Bitcoin İle Birlikte Diğer Kripto Paralar Neden Düşüşte? Bitcoin Neden Değer Kaybediyor?

0

Bitcoin son zamanların en düşük fiyatında seyrederken günlük olarak en az % 5’ lik bir oranda değer kaybı yaşadı ve Bitcoin düşüşü takip eden birçok alt coin’ de bulunmakta. Bitcoin’ in bu şekilde değer kaybederek düşmeye devam etmesi ve birçok alt coin’ in de bu şekilde fiyatlarında değişim göstermesi kimi yatırımcıyı çok şaşırtsa da birçok yatırımcının beklediği durumlardı. Grafiklerdeki bu kırmızı mumlar adeta tüm piyasayı kırmızıya boyadı.

Bitcoin Neden Değer Kaybediyor?

Öncelikle belirtmek gerekir ki genel olarak bütün altın, gümüş, hisse ya da diğer birçok kıymetli varlıkların değerlerinde bir düşüş yaşandığını ve bu değer kayıplarının tüm piyasalara hakim olduğunu söylemek oldukça mümkün olmaktadır. Bu denli geniş kapsamlı olarak meydana gelen düşüşlerin nedenini bazı yatırımcılar Çin’ den kaynaklı olabileceğini düşünmektedir.

Bilindiği gibi Çin hükümeti kripto paraların geliştirilmeye ve piyasalara yayılmaya başladığı ilk anlardan beri her zaman onlara karşı sert bir politika izlemeyi tercih etmiştir. Hatta geliştirilmiş olan kripto birçok para birimi merkezlerini Çin’ den ayırmak ve başka ülkede merkez ofisi kurmak zorunda kalmışlardı.

Günümüzde Çin hükümeti hala bu politikasını sürdürmekte ve kripto paralar ile ilgili en son BTC mining işlemi yapan kullanıcılara yönelik baskıcı davranma kararı aldı. Bundan dolayı da BTC düşüşü ile ani bir değer kaybına uğrayarak gün içerisinde dump meydana gelerek değerinde 30 bin dolar seviyelerine kadar gerileme yaşandı.

Bitcoin’ in bu şekilde değer kaybetmesi kripto piyasasındaki bütün alt coin’ leri de etkisi altına alarak birçoğunun %50 kadar değer kaybetmesine yol açtı. Piyasada tüm bu hareketlilik hakim olurken kripto para analistleri de ayı ve boğa piyasası hakkında fikir ayrılığına düşmeye başladı.

Kimi analiste göre piyasada boğa sezonunun 2021 yılı için halen bitmediği iken kimi analiste göre ise boğa sezonunun tamamlanıp yerini ayı dönemi almıştır. Bu da yatırımcıları ikileme düşürmüş olup Bitcoin konusunda net olarak nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bir bilgi vermemektedir.

Satın Alma Engeli

Bitcoin’ de yaşanan bu keskin olan düşme hareketinden sonra birçok yatırımcı ve analist bu durumu dezavantaj olarak değil de avantaj olarak görmeyi ve alt seviyeden Btc alımı için büyük bir fırsat olarak değerlendiriyordu.

Bitcoin birkaç gün yaklaşık olarak 36 bin dolar seviyelerinde hareket etse de en son 33 bin dolara kadar düşüş yaşadı. Ara ara yükselişleri devam eden Coin için net bir şey söyleyebilmek için günlük ve haftalık olarak kapanışına göre ayrıntılı izlenmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.