Tether Arzı Keskin Bir Biçimde Düştü! UST Başına Gelen USDT'ye Gelir mi?

Tether Arzı Keskin Bir Biçimde Düştü! UST Başına Gelen USDT'ye Gelir mi?

Tether arzında düşüş devam ediyor. Uzun süredir, düzenleyiciler tarafından eleştirilen tether'de hareketli saatler yaşanıyor.

Tether USD (USDT) , yakın zamanda Tether'in olası bir iflasıyla ilgili endişeler dile getirildiğinden, rezervlerinde şeffaflık eksikliği nedeniyle yatırımcılar ve kripto meraklıları tarafından uzun süredir eleştiriliyor. USDT gibi sabit paralar, genellikle itibari para (bu durumda dolar) olmak üzere bir varlık için 1:1 değiştirilebilen sabit değerli paralardır. USDT tarafından dile getirilen endişeler, rezervlerle ilgili şeffaflığın olmaması ve bunların toplam ödenmemiş arz karşısında 1:1 oranında hedge edilip edilmediğidir.

Zincir üzerindeki verilerden de görebileceğimiz gibi, Tether eleştirisinin de kullanım üzerinde etkisi var gibi görünüyor . Şekil 1'de, USDT'nin dolaşımdaki arzını görüyoruz, insanlar USDT'lerini sattıklarında, 1:1 döviz kuruyla dolar ile değiştirildikten sonra arzda kayboluyor. Mayıs 2022'den bu yana toplam arz, 83 milyar dolarlık zirveden 67.5 milyar dolarlık mevcut arza (neredeyse %19 düşüş) keskin bir düşüş gösterdi.

dolasan-tether-arzi.png

Dolaşım hacmini ilk 10 stablecoin'in piyasa değeri ile birlikte karşılaştırdığımızda USDT'nin hakimiyetinin giderek zayıfladığını görüyoruz. USDT'nin Mayıs 2022'deki en yüksek hacmi sırasında USDT, (ilk 10) stabilcoin piyasa değerinin yaklaşık %51'ini işgal etti (162,9 milyar dolara eşdeğerdi). Şu anda, bu %44'e düştü (şu anda en iyi 10 stablecoin'in piyasa değeri 152,2 milyar dolara eşittir), bu da diğer stablecoin'lerin giderek daha fazla tercih edildiğini gösteriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.