Altcoin Haberleri

Madencilik Havuzu Nedir? En İyi Madencilik Havuzu Hangisidir?

Sıkça Sorulan Sorular

Oluşturulan Madencilik havuzlarında, bireysel madenciler diğer madencilerle güçlerini ve işlemci güçlerini birleştirerek zorlu madencilik kazımında fayda sağlamaktır.  Madencilerin kullandığı müşteriler, blokları kazdıklarını ispatlama koşuluyla herkesin üretilen genel blok ödüllerinden bir “pay” almasına olanak sağlamaktadır.

2010 yılında büyük bir özveri ile kurulan Slushpool, en eski madencilik havuzlarından biridir. Toplam bitcoin hashratının yüzde 11.4'üne sahip ve dünyanın en büyük 4'üncü madencilik havuzudur.

Bulut tabanlı havuzlar, Madencilik çiftlikleri, Çok kutuplu madencilik olmak üzere 3 çeşit madenci havuzu vardır.

Madencilik havuzu kripto paraların omurgasını oluşturan bir yapıdır. Bir çok madencinin bir araya gelip havuzda işlemci güçlerini birleştirmesidir. Bundaki temel amaç kripto para üretilebilirlik sağlamak ve blok ödüllerini ortak biçimde paylaşılmasını sağlamaktır.

Madencilik Havuzu Nedir?

Oluşturulan Madencilik havuzlarında, bireysel madenciler diğer madencilerle güçlerini ve işlemci güçlerini birleştirerek zorlu madencilik kazımında fayda sağlamaktır.  Madencilerin kullandığı müşteriler, blokları kazdıklarını ispatlama koşuluyla herkesin üretilen genel blok ödüllerinden bir “pay” almasına olanak sağlamaktadır.

Kaç Çeşit Madencilik Havuzu Vardır?

Temelde iki çeşit madencilik havuzu vardır.

  • Bulut tabanlı havuzlar : Bu havuzlardaki madenciler bağımsız olarak madencilik yapar ve bulut yoluyla havuza bağlanmaktadır.
  • Madencilik çiftlikleri: Burada madenciler, aynı havuzda çalışarak yüzlerce hatta binlerce madencinin birlikte üretim yaptığı veri merkezleridir.
  • Çok kutuplu madencilik : Burada, hangisinin en karlı ise orada üretim bulmaya çalışan bir kripto para biriminden diğerine geçen madenci gruplarıdır.

En İyi Madenci Havuzları Hangisidir?

2010 yılında büyük bir özveri ile kurulan Slushpool, en eski madencilik havuzlarından biridir. Toplam bitcoin hashratının yüzde 11.4’üne sahip ve dünyanın en büyük 4’üncü madencilik havuzudur.

AntPool madencilik havuzu dünyanın en büyüğüdür. Toplam hash rate gücünün yüzde 25’ini karşılar. ASIC madencilik çipleriyle üretim yapan Bitmain tarafından işletilmektedir.

BTC.com diğer madenci havuzlarından farklı bir yapıya sahiptir. Antpool ve Slushpool madenci havuzlarının dünyanın her yerinde sunucuları bulunmasına karşın, BTC.com’un sadece Çin ve AB’de sunucuları bulunmaktadır.

Madencilik Havuzunun Negatif Yönleri

Enerji tüketimi kripto paraların en büyük sorunudur. Madencilik yapan firma yada kişiler karşılaştığı ve yarattığı temel sorunlardan birisidir. Bu yüzden madenciler elektrik sorunun yaşamayacağı ülkelerde madencilik yapmaktadır. Bunların başında Şili, Meksika, Çin gelmektedir.

Diğer sorunlar ise madencilik yaptıkları ülkelerdeki hükümetlerle sorunlar yaşamasıdır. Merkezi olmayan kripto paraların büyük madencilik şirketlerinin tekeline girmesi de sorunların başında gelmektedir.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu