Ekonomi Haberleri

Küresel Petrole Talep Mart Ayında Artış Yaşadı

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) tarafından açıklanan Mart ayına ilişkin verilerde petrol talebinin bu yıl, bir önceki yıla kıyasla günlük yaklaşık olarak 5,7 milyon varil artış yaşadığı ve 96 milyon 700 bin varil seviyesine ulaşmakta olduğu tahmin edildi.

] }

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) tarafından açıklanan Mart ayına ilişkin verilerde petrol talebinin bu yıl, bir önceki yıla kıyasla günlük yaklaşık olarak 5,7 milyon varil artış yaşadığı ve 96 milyon 700 bin varil seviyesine ulaşmakta olduğu tahmin edildi. Küresel petrol arzında ise geçen aya kıyasla 1 milyon 730 bin varil günlük artış yaşayarak günlük 92 milyon 890 bin varil seviyesine ulaştı. Petrol talebinin ilk çeyrekteki beklentilerin altında kalmasına karşılık olumlu tahminler kapsamında ve güçlü ekonomik göstergeler tahminleri fiyatların yukarı yönlü revize edilmesine neden oluyorlar. Özellikle küresel büyüme tahminin yüzde 6’ya yükselmesi, ABD’de devam eden aşılama çalışmaları ve geniş kapsamlı olarak yapılan teşvik paketleri kapsamında küresel petrol taleplerinde de artış görülüyor.

Küresel Petrole Olan Arz Yükseldi

Gelişmeler kapsamında küresel petrol talebinde geçen yıla kıyasla bu yıl yaklaşık olarak günlük 5,7 milyon varil artış yaşayarak günlük 96 milyon 700 bin varil seviyesine gelmesi bekleniyor. Bu yıl günlük 35 milyon varil ile Asya Pasifik bölgesinin lider olması beklenirken bölgeyi 30 milyon varil ile Amerika kıtasının ve 13 milyon varil ile Avrupa kıtasının takip etmesi bekleniyor. Rapor kapsamında petrol arzında yaşanan artış ham petrol üretimini de arttırdı. Mart ayında geçen aya göre 210 bin varil artış yaşandı ve toplam 25 milyon 50 bin varil seviyesine ulaşıldı.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu