Rusya Merkez Bankası, Kripto ve P2P İşlemlerini İzlemeyi Hızlandırıyor

Rusya Merkez Bankası, Kripto ve P2P İşlemlerini İzlemeyi Hızlandırıyor

Rusya Merkez Bankası (CBR), ülkenin ticari bankalarının kripto ve düzenleyici operasyonları izlemeyi sıkılaştırmasını önerdi. Amaç, “yurtdışına döviz çıkışını önlemek için özel ekonomik önlemlerden” kaçmaya çalışan işlemleri durdurmaktır.

Bu teklif, Rusya'da sermaye çekmenin yollarından biri olduğu iddia edilen kripto ticaretinin incelenmesinden bahsediyor. Bu, CBR'nin başkan yardımcısı Yuri Isaev'in diğer bankacılık kuruluşlarına, olağan dışı harcama modellerini de içeren “anormal” işlem faaliyetlerini incelemeye başlamaları için gönderdiği mektupta belirtildi.

Finansal kurum, kripto veya benzeri harcamalar gibi dijital para birimleri aracılığıyla herhangi bir para çekmeyi hedefleyecektir.

Şüpheli İşlemler Engellenecek

Rusya Federal Mali İzleme Servisi'nin (Rosfinmonitoring) şüpheli işlemleri derhal bloke edilebilmesi için bilgilendirmesi gerekecektir. Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcında, ekonomik yaptırımlar kapsamında döviz çıkışını sınırlayacak özel tedbirler onaylandı.

Diğer dost olmayan ülkelerden veya yargı alanlarından gayrimenkul satın alma, menkul kıymetler ve diğer varlıklar yapmak için hükümet izni gerekir. Buna ek olarak, Rusya, yurtdışına seyahat eden insanlar için 10.000 $ 'lık bir nakit üst limiti uygulayarak, döviz işlemlerini 5.000 $ ile sınırlandırmasını sağlamıştır.

Rus Vatandaşları Fonlarını Taşımak İçin Kripto Bankasında

Rusya Bankalar Birliği Başkan Yardımcısı Aleksey Voylukov gazetecilere açıklamalarda bulundu. CBR tarafından yapılan bu önerilerin, limite getirilen kısıtlamalardan kaçmak için yapılan bu şemaları sadece kripto borsaları aracılığıyla kısıtlamak olduğunu belirtti.

10 Milyon Rus vatandaşı, kriptoda yaklaşık 5 trilyon ruble tutuyor ve bu da 63 Milyar Dolar değerinde kriptoya denk geliyor. Rus kullanıcıları Visa ve MasterCard kartlarını kullanamıyorlar çünkü şirketler bu kartları devre dışı bıraktı, Rus hükümeti de sıkı kısıtlamalar getirdi. Bu, Rus vatandaşlarının fonlarını taşımak için tek seçenek olarak kriptoya bağımlı olmalarına neden oldu.

Operasyonların reddedilmesine rağmen, bu mutlaka fonların dondurulması anlamına gelmez, Rusya halkının bankaya işlemin veya operasyonun yasallığı beyanlarını içeren belirli belgeleri sağlaması gerekecektir.

Bazı durumlarda, banka bir işlemi geçersiz olarak işaretleyebilir ve aynı şeyi reddedebilir, “Çoğu durumda, müşteri işlemi tamamlamayı reddetme nedenlerini ortadan kaldırırsa, banka müşteriyi yarı yolda karşılayacaktır. Ayrıca, bankanın müşterisi, bankanın eylemlerine Merkez Bankası'na veya mahkemeye itiraz etme olanağına sahiptir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.