TBMM Kripto Varlıklara İlişkin Rapor Hazırladı, İşte Detaylar

TBMM Kripto Varlıklara İlişkin Rapor Hazırladı, İşte Detaylar

Geçtiğimiz dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kripto paralarla ilgili yasal düzenleme çalışmalarının hızlandırılmasını talep etmiş, regülasyonun TBMM’ye getirilmesinin talimatını vermişti. TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı da kripto paralara ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda neler yer aldığı merak ediliyor. İşte rapora dair merak edilenler…

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı Rapor Hazırladı

Başkanlığın hazırladığı rapor oldukça dikkat çekti. Hazırlanan rapor, “Kripto Varlıklar ile İlgili Yasal Düzenlemelere İlişkin Ülke Örnekleri” başlığı ile sunuldu. Raporda yer alan verilere göre; “3 trilyon dolara ulaşan kripto para piyasasının turizmden eğitime, dijital yayıncılıktan sanat eseri alışverişi gibi” pek çok alana yön verdiği belirtildi.

Kripto para birimlerinin değeri henüz 2.24 trilyon dolar civarında. Raporda ayrıca, kripto paralar için uluslararası bir standart olmadığı belirtilirken, bazı ülkelerin kripto paralara ılımlı yaklaştığı örneği verildi. Örnek gösterilen ülkeler arasında, ABD, Almanya, Japonya ve Kanada gibi ülkeler bulunuyor. Raporda olumsuz bakan devletler de belirtildi. Bu ülkelere örnek olarak da Çin, Bolivya ve Nepal verildi.

Ülkemizde Kripto Para Alanında Uzman Eksikliği Olduğu Belirtildi

Başkanlık tarafından yayımlanan raporda, regülasyonların oluşturulması aşamasında fazla teknik olması, kamu kurumlarında bu alanda “uzman sayılabilecek personellerin sayısının az olması” ve tecrübe sahibi olunmadığı bir alan olması sebebiyle, ülkelerde parlamento için bir öğrenme sürecini ortaya çıkardığı ifade edildi.

Buna göre parlamentoların, düzenlemeler için uzmanların teknik bilgi ve becerisine başvurmayı tercih ettiği belirtildi. Raporda ayrıca kripto paralar konusunda medyada son derece bilgi kirliliğinin yer aldığı ve bu kripto paraların manipülasyona oldukça müsait olmasından dolayı, yanlış haberlerin ortaya atıldığı aktarıldı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.