] }
Altcoin

MASAK, Kripto Paralarla İlgili Düzenlemeler Yaptı

Mali Suçları Araştırma Kurulu, Kripto Paralarla İlgili Düzenlemeler Yaptı

MASAK kripto paralar için olumlu bir adım attı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun kripto paralar konusundaki düşünceleri olumsuzdu. Fakat en son yayınlanan Şüpheli İşlem Bildirimleri Rehberi’nde yapılan değişiklikle bu olumsuz düşüncelerin değiştiği söylenebilir.

MASAK, Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak kara para aklama ve terörizm finansmanlarıyla mücadele kapsamında hizmet veriyor. Yaptığı son değişikliklerle bankacılık işlemlerinde şüpheli işlem tipleri arasında olan “Müşteri hesaplarından Bitcoin satan aracı kuruluşlara Bitcoin almak için para transferi yapılması ”maddesi kaldırıldı.

MASAK, Kripto Paralarla İlgili Düzenlemeler Yaptı
MASAK, Kripto Paralarla İlgili Düzenlemeler Yaptı

Aynı zamanda MASAK

“ Müşteri hesaplarından kripto para almak için yurtiçi ya da yurtdışı kripto para borsalarına veya gerçek ya da tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklıkta ve tutarda para transferi yapılması” ve “ Kaynağı belli olmayan ya da kişinin şahsi profili ile uyumlu olmayan şeklinde yapıldığından şüphelenilen kripto para satımının sonucunda müşteri hesabına transfer edilmesi ” maddeleri eklendi.

Artık MASAK tek başına kripto para işlemlerini şüpheli işlem olarak görmüyor.

Avukat Ayça Aktolga Twitter hesabından bu açıklamayı yapmıştı. Aktolga MASAK ile ilgili şunları söyledi :

“Kripto paralarla ilgili bakışı değişti ve MASAK’ın bu değişimi kripto paraya olan güveni yavaş yavaş arttırıyor. Böylece vatandaşlar kripto paraların tek başına şüpheli işlem olmadığının bilincinde olacak. ”

blank

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu