunu korumayı başardı. Dolar kuru üzerindeki etkisi hissedilen haber akışlarından biri bugün yaşandı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay yayınlanan beklenti anketini yayınladı.

TCMB’nin TÜFE ve Dolar Kuru Beklenti Sonuçları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan beklenti anketinde, 2021 Mart ayı beklenti sonuçları açıklandı. Söz konusu ankette; döviz kurları, enflasyon beklentileri geçen ayki anket sonuçlarına göre artış gösterdi. Yayınlanan raporda Mart 2021 yılsonu tüketici enflasyon (TÜFE) beklentisi, %11,54’e yükseldi.

Bir önceki ay TÜFE beklentisi %11,23 olarak açıklanmıştı. Öte yandan raporda, cari yılsonu döviz kuru (dolar/TL bazında) beklentisi de 7,95 olarak açıklandı. Geçen ayki raporda ise dolar/TL beklentisi 7,79 olarak açıklanmıştı. 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 8,20 olarak açıklandı. Söz konusu beklenti, geçen ay 7,94 olarak açıklanmıştı.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu