SEC Coinbase'e Yanıt Verdi: Kripto Düzenlemeleri için Zorunluluk Yok!

SEC Coinbase'e Yanıt Verdi: Kripto Düzenlemeleri için Zorunluluk Yok!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Coinbase'in regülasyon talebine 'zorunluluk bulunmamakta' şeklinde yanıt verdi. Düzenleyici otorite, dijital varlıklarla ilgili geniş kapsamlı yeni kuralların zaman alacağını belirtti.

ABD'nin önde gelen kripto para borsası Coinbase ve düzenleyici otorite Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında yaşanan anlaşmazlık sürmekte. Haftalar süren bekleyişin ardından SEC, Coinbase'in resmi dilekçesine yanıt verdi.

Mahkeme belgelerine göre, SEC, Coinbase'e verdiği yanıtta, borsanın dilekçesindeki talebe yanıt verme zorunluluğunun olmadığını ifade etti. Düzenleyici kurum, ayrıca Coinbase'in belirli bir süre içerisinde geniş kapsamlı reformlar ve düzenlemeler yapma önerisinin kolay olmayacağını ve bunun zaman gerektireceğini belirtti.

SEC, "Ne menkul kıymetler yasaları ne de İdari Usûl Yasası, SEC'ye Coinbase'in talep ettiği 'dijital varlıklar' ile ilgili geniş kapsamlı yeni regülasyonları yayımlama yükümlülüğü getirmemektedir. Dijital varlıklarla ilgili kurallar, çok daha geniş bir perspektifte ve uzun bir süre zarfında ele alınabilir bir konudur." ifadesini kullandı.

Bu arada, Coinbase'in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, Twitter üzerinden SEC'in kripto para sektörüne düzenleyici açıklık sağlama sürecinin birkaç yıl sürebileceğini belirtti. Ayrıca, Grewal, SEC'in yaptırımcı politikasını eleştirdi ve kurumun düzenlemeleri yaptırım yoluyla uygulamaya devam edeceğini ifade etti.

Coinbase, SEC'den açık ve net bir kural seti yayımlamasını talep eden dilekçesini geçen yıl Temmuz ayında sunmuştu. Ancak, bu dilekçeye bir yanıt alamayan borsa, geçtiğimiz ay mahkemeden SEC'e yanıt zorunluluğu getirilmesini talep etmişti. SEC, yanıtında böyle bir zorunluluk olmadığını ifade etti ve mahkemeden Coinbase'in talebini reddetmesini istedi.

SEC, açık ve net kurallar konusunu değerlendirmeye devam edeceğini belirtirken, Coinbase'in zorunluluk talebinin reddini istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.