Kripto Para Terimleri Sözlüğü

Kripto Para Terimleri Sözlüğü

0-9

%51 Saldırısı

%51 saldırısı, bir kripto madencinin tek başına, bir kripto para madenci gurubunun üretim gücünün yarısından fazlasına sahip konuma gelmesini ifade eder. Bu gibi bir güce sahip olan madenci ise, ağda çakışan işlemleri sistemden atma, başka bir madencinin işlem doğrulaması yapmasını engelleme, ürettiği kripto parayı bir kereden fazla harcama avantajlarına sahiptir.

2FA

2FA, 2 adımlı doğrulama tipinin kısalması olarak kullanılır. Bir kripto para kullanıcısı hesabında oturum açarken klasik şifre yanında ek bir kodla doğrulama yapıyorsa, 2 adımlı doğrulama tipini tercih etmiştir. Borsa cüzdanlarında sıklıkla güvenlik seviyesini yükseltmek için kullanılır.

A

ASIC

Fiziksel bağlantılı komut takımları ile çalışabilen işlemci sistemine ASIC adı verilir. Spesifik tek bir görevi üstlenmesi amacıyla tasarlanmış bir çiptir. Bitcoin üretiminde SHA-256 karma sorunlarının işlenmesi amacıyla dizayn edilmiş çip olarak da tanımlanır.

ASIC Miner

Bitcoin madenciliğinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla üretilen ekipmanların tümüne verilen genel addır. Düşük elektrik tüketimini mümkün kılan, yüksek üretim performansı olan ve ASIC çip içeren ekipmanlara ASIC Miner denmektedir.

ATL

All Time Low, bir kripto paranın tüm zamanların en düşük seviyesi olarak tabloya aldığı fiyatı ifade eder.

ATH

All Time High, Bir kripto para varlığının tabloya aldığı tüm zamanların en yüksek fiyat değerine denir.

Adres

Taranabilir QR kod şeklinde kullanımı yapılan, Bitcoin ağında ödeme yapmak-almak için gerekli olan karakterler bütünüdür. Alfanumerik olan adres, Bitcoin ile ödeme alabilmek için karşı tarafa iletmeniz gereken tek veridir.

Admin Key

Bir akıllı sözleşme üzerinde veya protokolde değişiklik gerçekleştirmek için gerekeli olan anahtar kod admin Key olarak bilinir. Admin key, özel erişimli anahtar şifredir.

Akıllı Sözleşme

Akıllı sözleşme, daha önce belirlenen koşullara bağlı şekilde otomatik çalışan, blok zincir protokolleridir. Gerçek dünyada etkisi görülebilen işlemleri yapmak ve gerçek dünyada sorun olan şartları Blockchain’de halletmek için kullanılırlar.

Airdrop

Kripto para kullanıcılarının cüzdan adreslerine ücretsiz şekilde NFT, coin veya token gönderimini sağlayan programları ifade eder. Ekosistemde benimsenme düzeyini yükseltmek, ismini duyurmak isteyen projeler genelde Airdrop yaparlar.

Anti Money Laundering

AML, yasa dışı fonlardan elde ettikleri fonu dönüştürmeye çalışan kişileri durdurmak amaçlı kullanılan terimdir. Sadece kripto para alanında değil küresel finansal piyasalarda da kara para aklanmanın engellenmesi için bir takım girişimler bulunur. Örneğin Türkiye’de Masak bu görevi üstlenir.

Altcoin

Altcoinler, XRP, ETH, LTC gibi Bitcoin’inin çıkışı ardından üretilen ve Bitcoin’e alternatifler olarak ortaya çıkan kripto para birimleridir.

Arbitraj

Arbitraj, bir varlığın farklı piyasa koşullarında alım-satım işlemlerinin yapılmasıdır. Örneğin, işlem hacmi ve likidite açısından arasında fark bulunan kripto para borsalarında fiyat farklı oluşabilir. Bir kripto paranın fiyatı likiditesi farklı iki farklı borsada eş zamanlı koşullara rağmen aynı olmayabilir. Bu durumda yatırımcı kripto parayı değeri bir nebze daha düşük olan borsadan alıp yüksek olanda satarak arbitrage yapar.

Ayı Piyasası

Ayı sezonu, belirli zaman aralığında sahneye gelen yüksek oranlı değer kayıplarını ifade eder. Boğa piyasasının tam tersi olarak bilinir. Ayı piyasasında kripto para değerlerinde düşüş görülür.

B

Balina

Kripto para piyasasında ve diğer finansal piyasalarda bir varlıktan yüklü miktarda elinde bulunduran yatırımcılara balina denir. Ellerinde yüksek miktarda varlık bulunduğundan işlem hareketleri piyasayı etkileyebilmektedir.

BTC

Bitcoin kripto para biriminin kısaltması BTC’dir. Lider coin ve ilk üretilen kripto para birimidir.

BitPay

Gerçek veya sanal işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmelerini sağlayan ödeme işlemci firmanın adı BitPay’dir.

Bitcoin Investment Trust

Bitcoin yatırımı paran hissedarlar adına Bitcoin’leri güvenli şekilde saklayan protokole Bitcoin Investment Trust denir. Fona dahil olanlar kendi kripto varlıklarını kendiler saklamak zorunda değillerdir.

Bitcointalk

Aktif olarak hala çalışmaya devam eden ve 2009 senesinde Satoshi tarafından kurulmuş olan forumdur.

Bitcoiner

Bitcoin fanlarına, Bitcoin’i aktif şekilde destekleyen topluluğa verilen isim Bitcoiner olarak bilinir.

Bitstamp

Dolar karşılığında Bitcoin satın alımı gerçekleştirilebilen veya satışı yapılabilen kripto para borsası, Bitstap’tır.

Blockchain

Bir kronolojik sıra içinde kripto para, Bitcon işlemlerinin halka açık şekilde gösterildiği günlük, Blockchain’dir. Bitcoin adreslerinin bakiye kontrollerinde ekstra masrafı önlemek için Blockchain üzerinden takip yapılır.

Block Reward

Blok yaratan madencilere iletilen ödüllere Block Reward denir. Block reward ödemeleri, farklı protokollerin kararlarına bağlı olarak işlem ücretinin madenciye ödül olarak sunulması veya bir miktar kripto paranın madenciye verilmesi şeklinde yapılır.

Block

Blok zincirdeki işlemleri onaylayan ve kanıtlayan kayıtlar, Block’tur. Ortalama her 10 dakikada işlem onayını sağlayacak bir blok madenci tarafından Blockchain’e eklenir.

Boğa Piyasası

Belirli bir zaman aralığında meydana gelen ve piyasa geneline yayılabilen yükseliş trendini temsil eder. Yatırımcıların satın alım eğilimine sahip oldukları ve varlık fiyatlarının yükseldiği piyasa dönemidir. Ayı piyasasının tam tersi olarak tanımlanır.

Bollinger Bantları

Bir teknik analiz yöntemi olan Bollinger Bantları, John Bollinger tarafından ortaya çıkarılmıştır. Standart sapmalar ve hareketli ortalamalar temel alınarak bollinger bantları hesaplanır.

C

CPU

Bilgisayar işlemcisi olarak bilinen CPU, daha eski tarihlerde Bitcoin madenciliğinde kullanılmıştır. Şimdilerde ise madencilik zorluk seviyesi arttığı için yüksek oranda tercih edilmez. Belirli yeni nesi kripto paraların madenciliği için kullanılır.

CEX

Merkezi borsaları ifade etmek için kullanılan İngilizce kelime kısaltması CEX’tir.

CBDC

Merkez Bankaları tarafından çıkartılan ve yönetilen dijital para birimlerine verilen ad CBDC olarak bilinir.

Client

Bitcoin cüzdanı içerebilen, ağa bağlandığında her tip işlemi iletebilen yazılımdır. Dizüstü, masaüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlar üzerinde çalışabilir.

Chargeback

Bir mal veya hizmete Paypal yada kredi kartı ile ödeme yapılmışsa, ancak hizmetten, maldan memnun kalınmamışsa iade talep edilebilir. Bu durumda kredi kartına veya Paypal karta kripto para iadesi yapılmasına Chargeback denir.

Coinbase

Bitcoin cüzdan altyapısı hizmeti veren kripto para alım-satım işlemlerinin yapılabildiği kripto para borsasıdır. Bitcoin satın alımında aracı olan Coinbase, yatırımcılar ödeme sistemlerinden yararlanma imkanı sunar.

Confirmation

Confirmation, ağ tarafından onaylanmış işlem anlamına gelir. Ağda onaylanan işlemlerin bir daha geri döndürülme şansı yoktur. Büyük miktarlı işlemlerde birden fazla onaylama gerekebilir. Kripto para işlemleri için her onay işlem miktarına bağlı olarak en az 5 dakikada en çok 30 dakikada verilir.

Cryptography

Bütünlük, kimlik denetimi ve gizlilik gibi güvenlik unsurlarını sağlamak amacıyla çalışan matematiksel yöntemlerin tümüne kriptografi denir. Bilginin iletimi sırasında ortya çıkabilecek her türlü riske karşı korunma kriptografi ile sağlanır. Bitcoin işlemlerinde güvenliği sağlayan kriptografi, okunabilir nitelikteki bilginin istenmeyen taraflarca okunmasının önüne geçen bir sistemdir.

Cryptocurrency

Cryptocurrency, kripto para anlamına gelen, kriptografi temelli matematiksel problemlerin çözülmesi sonunda ortaya çıkan dijital veridir.

D

DBCD

DBCD, ülkelerin para birimlerinin dijital versiyonlarıdır. Merkez bankalarınca çıkarılır.

DAO

Merkezi bir noktadan kontrolü bulunmayan, kripto sektörü savunucu üyelerce kontrolü gerçekleştirilen, bilgisayar programı kodlarıyla temsil edilen kuruluştur.

DDos

Madencilik havuzlarının ve kripto para borsalarının maruz kalabileceği saldırı tipidir. Bir saldırganın birden fazla bilgisayarı kontrol ederek, dağıtık şekilde gerçekleştirdiği hizmet engelleme saldırısına DDos denir.

Dağıtık Defter Teknolojisi

İşlemlere ilişkin bilgilerin paylaşıldığı ve işlem bilgilerinin pek çok noktada kayda geçtiği dağıtık veri tabanını ifade eder. Kısaltması DLT’dir.

Day Trader

Yatırım stratejisinde günlük bazda alım-satım yapmayı tercih eden yatırımcı gurubudur.

DEFİ

Merkeziyetsiz Finanda verilmiş olan kısaltma isim DEFİ’dir. Akıllı sözleşmeler üzerinden kripto para borcu, kredisi almak ve sigortadan yararlanmak için DEFİ sisteminde işlem yapılır.

Death Cross

200 günlük hareketli ortalamanın altına düşen 50 günlük hareketli ortalama görüldüğünde Death Cross oluşur. Death Cross, düşüş trendini ifade eden teknik bir gösterge şeklinde tanımlanır.

Deflation

Piyasa fiyatlarının belirli bir zaman aralığında sürekli olarak düşüş göstermesidir. Ek olarak enflasyonun yükseldiği zamanda, fiyatları düşürebilmek ve yavaşlatmak için destek alınan iktisat siyasetini de Deflation denmektedir.

Difficulty

Kripto para üretimi sırasında blok üretiminin ne kadar zaman süreceğini belirten ifadedir. Örneğin Difficulty yani zorluk artıkça bir kripto parayı üretme ve bloğu oluşturma süresi de o kadar artar. Madenci sayısı arttıkça zorluk seviyesi artarken, ilk zorluk eğrisi kripto para protokolünün yazılım sürecinde ortaya çıkar.

Donanım Cüzdanı

Kripto para varlığını çevrim dışı saklama ve erişim sağlama imkanı tanıyan cüzdan tipidir. Donanım cüzdan bilgisayara bağlanmış olsa dahi hackerlar cüzdana erişim sağlamazlar. Diğer bir ifadeyle soğuk cüzdan şeklinde adlandırılır.

Dust Transaction

Block zincirinde az oranda yer kaplayacak, değer açısından düşük Bitcoin transfer işlemlerine Dust Transaction denmektedir. Bitcoin geliştiricisi ise toz işlem adı verilen düşük miktarlı işlemleri ağdan kaldırmak için farklı çalışmalar sergiler.

Double Spending

Kripto paraları 2 kez harcama eylemine Double Spending denir. Kripto para ağ işletimi ve onaylama sistemi sayesinde, kripto parayı 2 kez harcamak kolay değildir. Ancak sıfır onay ile işlem kabul eden protokollerde aynı güvenlik düzeyi geçerli olmayabilir.

dAap

Kripto para dünyasındaki merkeziyetsiz uygulamaları ifade etmek için kullanılan kısaltma dAap’tır. Daap’ler BNB Chain ve Ethereum gibi ağlarda, otomatik akıllı sözleşmeler, cüzdan yazılımları sayesinde çalışırlar.

E

ERC 721

NFT işlemlerinin Ethereum blockzincirinde yapılabilmesi için uyulması gereken teknik bir standarttır.

ERC 20

Ethereum ağında üretimi yapılan kripto paraların işlevsel hale gelebilmeleri için uyulması gereken kuralları tanımlayan standarttır.

Emir Defteri

Kripto para satıcı ve alıcılarının kripto para işlemlerini yapmak için buluştukları listedir.

Emtia

Bakır, şeker, buğday, altın gibi finansal değeri olan aynı zamanda hammadde olarak kullanılabilen ürünler emtiadır.

Escrow

Herhangi bir kripto para transferi yaparken, transfer değerini korunmak için üçüncü parti bir hesapta kripto para veya fit para tutma işlemine Escrow denir.

Ethereum

Merkeziyetsiz, açık kaynak kodlu blok zincirdir. 2015 senesinde kurulan Ethereum, Vilatik Buterin tarafından oluşturulmuştur. ETH isimli yerel kripto para birimine sahiptir.

Ether

Ethereum blokzincirinin yerel kripto para varlığıdır. Ether kısaca ETH olarak bilinir.

Ethereum 2.0

Ethereum güncellemelerinden biri olan Ethereum 2.0, ağda ölçeklendirmeyi arttırmayı, iyileşme sağlamayı hedefler.

Ethereum Sanal Makinesi

ETH sanal makinesi, Merkeziyetsiz uygulamalar yani dAap’ler yayınlamak, dağıtmak için tercih edilen, internet sağlayıcı ile erişilebilen geliştirme arayüzüdür.

Exchange

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiat paraya çevrilmesi amacıyla kullanılan merkezi kaynağa exchange denir. Farklı para formlarının ve diğer pek çok varlığın alışverişi için tercih edilen bir alandır.

F

Fan Token

Taraftarlara ayrıcalık sunan ve kulüplerin taraftarları tarafından alınan tokenlardır. Inter, Galatasaray, Barcelona, Juventus kulüplerinin fan tokenları bulunmaktadır.

FPGA

Üzerine talimatlar yazılabilen işleme çipine FPGA adı verilir. ASIC çiplerden daha az maliyetli olarak üretilen FPGA, toplu üretilebilir, üretimi ardından yapılandırılabilir. Ancak ASIC çiplere göre biraz daha yavaş çalışırlar.

Faucent

Geçmiş tarihte çıkarılmış veya yeni üretilmiş bir kripto paranın topluluk üyelerini yüreklendirmek amacıyla dağıtılmasına Faucent denir. Çoğunlukla, altcoin üretimine başlandığında uygulanan bir etkinliktir.

Fiat Para

Günümüzde ülkelerin resmi olarak kullandıkları hemen hemen her para birimi fiat currency’dir. Gümüş, altın gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini belirlenmiş kanunlardan alan kağıt, demir paradır.

Fork

Blok zincirlerinin alternatif olarak devam edebilecek versiyonlarının oluşturulmasına Fork denmektedir. Çatallanma olarak da aldandırılan fork’un oluşması için bir kısım topluluk üyesinin farklı bir dizi işlem bloğu oluşturma kararı alması gerekir.

G

Gas

Ethereum blok zincirinde işlem yapılması halinde ödene işlem ücretlerine gas denir. Gas birimi olarak gwei kullanılmaktadır.

Genesis Blok

Blok zincrinin ilk bloğuna Genesis blok adı verilir.

GPU

Bilgisayar oyunu grafiklerinde yer alan milyonlarca çokgeni işlemler amacıyla görev gören silikon çipe GPU denir. GPU, ekran kartı olarak bilinir ve modern bilgisayarlarda yer alır. Kripto para birimi üretiminde kriptografik hesaplamaları yapmaya uygun kapasiteye sahiptir.

Gigahash

Milyarlarca bilgisayardan gelen bir saniye için esas alınan onaylama, sağlama girişimlerinin adedine Gigahash denir.

Gwei

Kaynağı Wei Dai isimli bilgisayar mühendisine bağlı olan, Ethereum zincirindeki en küçük Ether birimi, Gwei’dir. Formülize edilmiş hali 1.000.000.000 WEİ=1 gigawei şeklindedir.

Golden Cross

50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalama üzerine çıkması halinde oluşan teknik veriye Golden Cross denmektedir. Yükseliş trendini ifade eden bir teknik göstergedir.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

RSI, 0 ila 100 arasında değerlenen, bir kripto paranın aşırı alım veya aşırı satım şartlarını hesaplamakta yararlanılan teknik göstergedir.

H

Hash

Sabit uzunlukta çıktı üretimi gerçekleştiren, değişken miktarda veri alan matematik işlemidir. Çıktıyı kontrol ederek orijinal girdinin ne olduğunu anlamak, girdideki değişimlere göre çıktının nasıl üretileceğini anlamak için Hash’e bakılmalıdır.

Hal Finney

Bitcoin’in öncülerinden olarak Satoshi ile beraber ilk Bitcoin işlemini yapan kişidir.

Hashrate

Belirli bir zaman aralığında, bir Bitcoin sağlayıcı tarafından gerçekleştirilen çıkarımların sayısıdır. Hesaplamaya yönelik ortalama süre ise 1 dakika olarak esas alınır.

I

Input

INput, BTC işlemlerinin vazgeçilmez bir parçası olarak, Bitcoin ödeme işlemlerinin kaynağını, nereden yapıldığını gösterir. Eğer bir BTC henüz yeni üretilmemişse Input bir BTC cüzdanı, hesabı olacaktır.

Inflation (Enflasyon)

Fiyat düzeylerinde sürekli artış hissedildiğinde meydana gelir. Nominal milli gelirin, gelirle satın alınabilen mal miktarına nazaran yükselmesi, suni şekilde şişmesi enflasyondur. Bu şartlar altında alım gücü düşer.

ICO

Kripto varlıkların ön satış etkinliklerine ICO adı verilir.

IOE

IoT, nesnelerin interneti anlamına gelirken, IOE her şeyin interneti olarak tanımlanır. İnternet teknolojileri açısından daha büyük bir resme bakmayı sağlar.

K

Kilohash

1 saniye içerisindeki olası çıkarım girişimlerinin sayısına Kilohash denir. Olası çıkarım ölçümü ise binlerce çıkarım içerisinden yapılır.

KYC

Kripto borsalarının ve aracı kurumların müşterilerini tanımak, kimlik bilgilerini doğrulamak için kullandıkları prosedüre KYC işlem adımları denir. Özellikle kripto para borsalarında hesap açma ve üye olma şamasında KYC doğrulama yapılmalıdır.

Kağıt Cüzdan

Bir kripto para cüzdanına ait özel anahtarı, genel anahtarı ve cüzdan adresini fiziki kağıt formunda saklamakta kullanılan araç Paper Wallet’tır.

L

Litecoin

Scrypt kanıtına dayalı olduğu bilinen bir altcoin birimidir.

Liquidity

Kripto para ticaretinden kullanılabilecek düzeyde olan satın alma değerine, satın alma gücüne likidite denmektedir.

Limit Emri

Bir kripto para borsasından kripto para varlığını tercih edilen fiyattan almak için önceden emir girilebilir. Bu emir tipine limitli emir adı verilmiştir. Fiyat emirde belirtilen tutara ulaştığında kripto para otomatik olarak satın alınır.

M

mBTC

Bir adet BTC’nin binde birine Mbtc denir.

Mt.Gox

Günümüzde iflas etmiş olan, eski tarihlerde en popüler Bitcoin borsalarından biri olan Mt.Gox, ilk BTC borsalarındandır. Temeli ise geçmiş tarihte Japonya’da atılmıştı.

Mixing Service

Bitcoinleri, başka BTC’ler ile karıştırarak, yeni girdi ve çıktılar ile ilk hesaba geri gönderen hizmete Mixing Service denir. Karıştırma hizmeti şahsa yönelik güvenliği korusa da para aklamak için kullanılabilmesi açısından yüksek oranda benimsenmez.

Mining

Yani Bitcoinler, kripto paralar üretmek için bir dizi şifrelenmiş matematiksel soruları çözme işlemine mining adı verilir.

Microtransaction

Bir kripto varlık alımına ve hizmete çevrim içi şartlar altında bir miktar para ödeme eylemine Microtransaction adı verilmiştir. Mikro işlemlerin geleneksel finansal şartlar altında yapılması, kripto dünyasındaki işlem masraflarından çok daha fazla masraf doğurur. Örneğin çevrim içi makale satın alımı için 2 kuruş ödemeyi kredi kartı yapmak, kripto paradan yararlanarak yapmaktan daha zor olabilir.

Megahash

Birçok çıkarım işlemleri arasından ölçülen, saniyelik olası çıkarım girişimlerinin adedidir.

Market Order

Market Order, bir kripto parayı satın almak veya satmak için kripto para borsasına önceden tanımlanan emirdir. Piyasanın karı tetikleyici seviyeye gelmesini beklemek, ardından işlem yapmak yerine, uygun koşulların oluştuğu anda satışın başlaması için önceden talimat verilir.

N

Node

İşlem komutları bir bireye bağlı şekilde gerçekleşen ancak Bitcoin ağına bağlantı sağlamış olan bir bilgisayara node denilir.

NFT

NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dır. Başka bir varlık ile değişimi yapılamayan, eşsiz kriptografik sanat eserleri NFT’dir. Müzik, fotoğraf, resim şeklinde NFT pazarlarında yer alabilirler.

O

QR Code

Teknik bir deseni olan ancak belirli bir veri dizisini ifade eden, iki boyutlu grafik bloğuna QR kod denir. Kamera ve telefonlarca taranabilen QR kod ile alışveriş, ödeme yapılabilir. Bu kod sıklıkla BTC adreslerinin kodlanmasında kullanılır.

Oracle

Blockchainler ve dış dünya arasında köprü görevi alan oracle, akıllı kontratlara dışarıdan bilgi sağlayan 3. parti hizmettir.

S

Stale

Stale, zaten üretilmiş bir bloğu tekrar üretme girişimi olarak adlandırılır. Bir BTC bloğu başarılı şekilde üretilmişse, diğer bir madencinin bu bloğu almasının önüne geçilir. Eskimiş bir bloğa tekrar işlem yapmak ise doğru bir tercih değildir. Böyle bir işlemde madenci ödeme alamaz.

Silk Road

Kripto para birimleri ile yasadışı alışverişlerin yapılması amacıyla kullanılan yeraltı pazarıdır. 2013’te FBI tarafından kapatılan Silk Road’ın kurucusu Ross Ulbrict tutuklanmıştır.

Signature

Bitcoin özel ve açık anahtarlarının karışımı ile oluşturulan özel dijital bir özettir. Bitcoin işleminin spesifik bir noktadan yapıldığını kanıtlamakta kullanılır.

Scrypt

GPU ve CPU madenciliği yapan kişilere dost nitelikler ile tasarlanmış olan SHA-256 çalışma sisteminin alternatif kanıtı Scrypt’tir.

Scamcoin

Temel bir hedefi veya amacı olmayacak şekilde, sadece geliştiricisine para kazandırma gayesiyle üretilen kripto paralara Scamcoin denir. Bu kripto paralar ile piyasada bir miktar kazanç sağlanıp piyasadan çıkılacaktır.

Satoshi Nakamato

Bitcoin protokolünün mucidi olan kişi veya gurup tarafından kullanılan isim Satoshi Nakamato’dur. Bu isim bir gerçek ad mı yoksa takma ad mı bilinmemektedir.

Satoshi

BTC’nin yüz milyonda birine verilen ad Satoshi’dir. Diğer bir ifade ile 0.0000001 BTC, 1 satoshi’dir.

SPV

Blok zincirini tümüyle indirmeden, kripto para ödemelerini doğrulamak için düğüm sağlayabilen BTC protokolü özelliğine SPV denir. Basitleştirilmiş ödeme doğrulama anlamına gelen SPV, çalışmak için sadece blok başlarına gerek duyar.

SHA-256

SHA-256, sayısal imza standartlarında kullanımının yapılması amacıyla oluşturulan algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 şeklinde 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bitcoin işlemleri SHA-1 algoritması ile yapılır. Kripto para işlemlerinde hızlı çalışan bir e-imza uygulaması olarak da bilinir.

T

Transaction Free

Bitcoin ağı üzerinden yapılan işlemlerden doğan işlem ücretlerine verilen isimdir. Bu ücret ise blog sağlamasını yapan madencilere verilir.

Transaction Block

Sonradan sağlanabilen bir blogun içerisine toplanmış, blok zincirine rahatlıkla eklenebilen, Bitcoin ağı işlem derlemelerine Transaction Block denir.

Tor

Çevrim dışı kimliklerini diğer kişilerden saklamak isteyenlerin kullanmayı tercih ettikleri anonim yönetim protokolüne Tor adı verilmiştir.

Testnet

Maddi açıdan bir değeri olmayan ve yenilikleri test etmek amacıyla bir çok protokolce kullanılan kripto para zincirlerine Tetstnet adı verilir.

Terahash

Trilyonlarca sağlayıcı için yapılan ölçüm ardından ortaya çıkan, verilen belirli bir sürede kayda geçebilecek olası girişimlerin adedidir. Madencilik ele alındığında kullanımı yapılan en yüksek üretim gücü Terahash’dir.

Taint

İz analizi olarak adlandırılabilecek Taint, Bitcoinlerin bir adresten başka bir adrese giderken kaç adım izlediklerini belirlemek için kullanılır. Bu izleme yöntemiyle iki adresin ne kadar bağlantılı olduğu, çalıntı BTC ile işlem olasılığının bulunup bulunmadığı ortaya çıkarılır.

U

UBTC

Bitcoin’in yüz binde birine uBTC denir. Diğer bir ifade ile 0.000001 BTC=uBTC’dir.

V

Volatility

Finansal varlıklarının fiyat hareketlerinin ölçülmesi işlemine volatility ölçüm adı verilir. Diğer bir ifade ile fiyatlarda oluşan dalgalanmalar ne kadar yüksekse volatility de o kadar yüksektir.

Volatil

Ekonomik açıdan bir piyasasının yüksek dalgalanma oluşumuna müsait olması, piyasanın volatil olduğunu gösterir.

Vanity Address

Bitcoin adreslerinin yatırımcı tercihlerine bağlı bir ismi olabilmektedir. Benzersiz isim yanında kendine has bir modele de sahip olan Bitcoin adresleri Vanity Address olarak adlandırılır.

W

Wallet

Kripto para varlıklarını depolamak ve güvende tutmak için kullanılan cüzdanlardır. Blokzincirdeki adrese ait olan ve kripto para işlemi yapabilmeyi sağlayan gizli anahtar kod, wallet içerisinde yer alır. Cüzdandan belirli adreslere istenilen tutarda kripto para aktarımı yapılması mümkündür.

White Paper

Kripto para projeleri hakkında amaçların, özelliklerin yer aldığı teknik dökümandır.

Web 3.0

Blok zincir teknolojisinin genişleyerek, gelişerek, gerçek finansal dünya ile bağlanmasını amaçlayan felsefedir.