Ukrayna Hükümeti Dijital Para Basılmasını Engelledi

Ukrayna Hükümeti Dijital Para Basılmasını Engelledi

Ukrayna merkez bankası, yeni elektronik para basılmasını ve dijital nakit cüzdanlarına para aktarılmasını geçici olarak yasakladı. 

Ukrayna Hükümeti Dijital Para Arzını Kısıtlıyor

Perşembe günü yapılan duyuruya göre, Ukrayna merkez bankası ülkenin elektronik para piyasalarını askıya aldı. Bu haber, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky'nin bugün erken saatlerde Rus kuvvetlerinin işgalinin ardından ülkede sıkıyönetim ilan etmesinden sonra geldi. 

Ukrayna Ulusal Bankası bu sabah, e-para ihraççılarının askıya alınması, e-cüzdanların e-para ile doldurulmasının durdurulması ve e-para veren bankalara e-para dağıtımını durdurma emri de dahil olmak üzere yeni kurallar uyguladı. E-para, çeşitli ödeme ve geleneksel bankacılık uygulamaları ile kullanılan dijital itibari para anlamına gelir. 

Merkez bankasının e-para ihracını neden engellediği açık olmasa da, Ukrayna'nın finansal sistemlerini herhangi bir siber saldırıdan korumak ve kriz sırasında sermaye çıkışlarını önlemek için muhtemelen ihtiyatlı bir adım olabilir. Özellikle, emir, Ukrayna yasalarına göre “sanal varlıklar” olarak sınıflandırılan kripto para birimlerinden bahsetmedi. Bununla birlikte, Ukrayna merkez bankasının e-paraya kısıtlama getirmesinin nedenleri muhtemelen kripto varlıkları için de geçerli. 

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyonu,  Perşembe günü 200 milyar dolardan fazla değer kaybeden kripto sektörü de dahil olmak üzere  küresel piyasaları olumsuz etkiledi. Yaptırımlar sonrası Rus rublesi  ABD doları karşısında 2016'dan bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Ukrayna hükümeti sermaye çıkışlarını önlemeye çalışıyor olsa da, Rus hükümeti ortaya çıkan ekonomik yaptırımlar  ve   batılı ulusların Rus vatandaşlarının yabancı sermayesini dondurduğuna  dair raporlarla bağlantılı olarak sert adımlar atabileceğini belirtti .

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.