Web3: Geleceğin İnterneti ve Karşılaşılan Zorluklar

Web3: Geleceğin İnterneti ve Karşılaşılan Zorluklar

Kripto paralar, bu alandaki yatırımcıların büyük bir çoğunluğu için daha fazla kazanç ve spekülatif hareketler anlamına geliyor.

Kripto paralar, bu alandaki yatırımcıların büyük bir çoğunluğu için daha fazla kazanç ve spekülatif hareketler anlamına geliyor. Ancak, bir de blockchain tabanlı internetin, yani Web3’ün hikayesine inananlar var. İnternetin ilk dönemlerine kıyasla şu anda hayal bile edilemeyecek bir seviyedeyiz ve gelecekte daha da ileriye ulaşmamız mümkün.

Web3 ve Önündeki Engeller

Metaverse anlatısı, NFT’lerin faydaları, RWA (Real World Assets), kendi kendine saklama cüzdanları, DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ve daha birçok kripto bağlantılı şey, aslında Web3’ün erken dönemini temsil eden parçalar. En azından bugünden kurgulanan hikâye bize bunu söylüyor. Web3Auth’un 22 Şubat tarihli anketi, Web3 anlatısına dair bazı bakış açıları sunuyor.

DappRadar’ın içerik müdürü Robert Hoogendoorn, geçiş evresinin kolay olmayacağı konusunda büyük kitlelerle hemfikir. Ona göre aşılması gereken iki büyük engelden bahsedilmeli. Bunlardan ilki basitleştirilmiş arayüz, ikincisi ise iyileştirilmesi gereken kullanıcı deneyimi.

"Bunlardan biri son birkaç yılda büyük ölçüde geliştirildi, diğerinde ise biraz çalışmak gerekebilir. Amerikalı tüketicilerin %60’ının birden fazla hesapta aynı şifreyi kullandığını biliyor muydunuz? Web3’e dahil etmek istediğiniz kitle de aynı kitle ve MegaPepeBitcoinToken’ın bir rug pull olduğu ortaya çıktığında kim şaşırmış gibi davranacak? Bu, önümüzdeki en büyük zorluklardan sadece biri."

Web3 Mümkün Mü?

Evet, ancak gelecekte geçmişe bakarak çıkarımlarda bulunmanın kolaylığı gerçeğiyle şunu düşünmeliyiz. 1999 yılının internet çağında Instagram mümkün müydü? Bugünden geçmişe baktığımızda olmadığını görürüz. Peki 2005 yılında bugünküne benzer bir Twitter mümkün müydü? Hiçbiri mümkün değildi çünkü hem altyapı hem de teknolojik gelişim kapasitesi anlamında bunun temeli oluşmuş değildi. Muhtemelen bugün de Web3 hayali kuranlar, 1999 yılının şartlarında bugünün Instagram’ını oluşturma hayaliyle yanıp tutuşurken aşılacak çok fazla engel var.

Web3Auth anketine katılanların çoğu güvenlikten şikayet ediyor. Kripto uzun süredir (ve hatta internet suçlarının geçmişi çok daha eskiye gidiyor) vahşi batı olarak görülüyor. FTX’in çöküşünün ana akım medyada yer alması, büyük bir hayal kırıklığını insanlara enjekte etti. Three Arrows Capital’in 2022’deki çöküşü ve diğer olaylar çok fazla mağdur doğurdu. Örneğin FTX çöküşünde yatırımının çoğunu kaybeden Kanada Emeklilik Fonu katılımcılarına hangi teknolojik fayda, potansiyel, gelecek hikayesini anlatarak onları güvende hissedebilirsiniz?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.