Rusya'da Kripto Paralar ile İlgili Olarak Tartışmalar Sürüyor

Rusya'da Kripto Paralar ile İlgili Olarak Tartışmalar Sürüyor

Rusya Federasyonu Devlet Duması üyeleri tarafından kripto para birimlerinin sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olarak kullanılmasına yönelik izin sağlayacak olan değişiklikler üzerinde çalışma yaptıkları öğrenildi. Dijital finansal varlıklar tam olarak Rus yasalarına göre mülk olarak kabul ediliyor.

Ancak yapılması planlanan değişiklik kapsamında sözleşmeye taraf oluşturanlar arasında kripto para ödemeleri yasal hale gelebilecek. Parlamentonun alt kanadı olan Duma, sözleşme ödemelerinde kripto birimlerinin kullanılmasına yönelik oluşan engelleri kaldırmak istiyor. Öneriler devam etmekte olan bir incelemeye dahiller fakat yasama komitesi başkanı Pavel Krasheninkov’a göre ise bu konuda üyeler arasında önemli bir işbirliği sağlanmış durumda görünüyor.

Kripto Paraların Statüsü Hakkında Önemli Görüşme

Uzmanlara göre kripto para birimlerinin Rusya’da yasal bir hale gelmesi bu değişiklik ile söz konusu olması da değişiklik kapsamında sözleşmeye dayalı olan hukuk çerçevesinde ödemeler için kripto birimlerinin kullanılabileceği ifade ediliyor. Rusya’da 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girmiş olan Dijital Finansal Varlıklar ve Dijital Para Birimleri Hakkında Kanun kapsamında kripto para birimlerine düzenleme geldi.

Söz konusu yasa kapsamında kripto para birimleri mülk olarak görüldü ve mal ve hizmet ödemelerinde de kullanımları yasaklandı. Ruble bu kapsamda tek yasal ödeme aracı olarak kullanılmaya devam ediyor. Ancak diğer ödeme şekilleri de tarafların kabul etmeleri halinde yapılabiliyor. Düzenleme kapsamında en azından Rusya’da bundan böyle tarafların anlaşmaları halinde kripto ödemeleri mümkün hale gelebilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.