] }
Altcoin

Kripto Para Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Bundan bir kaç sene öncesine kadar kripto para madenciliği oldukça fazla kazandıran bir alandı. Günümüzde hala bu işten kazananlar olmasına rağmen bunlar nispeten elektrik maliyetlerinin çok az olduğu ülkelerde kurulmuş olan madencilik şirketleri. Bir başka deyişle artık kişisel olarak evlerinde bu işle uğraşanlar maliyetlerin yüksek olması sebebiyle elle tutulur kazançlar elde edemiyorlar.

Kripto Para Bu Zamana Kadar Ne Kadar Kazandırdı?

Özellikle 2017 yılı yazına kadar kripto para ile yakından ilgilenenler bu konuda ciddi kazançlar elde ettiler. Ülkemizde Türk borsaları çok fazla yaygın olmadığından dolayı Türk kullanıcılar sadece bu borsalar üzerinde işlem yapabiliyorlardı. 2017 yılının yazında Bitcoin’in zirve yaptıktan sonra ani bir düşüş yaşamasıyla birlikte Bitcoin inişli çıkışlı bir yol izlemeye başladı ve bir daha 20.000 dolar seviyelerine çıkamadı. Bu zamana kadar yüklü yatırım yapanlar milyarder oldular. Bununla birlikte kripto paralara olan ilgi de o zamandan sonra artış gösterdi.

Kripto Para İle Para Kazanmak Mümkün mü?

Kripto para madenciliği ile para kazanmak nispeten zorlaşsa da borsalar üzerinde kripto paraya yatırım yapmak her zaman kazandırabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise elbette piyasaları takip etmek. İnsanların hisse senetlerine yatırım yapmak yerine kripto paralara yatırım yapmalarının en büyük sebebi ise özellikle Bitcoin’in ani iniş çıkış hareketleri göstermesi ve bu hareketlerin sonucunda ise insanların iyi sayılabilecek kazançlar elde etmeleri. Bazı durumlarda Bitcoin düşüş gösterdikten sonra yeniden yükselişi bir kaç hafta alabiliyor. Bu yükseliş de inişli çıkışlı olduğu için al-sat yapanlar piyasa takibi ile bu iniş çıkışlar sırasında da kazanabiliyorlar. Türk borsalarının da artmaya başlamasıyla birlikte artık Bitcoin alım satımları İnternet ortamında çok rahat bir şekilde yapılabilmekte.

Telefon İle Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği son yılların revaçta olan para kazanma yöntemlerinden bir tanesi. Ancak son zamanlarda artan elektrik maliyetleri bunu kişisel olarak yapmaya çalışanların belini biraz bükmüş görünüyor. Madencilik yapmak için maliyeti en az 15 bin TL civarında olan cihazları kurmak yerine telefon ile bitcoin madenciliği yapmak isteyenler ortaya çıksa da bu sanıldığı kadar kolay ve kazandıran bir işlem olmuyor. Ancak denemek yine de size kalmış.

Düşük Maliyetli Bitcoin Madenciliği

Bu yazımıza şu anda en gelişmiş telefonlardan bir tanesi olan iPhone X modelini baz alalım. Telefonla birlikte MobileMiner adında bir uygulama geliyor. Bu uygulama ile telefon ile bitcoin madenciliği yapabiliyorsunuz. Ancak tabii ki bunun çeşitli sorunlar yaratacağını unutmamak gerek. Bu sorunlardan en önemlisi madencilik yapıldığı süre boyunca telefonunuzu verimli bir şekilde kullanamayacak olmanız. Çünkü telefonunuzun işlemcisi full kapasite madencilik için kullanılıyor olacak. Ayrıca İnternet hızınız neredeyse durmuş olacak. Mobile veri üzerinden zaten madencilik yapamayacaksınız. Bu yüzden kablosuz bir bağlantıya bağlı olmanız gerekecek.

Telefon ile bitcoin madenciliği yaparken telefonunuzun ısınacağını da unutmayın. Isınan telefon her zaman için tehlikelidir. Her ne kadar telefonun iPhone olduğunu düşünsek de bu yine de bir risk oluşturacaktır.

Telefon İle Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Bu konuda yapılan çalışmalar aslında verilen emeğin ve karşılaşılan sorunların kazançla karşılaştırıldığında hiç de beklenen şekilde olmadığı. Bir ay boyunca sürekli madencilik yapan bir telefon üzerinden elde edilen kazanç sadece 13 dolar. Bu da bu işi yapmak için yüksek yatırım yapanların aslında bu yatırımları boşu boşuna yapmadıkları konusunda bilgi veriyor. Telefonla madencilik yapmak ve bir gelir elde etmeyi amaçlamak şu an için hiç de karlı bir davranış değil. Dahası insanların evlerine kurdukları güçlü cihazlarla bile tatmin edici bir kazanç sağlayamadıkları bir zamanda telefonla yapılan madencilik çok hayalci bir yaklaşım.

Teksas’da Bitcoin Madenciliği

Son zamanlarda Bitcoin’in hash gücünün % 30’unu 2022 yılına kadar ülkeye iade etme niyetini açıklayan ABD merkezli Bitcoin (BTC) madencilik şirketi Layer1 Technologies’in CEO’su Alex Liegl, Bitcoin madenciliği için Teksas’ı “dünyanın en ucuz gücü” olarak gösteriyor.

İki haftadan kısa bir süre önce, Layer1 batı Teksas’taki tesisinde madencilik faaliyetlerine başladı ve birden fazla 2,5 megavatlık konteyner büyüklüğünde teçhizatını çevrimiçi hale getirdi.

Teksas, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rüzgar enerjisi üreticisidir ve ikinci, üçüncü ve dördüncü en büyük üreticileri bir araya getirmiştir. Teksas bağımsız bir ulus olsaydı, dünyadaki beşinci en büyük rüzgar enerjisi jeneratörüne sahip ülke olurdu.

Ucuz elektriğe rağmen, birçok madenci sıcaklık nedeniyle buradan kaçındı. Sıcaklıklar her yılın yarısı için düzenli olarak 45 dereceyi aştı. Isıyla mücadele etmek için, Layer1’ın madencilik aparatı, iletken olmayan bir sıvı içinde süspanse edilmiş madencilik teçizatıyla doldurulmuş 20 x 8 nakliye konteyneri içerir. Liegl: “Hava soğutmalı olsaydı işlemciler yanacaktı” dedi.

Bitcoin Madenciliği İçin En İyi Yer Teksas

Layer1 Yaz Aylarında Madenciliği Duraklatmayı Planlıyor

Ekim 2019 boyunca, Layer1, Dijital Para Grubu ve Shasta Ventures ile birlikte Peter Thiel liderliğindeki risk sermayesi yatırımcıları için 50 milyon dolar topladı. Nakit infüzyonu, Layer1’in batı Teksas’taki 30 dönüm üzerinde 100 megawatt üretebilen ve şirketin değerini 200 milyon dolara yükselten bir elektrik trafo merkezi satın almasını finanse etti.

Liegl, yazın elektrik fiyatlarının hızla yükselmesini ve gücünü şebekeye geri vermeyi planlıyor: “Bir düğmeye basarak şebekeyi stabilize edebiliriz.” Northern Bitcoin AG, Teksas’ta “Dünyanın En Büyük Bitcoin Madenciliği Tesisi” İnşa Edecek. Ocak ayında, Frankfurt merkezli madencilik şirketi Northern Bitcoin’in bir yan kuruluşu olan Whinstone, Rockdale, Teksas’taki tesisinde işlem yapmak için Japon internet sağlayıcısı ve finansal hizmetler şirketi SBI ile ortaklık imzaladığını açıkladı.

Whinstone’un bitcoin madenciliği tesisi 300 megawatt’lık bir kapasiteye sahip olacak ve şirketin 2021’den önce 1 gigawatt’a çıkacağı planlanıyor. İnşa edildiğinde, Whinstone’un tesisi, şu anda dünyanın en büyük madencilik operasyonunu içeren Rockdale’deki Bitmain’in madencilik tesisinin üç katına sahip olacak.

SBI Holdings ve GDO Internet, Rockdale, Teksas’ta devasa bir Bitcoin madencilik tesisi kurmaya hazırlanıyor. Bu, Bitcoin madencilik endüstrisinde çok güçlü bir atılım. Giderek daha fazla madenci Asya kıtasını terk edip Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Özellikle Teksas, 8 Ocak 2019 Bloomberg tarafından bildirildiği gibi ucuz enerjiye ve güçlü Liberal köklere sahip.

Topluluk, Bitcoin yarı fiyatının fiyatlandırılıp fiyatlandırılmayacağı tartışmalarına girerken, madenciler de taraflarını seçiyorlar. Bitmain son zamanlarda elektrik tüketimini yüzde 40’ın üzerinde azaltan S17 ile bir çıkış yaptı. Blockstream yeni bir madencilik tesisi tanıttı ve şimdi en büyük Bitcoin madencilik tesisi Teksas’a geliyor.

Northern Bitcoin AG, şirketler için kiralama sözleşmeleri hazırlandıktan sonra tesisi işletmeye açacak. Şirket şimdi, Bitcoin volatilitesinin başlarının üzerinde bir kılıç gibi durması endişesi olmadan istikrarlı marjlara sahip. Ancak bir sonraki Bitcoin boğa döngüsü önceki gibi fiyatları iterse fayda görmeyecek.

Teksas, bu tesis için mükemmel bir yer. ABD’nin enerji merkezi olarak bilinen tesis, ülkenin en ucuz enerji fiyatına sahip. Bölgenin elektriğinin yüzde 20’si rüzgar türbinlerinden elde edildiğinden, Bitcoin taraftarları hala ‘yenilenebilir enerji anlatılarını’ buna yakıştırabilirler.

Bitcoin madenciliğinin her geçen gün cazip hale gelmesi büyük şirketlerin de bu konuya yönelmelerine sebep oluyor. Bilindiği gibi madencilik konusunda Çin şu anda ucuz elektrik tüketimine sahip olması sebebiyle madenciler tarafından revaçta olan ülkelerin en başında geliyor. Ancak iki büyük şirket anlaşarak dünyanın en büyük bitcoin madenciliği tesisini Amerika’ya kurma konusunda fikir birliğine vardılar.

Whinstone US ve Northern Bitcoin şirketleri yaptıkları anlaşma ile dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği tesisini hayata geçiriyorlar. Hızlı veri merkezleri geliştiricisi Whinton US ile Alman Bitcoin madencilik şirketi Northern Bitcoin 1 gigawatt enerji kapasitesine sahip olması planlanan ve 100 dönümlük bir alana yayılacak bir merkez kuracaklar. Teksas’ta kurulması planlanan merkez daha önce eşi benzeri olmamış bir büyüklükte olacak.

Tesis inşaatının ilk bölümü 2020 yılının ilk ayları içinde tamamlanacak. Tesisinin tamamının ise 2020 yılının sonuna yetiştirilmesi planlanıyor. Kamuoyuna yapılan açıklamada şu anda şirketin iki adet müşterisinin belirlendiği ve bu müşterilerin madencilik ile alakalı olan borsalarda yer alan iki şirket olduğu açıklandı.

Bitcoin Madencilik Şirketleri

18 Kasım’da yayınlanmış olan  Northern Bitcoin basın bildirisine nazaran, Whinstone, halihazırda Teksas’ta 100 dönümlük bir ortamda 1 gigawatt kapasiteye sahip olması beklenen tesisi inşa ediyor. Merak konusu madencilik çiftliğinin Kuzey Amerika’daki en büyük olgu merkezi olduğu argüman ediliyor.

2020 yılının birinci çeyreğinde tamamlanması beklenen inşaatın birinci etabı 300 megawatt kapasiteye sahip olacak. İnşaatın, 2020 yılının dördündü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Kurulacak tesisten faydalanacak birinci iki müşterinin, Bitcoin madenciliği kapasitelerinin değerli bir kısmını kullanacak halka açık iki şirket olacağı bildiriliyor. Tekrar de tamamlanmasından sonra, olgu merkezi ayrıyeten görüntü oluşturma ve yapay zeka tatbiklerinin hızlandırılmasına müsaade verecek.

Northern Bitcoin, sürdürülebilir Bitcoin madenciliği konusunda uzmanlaşmış, geçen yıl kurulan bir borsa şirketidir. Şirket, Norveç’te yenilenebilir kuvvet konusunda bir madencilik çiftliği işletiyor.

Yerkürenin en büyük madencilik tesisini ABD’ye yerleştirme fikri, Çin’in şu ana kadar kripto para madencilik sanayisinin ön saflarında bölge alması ve Bitmain üzere sanayinin önde gelen şirketlerin birçoklarına hane sahipliği yapması nedeniyle değişiktir.

Son vakitlerde yapılan bir incelemeye nazaran, ucuz donanıma erişimin yanı sıra düşük güç maliyetleri ve memleketin yasal ortamına karşın Çin’i, kripto para madenciliği süreçleri için rekabetçi bir maksat haline getiriyor.

Çin’de Para Madenciliği

Bitcoin madenciliği faaliyetleri için Çin’in bol miktarda ucuz ve uygun maliyetli hidroelektrik enerji tedariğinden yararlanabilecekleri için, kripto para madencileri için bu harika bir haber. Çin dışında faaliyet gösteren tüm kripto para madencileri için büyük bir neşe anı. Son gelişmede, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), ülkede yer alan kripto madenciliği faaliyetlerinin (Bitcoin madenciliği de dahil) yasaklanması önerisini geri çekmeye karar verdi.

5 Kasım Çarşamba günü, NDRC Rehberlik Sektörünün Yeniden Yapılandırılması için yeni bir katalog yayınladı. Yeni sürüm, ajansın Çin’deki kripto madenciliği faaliyetlerini yasaklamayı önerdiği 2011 yılında uygulamaya konulanın yerine geçiyor. Çin, kripto para birimleri ve kripto ile ilgili diğer faaliyetler konusunda çok sert önlemler almakta. 2017 yılında iki yıl önce, Asya ekonomik santrali sınırları içinde kripto ticareti faaliyetlerini yasakladı. Sonuç olarak, tüm kripto tabanlı şirketler ve ticaret platformları, faaliyetlerini gece boyunca kapatmak zorunda kaldı.

Ancak Çin, ucuz ve fazla elektriğin mevcut olması nedeniyle kripto para madencileri için cazip bir hedef olmaya devam ediyor. Kripto madenciliği faaliyetleri, üst düzey madencilik donanımı için yüksek miktarda elektrik gerektirir. Bununla birlikte, NDRC’nin baskısı madencilerin şüpheci kalmasına ve üslerinin Çin’den uzaklaşmasına neden oluyordu. Ancak yeni yönergelerin ardından madenciler bir kez daha Çin’de üs kurmayı düşünecekler gibi görünüyor. Sichuan ve Xinjiang gibi bölgeler, fazla hidroelektrik enerji tedarik kabiliyetleri nedeniyle son birkaç yıl içinde büyük bir madenci akınına uğradı.

Evde Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üzerinden para kazanmak son yıllarda insanlar tarafından önemli hal aldı. Borsalarda yatırım yaparak gelir elde etmek kadar evde Bitcoin madenciliği yaparak da kazanç sağlamak mümkün. Ancak şunu da söylemek gerek madencilik eskisi kadar çok gelir getirmiyor. Bunun elbette çok farklı sebepleri var.

Evde Bitcoin madenciliği yapmak için ister CPU üzerinden isterseniz de Antminer olarak bilinen ve bu iş için yapılmış makinelerle kazanç sağlamak mümkün. Buradaki en önemli zorluk bu cihazların ev ortamına göre gürültülü sayılabilecek bir şekilde çalışmaları. Gündüz vakti bu ses çok fazla rahatsız etmezken gecenin sessizliğinde bir uğultu şeklide duyuluyor ve sorun yaratabiliyor. Bununla birlikte özellikle sıcak yaz günlerinde ev içinde çalışan bu cihazlar ekstra bir sıcaklık oluşturduğu için de sıkıntı yaratabilmekte.

Evde Bitcoin Madenciliği Yapmanın Zorlukları

Pek çok kişi çözüm yolu olarak evlerinin balkonlarında ya da kullanmadıkları ufak odalarda bu cihazları çalıştırıyorlar. Ancak herkesin bu imkanı olmayabiliyor. Bununla birlikte evde Bitcoin madenciliği yapmak ülkemizdeki artan elektrik kullanımı fiyatları da dikkate alındığında son zamanlarda insanların yavaş yavaş bu işten vazgeçmelerine sebep olmakta. Gelişmiş ülkelerdeki zenginler dahi Bitcoin çiftliklerini elektrik tüketim fiyatlarının düşük olduğu Çin gibi ülkelerde kurma yoluna gidiyorlar.

Konuya iyimser bir yaklaşımla yaklaşacak olursak evlerinde Bitcoin madenciliği yapmak için bir sistem kuranlar bir yıl boyunca hem bu kurdukları sistemin parasını çıkarmak hem de aynı anda elektrik faturasını ödeyebilmek için bu işi yapıyorlar. Elbette başka ülkelerde durum bu kadar da vahim değil. Ancak ülkemizde madencilik denildiğinde bu işin artık çok da karlı olmadığını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Madencilik Çiftlikleri ve Donanımları

Kripto para birimleri için en büyük entegre devre ve madencilik donanımı üreticilerinden biri olan Bitmain, 27 Eylül’de madencilik donanımı sahipleriyle madencilik çiftliği sahiplerini bir araya getirmek için küresel bir platform açacağını duyurdu.

Bitmain platformu duyurmayı planlıyor ve Almanya Frankfurt’ta düzenlenecek olan Dünya Dijital Madencilik Zirvesi’nde, Dünya Dijital Madencilik Haritası (WDMM) olarak adlandırılıyor. Amaç madenciliği iyi koşullar ve güçlü kaynaklar arayan katılımcılar için fiyat etkin kalmasına yardımcı olmak.

WDMM üzerinden benzersiz bir değer yaratmak için Bitmain, “katılımcılara madencilik çiftliği tasarımı konusunda yardım, yabancı müşterilere ev sahipliği yapmak için bağlantılar ve satın alma ve kurulum konularında destek içeren kişiselleştirilmiş hizmetler verme” vaadinde bulunuyor.

Bitmain Madencilik Çiflikleriyle Madencilik Donanımlarını Buluşturuyor

Şu anki WDMM katılımcısı Bitriver’ın CCO’su Dmitrii Ushakov, platforma destek verdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekipler, üretim sürelerini azaltıp Antminerların genel üretimini daha da arttırmanın yeni yollarını önerdi. Bu uygun maliyetli ve genel karı artırıyor. ”

“Bitmain bizim ana ortağımız. Sitemizde kullanılan ekipmanların yaklaşık % 85’i Bitmain’dendir. Uygulamada, bu ekipmanın güvenilirliğini, kullanım kolaylığını ve en yüksek verimliliği kontrol ettik. Bitmain sadece ekipman satmıyor, aynı zamanda ekipmanı en verimli şekilde çalıştırmamıza ve korumamıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda müşterilerimizin üretimini daha da arttırmamıza ve müşterilerimizin madencilerinin çalışma zamanlarını azaltmamıza yardımcı oluyor ”dedi.

Bitmain platformu, Bitcoin ağının hash oranının Eylül ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ve sürekli olarak 80.000,00 TH / s değerinin üzerine çıktığını gösteriyor.

Kripto Para Madenciliğinin Zorluğu

Bitcoin madenciliği yapmak, geçmiş yıllara göre çok daha zor hale geldi. Piyasadaki mevcut değerler ile madencilik yapmanın zorluğuna dikkat çeken coindesk editörü Wolfie Zhao, dijital para biriminin şifresini çözmek ve sonraki blokların şifrelerini almak için gerekli olan eforun, eski dönemlere göre çok daha zor olduğunu belirtti. Ancak blok şifreler için daha az yarışan makine olduğu dönemlerdeyse, işlemlerin daha hızlı ve kolay ilerlediğini yani madenciliğin kolaylaştığını dile getirdi.

Bitcoin Madenciliği Makineleri Öfkeyle Çalışıyor

Haber editörünün yaptığı bilgi tarzı haber yazısında, rekabetin ve çalışma koşulların zorlanması nedeniyle, Bitcoin makinelerinin adeta öfkeyle çalıştığını bu yoğunluğa rağmen madenciliğin eskisinden çok daha zor gerçekleştiğini söyledi.

BTC fiyatlarının da 2019 yılının ilk yarısında rekor seviyenin görülmesi nedeniyle, makine fiyatlarını da artırdığına vurgu yapan editör, Çin’de ikinci el ekipmanların iki katına çıktığını, yeni makinelerin de yine BTC artışıyla birlikte neredeyse iki katına yükseldiğini vurguladı.

Güneş enerji sistemiyle enerjisini sağlayan madencilik çiftliklerinde yağmurlu havaların yaklaşmasıyla beraber enerji maliyetinin de artacağı söylenilen haberde, daha fazla makine ve enerji maliyetiyle özellikle Çin gibi ülkelerde madenciliğin çok daha zor olacağı yazıldı.

Dünya BTC işlem gücünün yarısının Çin’de bulunması ve ülkenin güneybatı kesiminde yağış mevsimlerinin gelmesiyle birlikte, madencilik yapılan çiftliklerin yarım kapasiteyle çalışacağı duyuruldu. Önümüzdeki aylarda kripto para biriminde beklenen artış gerçekleşirse, madencilerin daha yoğun çalışmak isteyecekleri ve bu nedenle işlemlerin daha da zorlaşacağı da haberde yazanlar arasında.

Bitcoin Madencilik Ortaklığı

Bit Mining ve Bitcoin.com yetkilileri, kripto para madenciliği konusunda anlaştıklarını açıklayarak, bunun heyecan verici bir ortaklık olduğunu söylediler. Yapılan anlaşmanın blockchain sistemi üreticisi Bit Mining ile gelişmiş kripto para birimi Bitcoin.com arasında olduğunu belirten yetkililer, anlaşmanın kripto para dünyası için yeni bir başlangıç olduğunu ifade ettiler. Anlaşma kapsamında Bit Mining var olan gücünün bir kısmını, Bitcoin.com maden havuzuna yönlendirmesi öngörülüyor.

Madencilik yapabilmek için bunun için özel teknoloji donanımlarına gereksinim duyulması nedeniyle güç birliği yapan iki şirket, madenciliğin daha kapsamlı bir şekilde yapılması için çaba sarf edecekler. Bit Mining Group kuruluşu olan Bit Mining şirketi, Japonya kökenli bir firma olup maden ocaklarının kiralanması konusunda hizmet verme amacıyla kurulmuştur.

Bitcoin.com ise dünyanın en değerli kripto para birimi olan Bitcoinle alakalı tüm detayların sunulduğu rehber niteliğinde hizmetler sunan bir web sitesi olsa da, resmi kayıtlarda aynı zamanda bir şirket olarak hizmet vermektedir. Bitcoin haberleri konusunda çok daha aktif olan site, aynı zamanda BTC forum topluluğunun önemli bir kısmında pay sahibidir. Ayrıca oyun portalı ve maden havuzu gibi farklı sistemler üzerinden de hizmet veren sitenin, BTC yatırımları için sıkı sıkıya takip edildiği bilinmektedir.

İki şirketin bu ortaklığının bitcoin madenciliği konusunda büyük bir başarı yakalayacağı düşünülürken, anlaşmanın kapsamlı detayları ise henüz tam paylaşılmadı.

Madencilik Şirketlerinin Yaptığı Zararlar

Kanada çıkışlı faaliyet gösteren Hut 8 Madencilik firması paylaştıkları bilanço tablosunda yer alan verilere göre geçen yıl içinde 50 milyon dolar civarında bir kazanç sağladı. Ancak şirketin zararı kazancından çok daha fazla. Hut 8 tam olarak 140 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Bu da 50 milyon dolarlık kazancın bile şirket için hiçbir şey sağlamadığını göstermekte.

Hut 8 şu anda pek çok insan tarafından dünyanın halka açık olan en büyük kripto para madencilik firması olarak biliniyor. Bunda şirketin geçmişte yapmış olduğu önemli girişim ve tanıtım faaliyetlerinin de faydası büyük. Şirket 2018 yılı içinde net 49.4 milyon dolarlık bir kazanç elde etti. Faizler, amortisman giderleri ve vergiler öncesindeki kar ise net 19.3 milyon dolar olarak açıklandı. Kasada kalan bu paraya rağmen şirketin geçen sene kasasından çıkan net paranın ise 136.7 milyon dolar olduğu oraya çıkıyor.

Hut 8 Madencilik Firmasından Büyük Zarar

Dünya çapında sahip olduğu toplam 85 madencilik merkez olan Hut 8 madencilik firması yine geçtiğimiz yıl piyasaları alt üst eden kripto para kışından sonra diğer madencilik firmaları gibi büyük bir zararla karşı karşıya kaldı. Genel anlamda tüm kripto paraların değerinin %80 oranında düştüğü bir dönemde firma da bundan nasibini aldı. Sadece Bitcoin’in başlı başına düşmesi dahi Hut 8’in derinden etkilenmesine yetti. Bu düşüşten sonra başta Bitmain gibi dünyanın en büyük madencilik firmalarından bir tanesi olarak görülen firma da küçülmeye gittiğini açıklamıştı. Bitmain’in dahi bu kadar etkilendiğini düşündüğümüzde Hut madencilik firmasından bu kadar zarar ettiklerini duymak pek de şaşırtıcı bir durum olmuyor.

Hut 8’den yapılan son açıklama Bitcoin’in nispeten biraz düzelme eğilimine girmesiyle birlikte yeniden işlem yapabilme gücüne ulaştıkları yönünde.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu